Zavřít reklamu

O Applu se poslední dobou hovoří v souvislostech s tím, že ztratil pozici inovátora a spíše přežívá na svých zajetých standardech. Není to ale tak úplně pravda, protože v oblasti softwaru pořád přináší funkce a možnosti, které se ostatním úplně nedaří úspěšně kopírovat. 

Softwarová podpora 

Jednou z těchto oblastí je softwarová podpora, ve které je Apple nedostižný. Nový operační systém dokáže přinést i pro 6 let staré zařízení, na kterém tak uživatelé mohou využívat i těch nejpokročilejších funkcí. Vyjma Applu je v tomto ohledu nejdál Samsung, i on tak ale dělá u zařízeních ne starších jak 4 roky. Sám Google navíc vlastním Pixelům poskytuje jen 3 roky aktualizací operačního systému, ostatní výrobci obvykle roky dva.

Druhou věcí je v tomto ohledu to, jak k aktualizacím systémů společnosti přistupují. Jakmile Apple vydá novou aktualizaci, poskytne ji všem podporovaným zařízení naráz. Např. Samsung tak dělá postupně. Nejdříve nové systémy poskytne vlajkovým modelům, až poté se dostává na ty další. Tato adopce tak může být klidně rozdělena až na několik měsíců, a to i z toho důvodu, že musí odladit novému Androidu svou nadstavbu.

AirPlay 

AirPlay je jednou z funkcí, které zařízení se systémem Android stále chybí. Vzhledem k tomu, že se jedná o proprietární protokol vyvinutý společností Apple, neočekáváme, že by se někdy do Androidu vůbec dostal. Ačkoli několik aplikací třetích stran v Google Play bezdrátový stream audio a video obsahu z vašeho smartphonu umí, nic se tomuto řešení ani vzdáleně nepřibližuje. Je to tedy na Googlu, aby nějakou vlastní funkci do Androidu přidal nativně. Díky provázanému ekosystému je samozřejmě jednoduché odeslat obsah iPhonu i na počítače Mac, stejně jako Apple TV nebo podporované televize, které tento protokol stále častěji zavádějí.

Drag and drop 

Funkce přetahování obsahu gesty je v zařízeních se systémem iOS dostupná již několik let, ale až po aktualizaci na iOS 15 funguje v celém systému. Můžete přetáhnout obsah z jedné aplikace a přenést ho do jiné, čímž nahradíte klasické nabídky kopírování a vkládání. Tuto funkci ještě více oceníte v iPadOS a režimu zobrazení Split View a Slide Over. I když pak Android nabízí zobrazení více aplikací na jednom displeji i na mobilních telefonech, tak ani Android 12 tuto funkci nenabízí.

Odložit nepoužívané aplikace 

Odložení aplikací je poměrně jedinečný způsob, jak ušetřit úložiště v iPhonu nebo iPadu. Apple umožňuje uživatelům jeho mobilních zařízení odebrat nepoužívané aplikace, ale zároveň zachová jejich soubory a data, takže při příští instalaci nemusíte začínat znovu (v případě her) a aplikace mají svá data na svém místě. Nastavením iPhonu na automatické odkládání navíc můžete ušetřit množství GB úložného prostoru. Na Androidu jde toto řešit, ale opět platí, že se jeho uživatelé musí spoléhat na řešení třetích stran, což není ani intuitivní ani 100%.

Společné ovládání 

S macOS 12.3 a iPadOS 15.4 přišla na podporované počítače Mac a iPady funkce Universal Control. Její výhoda je jasná – za pomoci jedněch periferií, tedy klávesnice a myši/trackpadu, můžete ovládat jak Mac, tak iPad. Kurzor může mezi zařízeními plynule přecházet a na tom, na kterém je přítomen, je poté aktivní klávesnice pro zadávání textu. Jedná se o další krok v propojení mobilního a desktopového světa Applu, kdy tím dalším bude např. možnost použít iPhone jako webovou kameru. Už dlouhou dobu pak můžete dokončit práci z jednoho zařízení na druhém díky funkci Handoff. Zejména Samsung se snaží o jisté propojení Androidu s Windows, ještě ale není tak daleko, aby tomuto dokázal nějak vážně konkurovat.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Ehm, Airplay? A Chromecast, který umí Android už roky, je co? Pokud mi něco v podobném ohledu schází, tak je to jednoduche posilani souborů – v rámci zařízení s Androidem již vyřešené pomocí Nearby Share (tady se Google hezky inspiroval Applem), ale kdyby tuto funkcionalitu Google přidal i do Chromu a tedy i pro Windows, Linux (a potencialne i iOS/iPad OS, Mac OS) bylo by to skvělé. S ostatními body se dá souhlasit…

celý text

Čtěte více.