Zavřít reklamu

Je to několik dnů nazpátek, co Apple začal prodávat první dva nové jablečné telefony z celkově čtyř, které představil. Abych byl přesný, tak si momentálně můžete zakoupit iPhone 12 a 12 Pro, zatímco předobjednávky pro iPhone 12 mini a 12 Pro Max budou spuštěny až 6. listopadu. Hned v pátek po spuštění prodejů jste si na našem magazínu mohli přečíst článek s unboxingem a také první dojmy. V obou těchto článcích jsme pak zmínili, že se již brzy na našem magazínu objeví recenze iPhonu 12 Pro, společně s recenzí iPhonu 12. Jak jsme slíbili, tak také konáme a přinášíme vám tedy recenzi současné vlajkové lodě od Applu. Hned na začátek vám můžeme prozradit, že je iPhone 12 Pro na první pohled vcelku nezajímavý, jakmile jej ale budete nějakou dobu používat, postupně si jej zamilujete. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Nové balení

Čím jiným bychom měli recenzi začít, než právě balením, které je u nových vlajkových lodí kompletně přepracované – konkrétně menší. Někteří z vás možná ví, z jakého důvodu se Apple pro tuto změnu rozhodl, jiným z vás pak možný vrtá hlavou, jak se jablečné společnosti podařilo do menšího balení vtěsnat sluchátka, adaptér, kabel a manuál. Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – kromě stručného manuálu a USB-C – Lightning kabelu se v balení totiž nic jiného nenachází. Nyní vás asi napadá další otázka, a to proč došlo k odstranění „obyčejného“ příslušenství, které by se podle mnohých názorů v balení prostě a jednoduše nacházet mělo. Ano, na první pohled může být většině z vás důvod jasný – kalifornský gigant chce šetřit kde se dá a mít tak větší zisk. Apple však při představení nových iPhonů uvedl celkem zajímavou informaci – na světě se v současné době nachází okolo 2 miliard adaptéru a není nutné vyrábět další. Většina z nás už doma nějaký nabíjecí adaptér vlastní, například od jiného zařízení, anebo ze staršího zařízení. Není tedy nutné, aby neustále docházelo k produkci dalších a dalších adaptérů – a tak stejně je to samozřejmě i se sluchátky. Jestliže se s tímto názorem neztotožňujete, tak se samozřejmě nic neděje. Přesně pro vás totiž Apple na svém internetovém obchodě zlevnil 20W nabíjecí adaptér, společně se sluchátky EarPods.

Pro upřesnění je krabička nových iPhonů cca dvakrát tenčí, šířka a délka pak zůstává stejná v závislosti na velikosti modelu. Pokud se rozhodnete pro zakoupení nového „Pročka“, tak se můžete těšit na stylovou černou krabičku, což už je zvykem i u loňské generace vlajkových lodí. Na přední straně krabičky najdete vyobrazené samotné zařízení ze přední strany, z boku se pak nachází nápisy iPhone a logo . Celá krabička je samozřejmě zabalena do folie, kterou lze jednoduše potažením za část se zelenou šipkou sejmout.

iPhone 12 Pro balení
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Po sejmutí už přichází na řadu onen magický moment, kdy chytnete horní část krabičky do ruky a necháte spodní část, aby sama vyjela dolů. Co si budeme nalhávat, tento pocit miluje doopravdy každý z nás a i přesto, že se jedná o součást balení a nikoliv produktu samotného, tak lze tuto „vlastnost“ považovat za něco neodmyslitelného. V krabičce se zařízení nachází položené zády směrem nahoru, takže si ihned můžete prohlédnout propracovanou fotosoustavu, společně s barvou vašeho nového iPhonu. Hned na první pohled vás zaujme čistota celého zařízení, společně s jednoduchým a luxusním designem.

Po vytažení samotného iPhonu už se v balení nachází jen klasický USB-C – Lightning kabel, společně se stylovou obálkou pro manuál s textem Designed by Apple in California. Co se týče kabelu, tak je doopravdy škoda, že se Apple letos, podle spekulací, nerozhodl pro jeho přepracování. Ten měl být totiž, minimálně u Pro modelů, oplétaný a tím pádem i odolnější. Snad se tedy dočkáme příští rok. V obálce pak naleznete stručné manuály v několika jazycích a jednu  nálepku. Nechybí samozřejmě hliníkový klíček na vytažení šuplíku pro SIM kartu. Z balení je to prakticky vše, pojďme se proto vrhnout na to hlavní, a to na samotný iPhone 12 Pro.

