Zavřít reklamu

Nejrůznější aplikace by v závislosti na typu měly sloužit buďto k zábavě, vzdělání, nebo být jakýmkoliv způsobem užitečné. V historii ale můžeme najít spoustu případů, kdy byla daná aplikace buďto přímo vytvořena s nepříliš dobrými úmysly, nebo se její používání zkrátka vymklo z rukou. S kterými aplikacemi a službami se pojí nepříliš příjemné příběhy?

Randonautica

Zejména v době lockdownů začala stoupat popularita aplikace Randonautica, případně podobných aplikací. Myšlenka aplikace je sama o sobě zajímavá. Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že si uživatel stanoví určitý záměr, případně vybere typ cíle. Aplikace mu následně vygeneruje souřadnice na které se má vydat. Spolu se stoupající popularitou Randonauticy se na internetu začaly objevovat více či méně děsivé (a více či méně uvěřitelné) příběhy o tom, na jaké děsivé nálezy uživatelé při randonautingu narazili. Mezi nejznámější aféry, spojené s Randonauticou, patří nález kufru s lidskými ostatky na břehu moře.

Girls Around Me

V roce 2012 se rozhořela aféra kolem aplikace s názvem Girls Around Me. Jednalo se o aplikaci, která s využitím údajů z Facebooku a Foursquare dokázala do Google Maps v reálném čase přenášet údaje o aktuální poloze uživatelek. Cílovou skupinou pro tuto aplikaci byli muži, které aplikace vyzývala k tomu, aby osobně vyhledali dívky v okolí a poslali jim zprávu na základě informací, které o nich získala z jejich profilů na Facebooku, včetně jejich fotogalerií. Girls Around Me si rychle získala neblahou pověst „stalkovací“ aplikace, a zanedlouho byla odstraněna.

Bulli Bai

Méně známým, ale poměrně znepokojujícím je i skandál, spojený s aplikací Bulli Bai. V aplikaci Bulli Bai byly bez souhlasu zveřejňovány fotografie významných muslimských novinářek a aktivistek, a následně zde docházelo k virtuálním dražbám. Aplikace sice ve skutečnosti nikoho neprodávala, ale tyto ženy obtěžovala a ponižovala. Po rozhořčení nad aplikací byla aplikace odstraněna z internetové platformy GitHub, kde byla původně umístěna. V kauze již padla obvinění vůči tvůrcům aplikace.

Bonus: Omegle

Před lety se velké popularitě těšila platforma Omegle. Poté, co jste se na Omegle přihlásili, jste mohli chatovat se zcela neznámým člověkem, o kterém jste nevěděli, jestli je to váš soused, nebo se nachází na opačné straně planety. Omegle dokonce jistou dobu využívali i populární youtubeři, kteří zde dávali svým fanouškům šanci se virtuálně setkat. K Omegle jste se ale mohli připojit také prostřednictvím webkamery, což dělala většina uživatelů. A byla to právě možnost ukázat se na webkameře, která z Omegle učinila doslova ráj pro nejrůznější predátory, kteří zde vyhledávali často nezletilé oběti. V médiích se například objevila zpráva o muži, který mezi klíčová slova na Omegle zadal Roblox, díky čemuž ho platforma často propojovala s dětmi. Těm se poté ukazoval nahý. „Chodím sem, abych si našel přátele, a je zábavné si hledat přátele nahý,“ hájil se posléze.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.