Zavřít reklamu

Bezesporu světově nejpoužívanějším kancelářským balíčkem je Microsoft Office, jehož součástí je i textový procesor známý jako Word. Ačkoliv v tomto oboru má gigant Microsoft naprostou dominanci, tak i přesto se nabízí řada zajímavých alternativ, z nichž však jen pár z nich stojí za řeč. V tomto směru máme na mysli především bezplatný LibreOffice a jablečný balíček Apple iWork. Pojďme si ale nyní srovnat, jak často vlastně přicházejí novinky do Wordu a Pages, a proč má řešení od Microsoftu vždy větší popularitu, nehledě na dané funkce.

Pages: Dostačující řešení s mouchami

Jak už jsme zmínili výše, Apple nabízí svůj vlastní kancelářský balíček známý jako iWork. Jeho součástí jsou tři aplikace: textový procesor Pages, tabulkový procesor Numbers a Keynote pro tvorbu prezentací. Všechny tyto appky jsou samozřejmě plně optimalizované pro jablečné produkty a jablíčkáři si je mohou užít zcela zdarma, narozdíl od MS Office, za který se platí. V tomto článku se ale zaměříme jen na Pages. Ve skutečnosti se totiž jedná o povedený textový procesor se spoustou možností a přehlednějším prostředím, se kterým si jednoznačně vystačí drtivá většina uživatelů. Ačkoliv celý svět preferuje zmiňovaný Word, tak ani přesto není v Pages problém, jelikož si jednoduše rozumí s DOCX soubory a jednotlivé dokumenty dokáže v tomto formátu i exportovat.

iwok
Kancelářský balíček iWork

Jak už jsme ale zmínili hned v úvodu, balíček MS Office je po celém světě považován za to nejlepší ve svém oboru. Není se proto čemu divit, že si na něj lidé zkrátka zvykli, a proto jej preferují dodnes. Osobně se mi například velice líbí prostředí, které nabízí Pages, avšak nedokážu s tímto programem naplno pracovat, jelikož jsem jednoduše zvyklý na Word. Jelikož se navíc jedná o nejpoužívanější řešení, nemá ani tak úplně smysl se přeučit na aplikaci od Applu, když ji ve finále ani nepotřebuji. Pevně věřím, že podobným způsobem na tohle téma nahlíží většina macOS uživatelů programu Microsoft Word.

Kdo častěji přichází s novinkami

Pojďme se už ale přesunout k tomu hlavnímu, respektive jak často přináší Apple a Microsoft novinky do svých textových procesorů. Zatímco Apple svou aplikaci Pages vylepšuje prakticky každým rokem, respektive s příchodem nového operačního systému a následně skrze dodatečné aktualizace, Microsoft razí odlišnější cestu. Pokud pomineme náhodné aktualizace, které jen opravují chyby, tak se uživatelé mohou z nových funkcí radovat zhruba co dva až tři roky – s každým vydáním nové verze celého kancelářského balíčku MS Office.

Možná si pamatujete, když Microsoft vydal aktuální balíček Microsoft Office 2021. Ten do Wordu přinesl lehkou změnu designu, možnost kooperace na jednotlivých dokumentech, možnost automatického ukládání (na úložiště OneDrive), povedenější tmavý režim a mnoho dalších novinek. Prakticky celý svět se v této chvíli radoval z jedné zmiňované změny – možnosti kooperace – ze které byli všichni nadšení. Zajímavostí ale je, že s podobnou vychytávkou, konkrétně v Pages 11.2 pro macOS, se v roce 2021 vytáhl i Apple. Navzdory tomu ale takové ovace jako Microsoft nesklidil a lidé novinky spíše přehlédli.

word vs pages

Ačkoliv Apple přináší novinky častěji, jak je možné, že větší úspěch v tomto směru sklízí Microsoft? Celé je to nesmírně jednoduché a opět se zde vracíme k samotnému začátku. Microsoft Office je zkrátka nejpoužívanějším kancelářským balíčkem na světě, kvůli čemuž je logické, že jeho uživatelé budou netrpělivě čekat na jakékoliv novinky. Na druhé straně tady máme iWork, který slouží malému procentu jablíčkářů – navíc (většinou) jen pro základní činnost. V takovém případě je jasné, že nové funkce nesklidí takový úspěch.

.