Zavřít reklamu

Ještě před několika lety používal ve svých vlajkových lodích Apple jako biometrickou ochranu Touch ID, které mezi uživateli bylo (a stále je) velice oblíbené. V roce 2017 jsme se ale dočkali představení revolučního iPhonu X, který kromě bezrámečkového designu a vylepšených fotoaparátů nabídl i novou možnost pro biometrické zabezpečení – Face ID. S tím se většina uživatelů nejenže smířila, ale naopak jim ve finále vyhovuje daleko více. Ani Apple však není dokonalý a někdy se prostě může stát, že rozpoznávání pomocí obličeje nefunguje podle představ. Co v tomto případě dělat?

S rouškou máte prakticky smůlu

Face ID mi opravdu velmi vyhovuje a jeho používání mi téměř nikdy nečinilo ani vzhledem k mému zrakovému handicapu výrazný problém. Bohužel, v tomto období je tomu právě naopak – a s rouškou je odemykání telefonu pomocí rozpoznávání obličeje téměř nemožné. Existuje sice způsob, a to takový, že si připravíte papír o velikosti A4, resetujete Face ID a nastavíte jej za pomoci papíru před obličejem – podrobnější návod naleznete v tomto článku. Uvědomte si však, že toto řešení rozhodně nepatří mezi nejbezpečnější a je tedy možné, že potom telefon odemkne i cizí osoba. Jsem toho názoru, že je lepší si buď rychle sundat roušku a telefon odemknout, nebo v krajním případě zadat kód, než aby vaše data byla v ohrožení.

Zkontrolujte, jestli není TrueDepth kamera zakrytá

V některých případech může být nefunkčnost zapříčiněna tím, že máte přední kameru zakrytou. Prvně se zkuste podívat, zdali nemáte v místě výřezu nějakou špínu, popřípadě cokoliv jiného, co by mohlo bránit výhledu. Tak stejně může Face ID vadit ochranné sklo, pokud ho máte na displeji nalepené. Jednak může konkrétně vadit prach pod sklem, anebo odlepující se sklo či bublina. V této situaci bude nutné, abyste sklo odlepili a popřípadě nalepili správně nové. Tak stejně displej pořádně očistěte.

face id
Zdroj: Apple

Vyžadování pozornosti

Ve výchozím nastavení je zapnuté vyžadování pozornosti, což zajistí, že se telefon odemkne pouze v případě, kdy se na něj podíváte. Tato funkce dělá technologii Face ID ještě o něco bezpečnější, někomu však může vadit, že její chod zpomaluje. Pro deaktivaci této funkce otevřete Nastavení -> Face ID a kód, ověřte se pomocí kódu a o něco níže vypněte přepínač Vyžadovat pozornost pro Face ID. Od této chvíle od vás iPhone nebude vyžadovat, abyste se na něj při odemykání dívali, čehož by samozřejmě mohl využít potenciální zloděj, na druhou stranu si myslím, že si většina uživatelů všimne, že jim někdo umístil před obličej smartphone.

Alternativní vzhled

Pokud vám připadá, že je Face ID pomalé, z bezpečnostních důvodů však nechcete mít vyžadování pozornosti vypnuté, stačí přidat druhý sken vašeho obličeje. Přejděte do Nastavení -> Face ID a kód, zadejte váš kódový zámek a klepněte na Nastavit alternativní vzhled. Následně už stačí podle instrukcí vašeho zařízení Face ID nastavit. Kromě toho, že si tím rozpoznávání zrychlíte, si takto můžete v případě potřeby nahrát i někoho jiného, například si tak zajistíte přístup k iPhonu vašeho dítěte nebo bude moci vaše zařízení odemykat i manžel, manželka, partner nebo partnerka.

.