Zavřít reklamu

Přechod z procesorů Intel na vlastní čipy Apple Silicon je mnoha jablíčkáři označován za jednu z nejzásadnějších změn v historii jablečných počítačů. Macy si díky tomu polepšily především v oblasti výkonu a energetické náročnosti, jelikož nové stroje dominují především výkonem v poměru na watt. Zároveň se touto změnou architektury vyřešily pověstné problémy posledních let. Apple se totiž od roku 2016 potýkal s až kriticky slabým výkonem především MacBooků, které se vinou moc tenkého těla a špatného designu nedařilo uchladit, kvůli čemuž klesal i onen výkon.

Apple Silicon tento problém konečně vyřešil a postavil Macy na zcela novou úroveň. Apple tak chytil takzvaný druhý dech a konečně se mu v této oblasti opět začíná dařit, díky čemuž se můžeme radovat ze stále lepší a lepších počítačů. A to je nutné vzít v potaz, že jsme se zatím dočkali jen pilotní generace, u které každý očekával, že bude mít řadu nevychytaných chyb. Jelikož si však čipy Apple Silicon zakládají na odlišné architektuře, je zároveň nutné, aby na ně vývojáři přepracovali i jednotlivé aplikace. To platí i pro operační systém macOS. A jak se ve finále ukázalo, tato změna prospěla nejen po stránce hardwaru, ale také softwaru. Jak se tedy změnil systém macOS od příchodu čipů Apple Silicon?

Spolupráce hardwaru a softwaru

Operační systém pro jablečné počítače si s příchodem nové hardwaru výrazně polepšil. Obecně jsme se tak dočkali jednoho z hlavních benefitů, ze kterého již několik let těží primárně iPhone. Řeč je samozřejmě o skvělé provázanosti hardwaru se softwarem. A právě toho se nyní dočkaly i Macy. Ačkoliv se ani tak nejedná o zcela bezchybný operační systém a poměrně často můžeme narazit na různé chyby, tak i přesto lze říct, že se dočkal poměrně zásadního vylepšení a obecně funguje o dost lépe, než tomu je v případě Maců s procesorem od Intelu.

Apple zároveň díky novému hardwaru (Apple Silicon) mohl svůj operační systém macOS obohatit o některé exkluzivní funkce, které využívají potenciál zmiňovaných čipů. Jelikož tyto čipy mimo CPU a GPU nabízejí i takzvaný Neural Engine, který slouží pro práci se strojovým učením a můžeme jej znát z našich iPhonů, tak jsme se dočkali například systémového portrétního režimu pro videohovory. Ten funguje úplně stejně jako na jablečných telefonech a stejně tak ke svému fungování využívá přímo tomu určený hardware. Díky tomu je ve všech ohledech kvalitnější a vzhlednější než softwarové funkce ve videokonferenčních programech jako MS Teams, Skype a ostatních. Jednou z nejzásadnějších novinek, které s sebou přinesl Apple Silicon, je možnost spuštění iOS/iPadOS aplikací přímo na Macu. To nám výrazně rozšiřuje celkové možnosti. Na druhou stranu je nutné zmínit, že ne každá appka je takto dostupná.

m1 apple silicon
Zdroj: macrumors.com

Posun macOS

Příchod nových čipů měl bezesporu zásadní vliv i na zmiňovaný operační systém. Díky zmiňované provázanosti hardwaru a softwaru, kdy má Apple prakticky vše pod vlastní kontrolou, lze také počítat s tím, že se v budoucnosti dočkáme dalších zajímavých funkcí a novinek, které by používaní Maců měly ještě více zpříjemnit. Je poměrně příjemné vidět tuto změnu v praxi. Během posledních let totiž macOS lehce stagnoval a jablíčkáři si stále častěji stěžovali na nejrůznější problémy. Nyní tedy můžeme doufat, že se situace konečně obrátí.

Diskuze k článku

    Tady si musím přisadit.

    Používám teď pravidelně denně oba MacBook 16 s i9 i s M1.

    A opravdu rozdíl je dramatický po všech stránkách!

    Škoda, že Widle na M1 nedostanu (korporátní W10 image na ARMu prostě není a možná nikdy nebude, korporátní IT na to nemá).

celý text

Čtěte více