Zavřít reklamu

V nabídce jablečných laptopů momentálně najdeme prakticky tři modely. Jmenovitě jde o MacBook Air (2020), 13″ MacBook Pro (2020) a přepracovaný 14″/16″ MacBook Pro (2021). Jelikož od aktualizace prvních dvou zmiňovaných kousků již nějaký ten pátek uběhl, není divu, že se v posledních měsících řeší jejich případné změny. Nejčastěji se zmiňuje příchod nového Airu s čipem M2 a řadou dalších vylepšení. Lehce v ústraní však postává 13″ MacBook Pro, na který se už pomalu zapomíná, jelikož je prakticky z obou stran utlačován. Dává tento model vůbec ještě smysl, nebo by Apple měl jeho vývoj a produkci zcela zatrhnout?

Konkurence pro 13″ MacBook Pro

Jak už jsme zmínili výše, tento model je lehce utlačován svými vlastními „sourozenci“, kteří jej nestaví do úplně vhodné pozice. Na jedné straně totiž máme zmiňovaný MacBook Air, který je v poměru cena/výkon úžasným zařízením s řadou schopností, přičemž jeho cena začíná na necelých 30 tisících korunách. Tento kousek je totiž vybaven čipem M1 (Apple Silicon), díky čemuž si poradí i s náročnějšími úlohami. Vcelku podobně je na tom i 13″ MacBook Pro – nabízí prakticky stejné vnitřnosti (až na pár výjimek), avšak stojí o necelých 9 tisíc víc. Ačkoliv je opět vybaven čipem M1, navíc nabízí aktivní chlazení v podobě ventilátoru, díky čemuž dokáže laptop delší dobu pracovat na svém maximu.

Z druhé strany pak stojí koncem loňského roku představený 14″ a 16″ MacBook Pro, který se v oblasti výkonu a zobrazení posunul o několik úrovní vpřed. Za to Apple může vděčit čipům M1 Pro a M1 Max, stejně tak i Mini LED displeji s obnovovací frekvencí dosahující až 120 Hz. Tohle zařízení tedy stojí na úplně jiné úrovni než takový model Air či 13″ Pro. Rozdíly se pak samozřejmě silně promítají v ceně, jelikož 14″ MacBook Pro zakoupíte od necelých 59 tisíc, zatímco 16″ model za přinejmenším téměř 73 tisíc korun.

Air, nebo dražší 13″ Pro?

Pokud si tedy nyní někdo vybírá jablečný laptop a uvažuje mezi Airem a Pročkem, pak stojí na poměrně nejasném rozcestí. Po stránce výkonu jsou si oba produkty nesmírně blízko, zatímco zmiňovaný přepracovaný MacBook Pro (2021) je určený pro úplně jinou skupinu uživatelů, což může být značně matoucí. Pokud totiž potřebujete lehký laptop pro každodenní práci a čas od času se pouštíte do něčeho náročnějšího, pohodlně si vystačíte s MacBookem Air. Jestliže ale naopak je pro vás počítač živobytím a věnujete se náročným úlohám, pak ani jedno z těchto základních zařízení nepřipadá v úvahu, jelikož pravděpodobně potřebujete co možná nejvíce výkonu.

13" macbook pro a macbook air m1

Smysl 13″ MacBooku Pro

Jaký je tedy vlastně smysl 13″ MacBooku Pro z roku 2020? Jak již bylo zmíněno, aktuálně je tento model silně utlačován ostatními jablečnými laptopy. Na druhou stranu je vhodné vzít v potaz, že je tento kousek alespoň o trošku výkonnější než-li MacBook Air, díky čemuž dokáže stabilněji šlapat i v náročnějších podmínkách. V tomto směru se ale nabízí (nejen) jedna otázka. Vyplatí se tento minimální výkonnostní rozdíl z hlediska ceny?

Upřímně musím uznat, že ačkoliv jsem v minulosti používal výhradně modely Pro, s příchodem Apple Silicon jsem se rozhodl pro změnu. Na MacBooku Air s M1 jsem sice prakticky neušetřil, jelikož jsem volil pokročilejší variantu s čipem M1 s 8jádrovým GPU (stejný čip jako má 13″ MacBook Pro), zato mám ale dvakrát tolik místa díky 512GB úložišti. Osobně laptop využíván pro sledování multimédií, kancelářskou práci v MS Office, brouzdání internetem, úpravu fotek v Affinity Photo a videa v iMovie/Final Cut Pro, případně pro občasné hraní her. Tento model používám už přes rok a za celou tu dobu jsem se setkal pouze s jedním problémem, kdy 8GB operační paměť už nezvládla nápor otevřených projektů v aplikacích Xcode, Final Cut Pro a několika záložek v Safari a Google Chrome prohlížečích.

.