Zavřít reklamu

Ne, opravdu nechceme srovnávat jablka a hrušky. I když může srovnání 24″ iMacu (2021) s MacBookem Air (2020) vypadat jako neopodstatněné, důvod zde skutečně je. Oba počítače jsou si totiž velice podobné, a to samozřejmě díky čipu M1. Společného toho ale mají více. Pokud navíc vybíráte nový stroj, může se vám tento pohled hodit. 24“ iMac (M1, 2021) a Mac mini (M1, 2020), jako dva zástupce desktopu, jsme si již srovnali. Nyní se nabízí srovnání i s počítačem MacBook Air (M1, 2020). Vychází to z potřeby redaktora píšícího tento článek koupit nový pracovní a zároveň spolehlivý stroj. V Macu mini cesta není, co ale nahradit MacBook za MacBook?

Vysvětlení srovnání: Aktuálně využívám 12“ MacBook z roku 2016. Koupen byl z druhé ruky a víceméně z nouze, protože na předchozí jeho generaci se odporoučela základní deska. Protože nejvíce pracovního času trávím v kanceláři, kde mám k MacBooku připojený monitor a externí klávesnici i trackpad, nabízí se otázka, zda spíše nekoupit právě nový iMac než upgradovat na MacBook. Starý MacBook pak bude sloužit jen na cestách. Jestli je to opodstatněná výměna, přinese toto srovnání. 

 

MacBook Air (M1, 2020) stojí v základní konfiguraci 29 990 Kč. Oproti tomu 24″ iMac (M1, dva porty, 2021) vás v základní konfiguraci vyjde na 37 990 Kč, což je oproti MacBooku Air příplatek rovných 8 000 Kč. Jasnou výhodou iMacu je jeho 23,5“ 4,5K displej, MacBook ale zase můžete vzít na své cesty. 

Výkon, paměť, úložiště 

Oba stroje nabízejí čip Apple M1, 8jádrové CPU se 4 výkonnostními a 4 úspornými jádry a 16jádrový Neural Engine. Oba mají v základní konfiguraci i 7jádrové GPU. Paměť je u obou volitelná ve velikostech 8 a 16 GB. Úložiště startuje na 256 GB SSD, u MacBooku můžete chtít až 2 TB SSD, iMac dosáhne jen na 1 TB SSD. Jedná se ale o příplatkové konfigurace, které mají razantní vliv na cenu a které tedy neberme v potaz. Hodnotit není co, oba počítače jsou výkonem totožné.

iMac 1

Displej 

MacBook Air nabízí 13,3“ displej s LED podsvícením a technologií IPS. Jedná se o Retina displej s rozlišením 2560 × 1600 pixelů a jasem 400 nitů. Nabídne i široký barevný rozsah P3 a technologii True Tone. iMac je osazen 23,5″ Retina 4,5K displejem s LED podsvícením. Jeho rozlišení je 4480 × 2520 pixelů, jas 500 nitů. I on má široký barevný rozsah P3 a technologii True Tone. Pokud si uděláte průzkum napříč internetem, zjistíte, že zahnutý 4K monitor s úhlopříčkou 31,5“ seženete kolem deseti tisíc.

I zde bychom nechali skóre nerozhodné. I když má iMac větší displej než MacBook Air, nemá univerzální použití jako spojení MacBooku s externím displejem. Ten by navíc měl v dané kategorii větší úhlopříčku (obvykle cca 32“), ale zase o něco menší rozlišení. Kdybyste však chtěli z MacBooku Air udělat pracovní stanici, investice v podobě externího monitoru vás nemine, proto je k němu třeba uvedenou částku přičíst, jeho cena se tak vyhoupne na 39 990 Kč. Je vhodné uvažovat i o tom, jestli bude mít externí monitor USB-C, nebo se bude připojovat přes HDMI.

iMac 2

Kamera a zvuk 

Externí displeje povětšinou nedisponují kamerou, ta v iMacu 2021 je FaceTime HD s rozlišením 1080p a obrazovým signálovým procesorem čipu M1. Ta v MacBooku Air je FaceTime HD s rozlišením 720p. Pro videohovory, protože na nic víc ji asi nevyužijete, je i ta v MacBooku dostačující. Hi-Fi soustava šesti reproduktorů s woofery v antirezonančním uspořádání, široký stereo zvuk, podpora prostorového zvuku při přehrávání videa ve formátu Dolby Atmos a soustava tří mikrofonů studiové kvality s vysokým odstupem signálu od šumu a směrovým formováním paprsku jasně vede nad tím, čím disponuje MacBook Air. Jeho stereo reproduktory, ač s podporou přehrávání zvuku Dolby Atmos, nemohou konkurovat tomu, čím je osazena novinka. To by mělo platit i u soustavě tří mikrofonů se směrovým formováním paprsku. 

Pokud nebudeme řešit Dolby Atmos a koupíme k MacBooku Air jen běžné kvalitní reproduktory, je nutné počítat s částkou kolem 1 500 Kč. Studiový mikrofon vás poté vyjde na částku 2 500 Kč. Pořád ale vycházíme z předpokladu, že iMac skutečně poskytne takové výsledky, jaké Apple uvádí. Každopádně pracujete-li raději v klidu a zvuk nenahráváte, není nutná řádná investice. Papírově je ale iMac jasně lepší, a proto získává malé bezvýznamné plus.

iMac 3

Bezdrátová rozhraní, porty, klávesnice a trackpad 

Oba mají Wi‑Fi 6 802.11ax, oba mají Bluetooth 5.0, oba mají dva porty Thunderbolt/USB 4. V balení iMacu dostanete Magic Keyboard a Magic Mouse nebo Magic Trackpad (za příplatek). Klávesnice MacBooku Air vede tím, že je podsvícená, čímž se malé bezvýznamné plus z předchozího bodu hrající pro iMac smazává. V případě kancelářské pracovní stanice ale potřebujete periférie externí. Když si tedy budete chtít k MacBooku Air dokoupit Magic Keyboard, připlatíte si 2 990 Kč, za Magic Mouse zaplatíte 2 290 Kč. 

V součtu je to poměrně zásadní investice, protože cena MacBooku Air se tím vyhoupne na 45 270 Kč, a to není počítáno s případnými adaptéry. Za jeho cenu už tak můžete mít vyšší konfiguraci iMacu M1, který přihodí dva porty USB 3, gigabitový ethernet, a ostatně také klávesnici s Touch ID. A protože je jeho cena 43 990 Kč, pořád oproti MacBooku Air ušetříte 1 280 Kč.

iMac 4

Verdikt 

MacBook Air má samozřejmě výhodu ve své přenositelnosti a funguje i bez nutnosti jakékoli další investice do rozšíření. Čistokrevný stroj do kanceláře to ale prostě není. Ve finále mi tedy vychází, že s vlastnictvím MacBooku nemá smysl jej nahrazovat, ale spíše doplnit, a to právě iMacem.

.