Zavřít reklamu

Na mobilní telefony už dávno nenahlížíme jen jako na zařízení určené ke komunikaci. Je to přehrávač hudby, fotoaparát, webový prohlížeč, kalkulačka, herní konzole atd. Protože je však komunikace pořád důležitá, posouvá Apple funkčnost své aplikace Zprávy stále dál. A v iOS 16 na nás budou čekat skutečně užitečné novinky. 

Že Applu na Zprávách záleží dokládá v každé aktualizaci svého mobilního operačního systému iOS. V iOS 15 jsme se tak dočkali funkce Sílené s tebou, kde se odkazy, obrázky a další obsah, co vám někdo nasdílí přes Zprávy, zobrazí v příslušné aplikaci v nové vyhrazené části. K tomu přibyly i Sbírky fotek, které se začaly zobrazovat jako koláž nebo úhledný štos obrázků, kterými se dá listovat. Nechyběly ani nové Memoji. S iOS 16 jde ale Apple přece jen o něco dál. 

SharePlay 

Právě hlavní novinkou iOS 15 byla funkce SharePlay, i když nepřišla přímo s hlavní aktualizací, ale museli jsme si na ni ještě chvilku počkat. Během FaceTimu s ní můžete spolu s kontakty sledovat seriály a filmy, poslouchat muziku nebo sdílet obrazovku. Podle Applu to je nový způsob, jak si dopřát společné zážitky s rodinou nebo kamarády bez ohledu na fyzickou vzdálenost. Nyní se SharePlay dostane i do Zpráv.

Výhoda je v tom, že ať v SharePlay sledujete či posloucháte cokoli, Zprávy vám k tomu poskytnou prostor k chatu, pokud to nechcete nebo nemůžete probírat hlasem. Díky sdílení ovládacích prvků je přehrávání samozřejmě stále synchronní.

Širší spolupráce 

V iOS 16 budete moci ve Zprávách sdílet poznámky, prezentace, připomínky nebo třeba i skupiny panelů v Safari (což bude taky nová funkce iOS 16). Hned tak s daným kontaktem začnete na dané problematice spolupracovat. Apple k tomuto dodává, že tak můžete ve vláknu zpráv lépe sledovat aktualizace sdílených projektů a snadno také komunikovat se spolupracovníky přímo v aplikaci, kde obsah sdílíte.

iOS 16

Dodatečné úpravy 

I když už Apple plánování odeslání protlačí v nových systémech alespoň do aplikace Mail, tak Zprávy musí ještě chvíli počkat. I tak ale dostávají několik zásadních vylepšení s ohledem na posílání zpráv. Nově totiž budeme moci dodatečně upravit právě odeslanou zprávu, pokud v ní najdeme chybu, nebo pokud ji chceme ještě doplnit, ale její odeslání také půjde úplně zrušit. To se samozřejmě hodí i v případě, kdy zprávu omylem pošlete jinému kontaktu, nebo si až po jejím odeslání uvědomíte, že co sděluje, si necháte raději pro sebe.

Nepůjde to ale udělat kdykoli, protože odeslanou zprávu bude možné upravit nebo její odeslání zrušit jen během následujících 15 minut. Třetí novinkou zde je možnost označit si zprávu jako nepřečtenou, když na ni nemáte zrovna čas odpovědět, ale zároveň jste ji už četli a nechcete na ni zapomenout. 

Diktování 

Apple také značně vylepšil diktování, které by mělo být dostupné napříč systémem, tedy i ve Zprávách. Automaticky bude doplňovat čárky, tečky a otazníky, rozpozná i emotikony, kdy stačí při diktování říci třeba jen „usmívající se emotikon“. Jak ale jistě tušíte, má to svá omezení. Tyto možnosti jsou podporovány jen v angličtině (Austrálie, Indie, Kanada, Spojené království, USA), francouzštině (Francie), japonštině (Japonsko), kantonštině (Hongkong), němčině (Německo), standardní čínštině (kontinentální Čína, Tchaj‑wan) a španělštině (Mexiko, Španělsko, USA). V případě rozpoznání emotikon je podmínkou mít pak alespoň iPhone s čipem A12 Bionic. A pak je zde ještě kombinování diktování a psaní na klávesnici, kdy lze volně přecházet mezi oběma možnostmi.

Rodinné sdílení 

Není to ani tak novinka Zpráv jako funkce Rodinného sdílení, které právě Zprávy v iOS 16 lépe integruje. Pokud totiž rodič nastaví dítěti nějaké limity času u obrazovky, a to je bude chtít prodloužit, může o to požádat jen formou zprávy. Rodič ji pak snadno přijme a čas prodlouží, nebo naopak zamítne.

Memoji 

I tentokrát se rozrůstá nabídka Memoji. Svoji osobnost tak budete moci vyjádřit zase o něco obsáhlejší paletou přizpůsobení, mezi které patří více variant tvarů nosu, pokrývek hlavy nebo účesů s přirozenější texturou a vlnitostí vlasů. Přibývají ale také nové nálepky póz Memoji, kterými si dodáte jisté osobitosti.

.