Zavřít reklamu

Funkce FaceI D přítomna v iPhonech a iPadech Pro se na počítače Applu ještě nedostala, i když k tomu mohla mít společnost dobrou příležitost nejen v případě 24“ iMacu, ale také v nových 14 a 16“ MacBoocích Pro. Na nich se tak musíme autorizovat „jen“ přes Touch ID. Např. řešení Microsoftu ale už biometrické ověření tváře nějakou dobu nabízí, i když s jistými kompromisy. 

Pomocí vestavěné webové kamery notebooku nebo tabletu (Surface) se systémem Windows 10 nebo Windows 11 můžete již alternativu k Face ID ze stáje Microsoftu směle používat. Funguje to dokonce nejen s přihlášením se do svého profilu, ale i tak, jak jsme zvyklí s aplikacemi a webovými stránkami, jako je Dropbox, Chrome a OneDrive. Stačí se podívat do kamery, aniž byste zadávali heslo nebo někam přikládali prst.

Není to pro každého 

Bohužel ne každý počítač, a ne každá webová kamera, s funkcí Windows Hello, která právě autorizace za pomoci skenu obličeje umožňuje, plně spolupracuje. Webová kamera notebooku potřebuje k použití této funkce infračervenou (IR) kameru, která je častější zejména u novějších byznys notebooků a zařízeních typu dva v jednom z posledních několika let, včetně notebooků společností Dell, Lenovo a Asus vyšších řad. Existují ale i externí webové kamery, například Brio 4K Pro od společnosti Logitech, 4K UltraSharp od společnosti Dell nebo 500 FHD od společnosti Lenovo.

lenovo-miix-720-15

Nastavování funkce probíhá podobně, jako u Face ID. Pokud váš počítač Windows Hello podporuje, je nutné naskenovat svou tvář, stejně jako vložit dodatečný bezpečností kód. Je zde i možnost alternativního vzhledu, pokud nosíte brýle nebo pokrývku hlavy, aby vás systém korektně rozeznal i za ztížených podmínek. 

V čem je problém? 

K biometrickému ověření za pomoci obličeje je důležitá patřičná technologie. I na počítačích je tomu stejně, jako např. na zařízeních s Androidem. Není zde úplně problém nechat se ověřit jen za pomoci kamery, což vám také poskytne různé benefity, nejedná se ale o plné zabezpečení, protože toto jde snadno prolomit, kdy může stačit jen kvalitní fotografie. Vývojáři také nabízejí poměrně velké množství aplikací, které vám různé ověření pomocí tváře v přístupu k vašemu počítači pomohou. Jestli jim ale věříte, je už na vás.

Infračervené rozpoznávání obličeje vyžaduje další hardware, také proto je výřez iPhonu takový, jaký je, i když Android zařízení mají jen průstřel. Této problematice jsme se nicméně podrobně věnovali v samostatném článku. Infračervené kamery nepotřebují, aby byl váš obličej dobře osvětlený, a mohou fungovat i ve slabě osvětlených prostředích. Jsou také mnohem odolnější vůči pokusům o infiltraci, protože infračervené kamery využívají k vytvoření obrazu tepelnou energii čili teplo.

Jenže přestože je 2D infračervené rozpoznávání obličeje již nyní o krok napřed oproti tradičním metodám založeným na kameře, existuje ještě lepší způsob. Jedná se samozřejmě o Face ID Applu využívající soustavu snímačů k zachycení trojrozměrného zobrazení obličeje. K tomu se používá osvětlovač a bodový projektor, který na váš obličej promítá tisíce drobných neviditelných bodů. Infračervený snímač pak měří rozložení bodů a vytváří hloubkovou mapu vašeho obličeje.

3D systémy mají dvě výhody: Mohou pracovat ve tmě a je podstatně těžší je oklamat. Zatímco 2D infračervené systémy hledají pouze teplo, 3D systémy vyžadují také informace o hloubce. A nynnější počítače poskytují právě jen ony 2D systémy. A právě v tomto je technologie Applu unikátní a je poměrně škoda, že ji společnost ještě neimplementovala i do svých počítačů, které by tím v tomto ohledu prakticky neměly konkurenci. Technologii na to přitom už má. 

.