Zavřít reklamu

Před pár týdny pořádal Apple svou první letošní konferenci, na které jsme se dočkali představení hned několika různých zajímavých produktů – na své si přišel opravdu každý. Aktuálně už je ale znám také datum další konference, a to WWDC22. Tato konference bude konkrétně probíhat již od 6. června a dočkat bychom se na ní měli taktéž mnoha novinek. Je jasné, že se tradičně dočkáme představení nových majoritních verzí operačních systémů, kromě toho si pro nás ale Apple dost možná přichystá několik překvapení. Co se tedy týče hardwarových novinek, tak bychom se na WWDC22 teoreticky měli dočkat čtyř nových Maců. Pojďme se podívat, o jaké Macy se jedná a čeho bychom se u nich mohli dočkat.

Mac Pro

Začneme jablečným počítačem, u kterého by se dalo říct, že je jeho příchod již prakticky jasný – byť jsme donedávna měli pochybnosti. Jedná se o Mac Pro, jehož aktuální verze je posledním jablečným počítačem v nabídce bez čipu Apple Silicon. A proč jsme si tak jistí tím, že se Macu Pro na WWDC22 dočkáme? Jsou tu dva důvody. Zaprvé, když Apple před dvěma lety na WWDC20 představil čipy Apple Silicon, tak uvedl, že chce na tuto platformu přenést všechny své počítače. Pokud by tedy nyní nevydal Mac Pro s Apple Silicon, tak by nesplnil očekávání jablíčkářů. Druhým důvodem je pak fakt, že na předchozí březnové konferenci jeden z představitelů Applu zmínil, že představený Mac Studio není náhradou za Mac Pro, a že tohoto vrcholného stroje se dočkáme již brzy. A právě „brzy“ by mohlo znamenat na WWDC22. Prozatím není úplně jasné, s čím by měl nový Mac Pro přijít. Očekává se však menší tělo s obrovským výkonem srovnatelným se dvěma čipy M1 Ultra, tj. až 40 jader CPU, 128 jader GPU a 256 GB jednotné paměti. Na další informace si budeme ještě muset počkat.

mac pro apple silicon

MacBook Air

Druhým nejvíce očekávaným jablečným počítačem, kterého bychom se měli dočkat na WWDC22, je MacBook Air. Předpokládalo se, že se tohoto stroje dočkáme již na letošní první konferenci, nakonec k tomu ale nedošlo. Nový MacBook Air by měl být nový snad po všech stránkách – mělo by totiž dojít ke kompletnímu přepracování, podobně jako k němu došlo u MacBooků Pro. A čeho všeho bychom se vlastně u nového Airu měli dočkat? Zmínit můžeme například upuštění od zužujícího se těla, které bude mít nově stejnou tloušťku po celé šířce. Zároveň by mělo dojít ke zvětšení obrazovky, a to z 13.3″ na 13.6″ s tím, že uprostřed v horní části by se měl nacházet výřez. Samozřejmostí je pak návrat napájecího konektoru MagSafe, teoreticky společně s dalšími konektory. Dojít by mělo také k barevný revoluci, kdy MacBook Air bude jednak k dispozici hned v několika barvách, podobně jako 24″ iMac, a jednak by mělo dojít k nasazení bílé klávesnice. Po stránce výkonu by měl být nasazen snad konečně čip M2, kterým Apple odstartuje druhou generaci čipů M-series.

13″ MacBook Pro

Když Apple před několika měsíci představil nový 14″ a 16″ MacBook Pro (2021), tak si mnoho z nás myslelo, že 13″ MacBooku Pro zvoní umíráček. Vypadá to však, že tomu je přesně naopak, jelikož tento stroj je stále k dispozici, a dokonce nejspíše ještě i nadále bude, jelikož se dost možná chystá představení jeho aktualizované verze. Konkrétně by nový 13″ MacBook Pro měl nabídnout především čip M2, který by se měl chlubit 8 jádry CPU, stejně jako u M1, k navýšení výkonu by však mělo dojít u GPU, kde se očekává nárůst z 8 jader rovnou na 10 jader. Dále se očekává, že se po vzoru nových MacBooků Pro dočkáme odstranění Touch Baru, který bude nahrazen klasickými fyzickými klávesami. Dost možná pak dojde také k nějakým minimálním designovým změnám, co se však týče displeje, tak ten by měl zůstat i nadále stejný. Jinak by se tedy mělo jednat o prakticky stejné zařízení, jak ho známe již po dobu několika dlouhých let.

Mac mini

Poslední aktualizace současného Macu mini přišla v listopadu roku 2020, kdy byl tento jablečný stroj osazen čipem Apple Silicon, konkrétně M1. Naprosto stejně byl tímto čipem osazen ve stejnou dobu také 13″ MacBook Pro a MacBook Air – právě tato tři zařízení odstartovala éru čipů Apple Silicon, díky kterým se kalifornský gigant začal zbavovat nevyhovujícím procesorům Intel. Aktuálně už je tedy Mac mini bez aktualizace zhruba rok a půl, což znamená že by si nějaké oživení určitě zasloužil. Dojít k tomuto měli již na letošní první konferenci, nakonec jsme se ale dočkali pouze vydání Macu Studio. Konkrétně by aktualizovaný Mac mini mohl nabídnout například čip M1 Pro, a to po boku klasického čipu M1. Smysl by to dávalo z toho důvodu, jelikož zmíněný Mac Studio je k dispozici v konfiguraci s čipem M1 Max nebo M1 Ultra, takže v rodině Maců je čip M1 Pro jednoduše nevyužit. Pokud tedy máte v plánu Mac mini koupit, určitě ještě vyčkejte.

.