Zavřít reklamu

Při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022 jsme se dočkali představení nových systémů iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura, které přicházejí s řadou poměrně zajímavých novinek. Například systém pro iPhony se dočkal přepracování zamykací obrazovky, systém pro Apple Watch spousty novinek pro sportovce a běžce a systém pro Macy slušného pozdvižení a podpoření produktivity uživatelů. Samozřejmě aby toho nebylo málo, Apple se také pochlubil X novými nativními aplikacemi, které již letos na podzim zamíří do našich jablečných produktů. O které se jedná a k čemu vlastně poslouží?

Léky (watchOS)

Součástí nových operačních systémů je funkce/aplikace Léky. Ta je v systémech iOS 16 a iPadOS 16 součástí nativního Zdraví, avšak v případě watchOS 9 přichází jakožto samostatná aplikace s jediným cílem – postarat se o to, aby si jablíčkáři nezapomínali vzít své léky. V praxi tedy appka poslouží podobně jako Připomínky. Rozdílem však je, že se u ní Apple přímo zaměřuje na medikamenty, a zároveň vede přehled o tom, zdali si uživatel daný lék vzal či nikoliv. Jedná se o skvělého pomocníka pro celou řadu uživatelů.

Aplikace Medications (Léky)

Asi každý z nás se totiž někdy setkal se situací, kdy na léky zkrátka zapomněl. Tímto jednoduchým způsobem tomu půjde konečně předejít a velkou roli v tom sehrají právě Apple Watch. Přímo ze zápěstí totiž o všem informují, aniž byste vůbec museli vytahovat telefon, což přináší obrovskou výhodu.

Počasí (macOS & iPadOS)

Po letech čekání se také konečně dočkáme aplikace, po které uživatelé jablečných počítačů již delší dobu volali. Řeč je samozřejmě o nativním Počasí. Právě Počasí totiž dodnes v macOS chybí a nahrazuje jej jen obyčejný widget, který není tak šikovný jako samostatná appka. Jeho možnosti jsou naopak omezené a pokud z něj chceme dostat více informací, přesměruje nás na internet. Uživatelé Maců se tak mohou těšit na samostatný program s řadou parádních funkcí. Nebude ani chybět možnost notifikací na výjimečné situace.

Aplikace Počasí v iPadOS

Stejně tak se mohou radovat i uživatelé jablečných tabletů. I v iPadOS totiž dodnes chybí nativní Počasí, kvůli čemuž se jeho uživatelé musí spoléhat buďto na aplikace třetích stran, nebo pro zjištění předpovědi chodit na internet. Samozřejmě použití aplikace je vždy o něco pohodlnější a rychlejší.

Hodiny (macOS)

Jablečné počítače se ještě dočkají další parádní vychytávky. Do Maců totiž s příchodem macOS 13 Ventura dorazí nativní aplikace Hodiny, s jejíž pomocí pak budeme moci nastavovat nejrůznější budíky, časovače a ostatní, což jsme doposud zkrátka nemohli. Hodiny navíc budou skvěle propojeny s hlasovou asistentkou Siri či vyhledáváním skrze Spotlight, tudíž půjde velice rychle nastavit jednotlivé operace tak, aniž bychom s nimi museli ztrácet čas. Jak už bylo zmíněno, něco takového nám dodnes v macOS chybí. Pokud bychom nyní poprosili Siri o nastavení časovače/budíku, pouze nám oznámí, že něco takového není možné. Jako alternativu nabídne použití Připomínek.

Ačkoliv se aplikace Hodiny může jevit jakožto nepodstatná a snadno nahraditelná, v jádru má své dobré využití a její příchod do macOS rozhodně většinu uživatelů potěší. Právě například budíky či časovače půjde využít při práci a teoreticky tak i povznést produktivitu na další úroveň.

Freeform

Do jablečných operačních systémů (iOS, iPadOS a macOS) také dorazí zajímavá aplikace Freeform. Jejím cílem je podpořit produktivitu jablíčkářů a výrazně jim usnadnit kolaboraci v reálném čase. Konkrétně se zaměří na brainstorming a vzájemnou spolupráci tak, abyste společně mohli přenést vaše nápady do reálného života. Společně si tak budete moci zapisovat nejrůznější poznámky, sdílet soubory či internetové odkazy, dokumenty, videa nebo i hlasové nahrávky.

V praxi to pak bude fungovat poměrně jednoduše. Aplikaci Freeform si můžete představit jakožto nekonečné plátno se spoustou prostoru pro zakreslení vašich myšlenek a nápadů. Je každopádně nutné upozornit na jednu poměrně důležitou skutečnost – aplikace nebude k dispozici hned při vydání operačních systémů. Apple slibuje její příchod později v letošním roce, avšak může se stát, že se ve finále setkáme se zpožděním.

.