Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

iPad s OLED panelem přijde nejdříve v roce 2022

Pokud se řadíte mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, tak vám určitě neunikla informace o tom, že se Apple chystá na implementaci OLED displejů do svých iPadů Pro, čehož bychom se měli dočkat již v druhé polovině příštího roku. Tuto informaci sdílel korejský web The Elec a zároveň dodal, že hlavní dodavatelé displejů pro Apple, tedy Samsung a LG, již na těchto kouscích pracují. Nyní na internet ale začínají prosakovat trošku jiné informace od podstatně důvěryhodnějšího zdroje – od analytiků z britské společnosti Barclays.

iPad Pro Mini LED
Zdroj: MacRumors

Podle jejich informací se Apple nechystá na tak rychlé zavedení OLED panelů do svých jablečných tabletů a je velice nepravděpodobné, že se této novinky dočkáme dříve než v roce 2022. Jedná se navíc o vcelku pravděpodobnější scénář než ten z The Elec. Již delší dobu se totiž hovoří o příchodu iPadu Pro s takzvaným Mini-LED displejem, což spousta leakerů a zdrojů datuje právě na příští rok. Jaká ale bude realita je prozatím samozřejmě nejasné a na bližší informace si budeme muset počkat.

Qualcomm (zatím) těží z popularity iPhonu 12

V posledních letech probíhal rozsáhlý spor mezi dvěma kalifornskými giganty, respektive mezi Applem a Qualcommem. Z tohoto se navíc Apple opozdil v implementaci 5G čipů, protože jeho dodavatel, kterým byl mimo jiné Intel, nedisponoval dostatečnými technologiemi a nebyl tak schopen mobilní modem s podporou 5G sítí vytvořit. Vše se naštěstí nakonec urovnalo a zmiňované kalifornské společnosti našly opět společnou řeč. Přesně díky tomu jsme se u letošní generace jablečných telefonů této velice očekávané novinky konečně dočkali. A jak to tak vypadá, Qualcomm se z této spolupráce musí náramně radovat.

Apple se svými novými telefony sklízí úspěch po celém světě, což dokazuje jejich neuvěřitelně rychlý odbyt. To se samozřejmě podepsalo i na tržbách Qualcommu, který právě díky iPhonu 12 dokázal v tržbách za třetí kvartál letošního roku překonat svého hlavního rivala, kterým je společnost Broadcom. Tyto informace vyplývají z analýz taiwanské společnosti TrendForce. V daném období tržby Qualcommu činily 4,9 miliard dolarů a jednalo se tak o 37,6% meziroční nárůst. Na druhé straně tržby Broadcomu činily „pouze“ 4,6 miliard dolarů.

Není ale žádným tajemstvím, že Apple vyvíjí svůj vlastní 5G čip, díky čemuž by se mohl přestat spoléhat na Qualcomm. Cupertinská společnost již vloni odkoupili divizi mobilních modemů od Intelu, kdy zároveň zaměstnala řadu dřívějších zaměstnanců. Je tedy jen otázkou času, kdy se Applu podaří vytvořit dostatečně kvalitní čip. Prozatím se ale bude muset spoléhat na Qualcomm a dá se očekávat, že ještě pár let tomu tak bude.

Počítač Apple 1 se vydražil za astronomickou částku

Aktuálně se v aukci RR v Bostonu vydražil vůbec první jablečný produkt, kterým je samozřejmě počítač Apple 1. Za jeho zrodem stojí ikonické duo Steve Wozniak a Steve Jobs, kteří dokázali tento kousek doslova složit v garáži Jobsových rodičů. Vytvořeno bylo pouze 175 kusů a o to zajímavější je, že ještě menší polovina stále existuje. Zmiňovaný kousek se nyní vydražil za neuvěřitelných 736 862 dolarů, což v přepočtu činí zhruba 15,76 milionů korun.

.