Zavřít reklamu

Věřte nebo ne, představení nejnovějších iPhonů 12 jsme se dočkali již před čtvrt rokem. Na papíře nemusí specifikace fotoaparátů těchto nových jablečných telefonů vypadat oproti předchozí generaci bůhvíjak lépe, i přesto jsme se ale dočkali mnohých vylepšení, které nemusí být na první pohled úplně zřejmé. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 funkcí fotoaparátu u nejnovějších iPhonů 12, o kterých byste měli vědět.

QuickTake aneb rychlé spuštění natáčení

Funkce QuickTake jsme se dočkali již v roce 2019 a u poslední generace jablečných telefonů, potažmo v roce 2020, jsme se dočkali dalších vylepšení. Pokud jste prozatím QuickTake nevyužili, popřípadě nevíte, co to vlastně je, tak jak už název napovídá, jedná se o funkci, pomocí které lze rychle spustit natáčení videa. To se hodí především tehdy, pokud potřebujete urychleně něco zaznamenat. Pro zahájení QuickTake stačilo původně podržet tlačítko spouště v režimu Foto, a poté přejet doprava na zámek. Nyní už pro zahájení QuickTake stačí podržet tlačítko pro snížení hlasitosti. Tlačítkem pro zvýšení hlasitosti pak zahájíte zaznamenávání sekvence fotografií.

Noční režim

Co se týče Nočního režimu, tak s tím Apple přišel u iPhonů 11. U těchto jablečných telefonů však byl Noční režim k dispozici pouze u hlavního širokoúhlého objektivu. S příchodem iPhone 12 a 12 Pro jsme se dočkali rozšíření – nově lze totiž Noční režim využít na všech objektivech. Ať už tedy budete fotit skrze širokoúhlý, ultra-širokoúhlý, anebo teleobjektiv, popřípadě pokud budete pořizovat fotografie přední kamerou, tak můžete Noční režim využít. Tento režim se dokáže automaticky aktivovat v případě, že je v okolí málo světla. Pořízení fotografie pomocí Nočního režimu může trvat až několik sekund, zároveň berte v potaz, že byste při pořizování měli iPhonem co nejméně pohybovat.

„Posuňte“ vaše fotografie

Pokud se vám někdy stalo, že jste pořídili fotografii, avšak „usekli“ jste někomu hlavu, popřípadě pokud se vám nepodařilo zaznamenat úplně celý objekt, tak klasicky bohužel nic nenaděláte a musíte se s tím smířit. Jestliže však máte nejnovější iPhone 12 či 12 Pro, tak můžete celou fotografii „posunout“. Při vyfocení fotografie pomocí širokoúhlého objektivu se totiž automaticky vytvoří snímek z ultra-širokoúhlého objektivu – nijak to nepoznáte. Vám pak stačí přejít do aplikace Fotky, kde si „useknutou“ fotku najděte a otevřete úpravy. Zde získáte přístup ke zmíněné fotografii z ultra-širokoúhlého objektivu, takže si hlavní fotografii můžete posunout do jakéhokoliv směru. V určitých případech tuto akci dokáže iPhone provést automaticky. Ultra-širokoúhlá fotografie, která byla automaticky zaznamenána, je uložena po dobu 30 dní.

Nahrávání v režimu Dolby Vision

Při představení nových iPhonů 12 a 12 Pro Apple uvedl, že se jedná o vůbec první mobilní telefony, které zvládnou nahrávat video ve 4K Dolby Vision HDR. Co se týče iPhonu 12 a 12 mini, tak tato zařízení umí 4K Dolby Vision HDR nahrávat při 30 snímcích za sekundu, vrcholné modely 12 Pro a 12 Pro Max pak až při 60 snímcích za sekundu. Chcete-li tuto funkci (de)aktivovat, tak přejděte do Nastavení -> Fotoaparát -> Záznam videa, kde najdete možnost HDR video. Ve zmíněném formátu můžete nahrávat jak pomocí zadní kamery, tak pomocí té přední. Berte ale v potaz, že nahrávání do tohoto formátu dokáže zabrat opravdu hodně místa v úložišti. Kromě toho některé editační programy nedokáží s HDR formátem (prozatím) pracovat, takže může být záznam přeexponovaný.

Pořizování fotek ve ProRAW

iPhone 12 Pro a 12 Pro Max umí pořizovat fotografie v režimu ProRAW. Pro ty méně znalé se jedná o jablečný RAW/DNG formát. Tuto možnost ocení především profesionální fotografové, kteří do formátu RAW fotí naprosto běžně i na svých zrcadlových fotoaparátech. Formáty RAW jsou ideální k postprodukčním úpravám, v případě ProRAW navíc nepřijdete o známé funkce v podobě Smart HDR 3, Deep Fusion a další. Možnost focení do formátu ProRAW je bohužel k dispozici jen u nejnovějších „Proček“, pokud máte klasiku v podobě 12 či 12 mini, tak si ProRAW neužijete. Zároveň musíte mít pro zpřístupnění této funkce nainstalovaný iOS 14.3 a novější. I v tomto případě berte v potaz, že jedna fotografie může mít až 25 MB.

.