Zavřít reklamu

Nový iMac 2021 je kompletně jiné zařízení než to, které známe z roku 2012. Vše samozřejmě vychází ze změny jeho designu, kterému se muselo podřídit mnoho věcí. Tenký profil ale poskytl i příležitost k osazení stroje novými technickými řešeními – a tím nemyslíme jen přítomnost čipu M1. Unikátní jsou reproduktory, ethernetový port i konektor pro sluchátka.

Nový iMac přinesl první zásadní redesign této řady od roku 2012. Dle slov Applu vděčí za svůj jedinečný design čipu M1, prvnímu systému na čipu pro Mac. Právě díky němu je tak tenký a kompaktní, že se hodí na ještě víc míst než dřív… tedy na jakýkoli pracovní stůl. Útlá konstrukce je hluboká pouhých 11,5 mm, a to vlastně jen kvůli technologii displeje. Veškeré hardwarové náležitosti jsou tak skryty v „bradě“ pod samotným displejem. Jedinou výjimkou je snad FaceTime HD kamera s rozlišením 1080p, která se nachází nad ním.

Barevné kombinace pak vycházejí z prvního ikonického iMacu G1 – modrá, červená, zelená, oranžová a fialová byla jeho základní paleta. Nyní zde máme modrou, růžovou, zelenou, oranžovou i fialovou, které doplňují ještě stříbrná a žlutá. Barvy nejsou jednotné, protože nabízí dva odstíny, rámeček displeje je pak vždy bílý, což nemusí vyhovovat zejména grafikům, kterým bude „strhávat“ pozornost očí.

Nutná omezení pro krásný design 

Z počátku to vypadalo, jako bychom se s 3,5mm jack konektorem pro připojení sluchátek na iMacu už rozloučili. Ale ne, stále jej iMac 2021 obsahuje, jen jej Apple přesunul. Místo zadní strany se tak nově nachází na té levé. Samo o sobě to není tak zajímavé jako to, proč tomu tak je. Nový iMac má tloušťku jen zmíněných 11,5 mm, jenže sluchátkový konektor potřebuje milimetrů 14. Kdyby byl vzadu, jednoduše byste jím propíchli displej.

Nevešel se ale ani ethernetový port. Apple jej tak přesunul do napájecího adaptéru. Podle společnosti je to navíc naprosto „skvělá inovace“ – uživatelé tak nemusí být svázáni kabelem navíc. Nedostalo se ale ještě na jednu věc, a tou je slot pro SD karty. Mohl ji Apple ze zadní strany přesunout na bok, jako v případě konektoru pro sluchátka, místo toho ji ale odstranil úplně. Je to přece jednodušší, levnější a všichni beztak používají cloud, anebo už mají patřičné redukce, k čemuž je donutilo používání MacBooků.

První Mac s vestavěným prostorovým zvukem 

24“ ‌iMac‌ je první Mac, který má vestavěné prostorové audio s technologií Dolby Atmos. To mu umožňuje šest zbrusu nových vysoce věrných reproduktorů. Jedná se o dva páry basových reproduktorů (wooferů) v antirezonančním uspořádání společně s výkonnými výškovými reproduktory (tweetery). Apple o nich říká, že se jedná o nejlepší reproduktory ve všech počítačích Mac a není důvod mu nevěřit.

Když už dobře uslyšíte vy, je dobré, aby takový dojem měla i druhá strana. Protože dostal iMac vylepšenou kameru pro vaše video hovory, dostal i vylepšené mikrofony. Najdete zde tak soustavu tří mikrofonů studiové kvality s vysokým odstupem signálu od šumu a směrovým formováním paprsku. Všechno to zní a ostatně vypadá i skvěle, kdyby nám jen společnost dodala i výškově polohovatelný stojan, bylo by to skoro dokonalé.

.