iWant

Tablety pomalu klesají na popularitě, iPad je však stále jasnou jedničkou

iWant

Jak se v posledních několika letech ukazuje, tablety mají svůj „prime time“ již pěkných pár let za sebou. Když Apple vydal první iPad (který před pár dny oslavil své osmileté výročí – viz článek níže), strhla se obrovská vlna popularity a tablet chtěl dělat v podstatě každý. V současné době je stav o poznání horší. Apple své řady neustále inovuje avšak konkurence stagnuje. Levných tabletů je na trhu mnoho, obvykle však stojí za nic jak po stránce zpracování, tak výkonu (a softwaru). Do segmentu „prémiových“ tabletů zkouší nastoupit třeba Microsoft, ten však se svým Surface tabletem příliš mnoho úspěchů neslaví. A segment se tak propadá.

Pokud se podíváme na dnes zveřejněné informace, se kterými přišla analytická společnost IDC, trh s tablety se v posledním roce meziročně propadl o 6,5%. Nejprodávanější byl stále iPad (ve všech svých prodávaných variantách). Applu se podařilo prodat 43,8 milionu kusů, což je oproti roku 2016 nárůst o 3%. Na druhém místě nacházející Samsung prodal o 6,4% tabletů méně a zakotvil tak na necelých 25 milionech kusů. Naopak skokany jsou společnosti Amazon a Huawei. Ta první těží především ze své řady Fire, Huawei se pak daří oslovovat především zákazníky v Asii.

iPad si svou pozici drží v podstatě od okamžiku, kdy jej Apple uvedl na trh. Společnost Apple je totiž jediná, která má se svými tablety nějakou dlouhodobější strategii. Z počátku to vypadalo, že největší konkurence pro iPady budou tablety Google Nexus. Moc dlouho na trhu se však neohřály. Pokud se v současné době podíváme na nabídku tabletů na trhu, najdeme obrovské množství modelů do šesti/sedmi tisíc korun. Jedná se však o roztříštěnou nabídku která disponuje obrovskou variací ve výbavách, funkcích i předinstalovaném softwaru. V případě tabletů s Androidem situace připomíná segment s levnějšími telefony. Prémiové tablety od Microsoftu či Lenova se prodávají velmi málo a Apple tak v podstatě nemá přímou konkurenci.

Zdroj: Macrumors