První uspokojující pocity

Když novou vlajkovou loď vytáhnete z krabice, tak je displej chráněn tenkým bílým filmem. U minulých generací bylo zvykem, že je iPhone zabalen do plastové fólie, což se v tomto případě změnilo. Jakmile iPhone vytáhnete a otočíte jej k displejem k sobě, tak zůstanete lehce v šoku. Na displeji se totiž nachází bílý svítivý film, kterého se svým způsobem, tedy pokud to nečekáte, leknete. Tento film je o něco méně „plastovější“ a není na displeji vloženě přilepený, ale jen decentně položený. Po sundání tohoto filmu už iPhone vůbec nic nechrání a nezbývá vám nic jiného, než zařízení zapnout – učiníte tak klasicky přidržením bočního tlačítka. Po zapnutí se objevíte na klasické obrazovce Hello, skrze kterou je nutné nový iPhone aktivovat, připojit k síti a popřípadě přenést data z nového zařízení. Ještě před tím, než se však vrhneme na výkon a na systém jako takový, tak se pojďme podívat na zbrusu nový design, se kterým Apple letos přišel.

Přepracovaný, „ostrý“ design

Již delší dobu je ve zvyku, že se Apple snaží každé tři roky přijít s novým designem jeho chytrých telefonů. Jedná se tedy o jakési cykly, kdy mají tři generace jablečných telefonů stejné jádro designu a mění se jen drobnosti. Stačí, když mezi sebou porovnáte iPhone 6, 6s a 7, kdy „osmičku“ už poté považujeme za jakýsi přechodný model. Po dobu tří generací tedy měly iPhony velmi podobný design – Touch ID, výrazné okraje v horní i spodní části, zaoblené tělo a další. S příchodem iPhonu X pak přišel další cyklus, který se udržel u XS a řady 11. Jablečným nadšencům tedy bylo víceméně jasné, že právě letos musí kalifornský gigant přijít s něčím novým – tyto predikce se samozřejmě vyplnily. Dočkali jsme se na první pohled podobného designu se staršími ročníky, tedy pokud se podíváte zepředu, anebo zezadu. Jestliže však iPhone 12 Pro otočíte z boku, anebo pokud jej poprvé chytnete do rukou, tak si všimnete „ostrého“ designu, kdy už tedy šasi není zaoblené. Apple se tímto krokem rozhodl jablečné telefony přiblížit současnému designu iPadů Pro a nového iPadu Air – všechna tato zařízení tedy mají momentálně stejný design. Svým způsobem se Apple vrátil i do „éry“ iPhonu 4 či 5, kdy byl design taktéž hranatý a ostrý.

iPhone 12 Pro zboku
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Zlatá barva vás nepotěší

Jak už jste si mohli podle výše přiložených fotografií všimnout, tak nám do redakce dorazil iPhone 12 Pro ve zlaté barvě. A právě zlatá barva je, nikoliv pouze dle mého názoru, ten nejslabší článek nové vlajkové lodi, a to hned z několika různých důvodů – pojďme si je společně rozebrat. Při pohledu na první fotografie zad zlaté varianty dost možná někteří z vás přemýšleli, zdali se nejedná spíše o variantu stříbrnou. Zadní strana by tedy rozhodně mohla být o něco více „zlatější“. Samozřejmě vím, že pestré barvy nabízí levnější iPhone 12, prostě a jednoduše mi však tato zlatá varianta tak úplně nesedí. Přesně veprostřed matných zad se nachází, jak je již ve zvyku, logo , které je pro svou viditelnost lesklé, což mimo jiné poznáte i pouhým přejetím prstu. Čistotu zad pak „narušuje“ pouze modul fotoaparátu, který se nachází v horní části těla. Co se skla samotného týče, tak o to se postarala společnost Corning, která stojí za známými tvrzenými skly Gorilla Glass. Bohužel ale nevíme přesný typ skla, jelikož se Apple nikdy s touto informací nepochlubil. Někteří z vás by se poté mohli zeptat, jak je to s viditelným CE certifikátem, který se musí na zařízeních z EU nacházet, a na zařízeních například ze Spojených států jej nenajdete. Apple se u nových iPhonů rozhodl tento certifikát přemístit, a to na spodní část pravého boku. Dobrou zprávou je, že zde nelze certifikát prakticky vidět, pouze při určitém úhlu naklonění, což rozhodně pomohlo zmíněné čistotě designu.

iPhone 12 Pro zboku
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Tímto jsme se tedy dostali k bokům celého šasi. To je zpracováno z nerezové oceli, což se u mnoha chytrých telefonů jednoduše nevidí. Šasi z nerezové oceli má v případě „dvanáctek“ pouze řada Pro, klasické iPhony 12 mini a 12 jsou zkonstruovány z leteckého hliníku. Využitím nerezové oceli si můžete být jistí, že je konstrukce telefonu opravdu pevná – a přesně tak i v ruce působí. Těšit se pak můžete na lesklé provedení, jak už to je u Applu při využití nerezové oceli zvykem. Bohužel, u zlaté varianty je lesklé provedení bohužel opravdu špatné. Několik dní po vydání nových iPhonů se internetem prohnala zpráva o tom, že pouze zlaté provedení nového „Pročka“ je speciálně ošetřeno proti otiskům prstů. Z toho se dá usoudit, že bez úpravy by otisky prstů na stranách zařízení byly opravdu hodně viditelné. Někteří z vás teď možná očekávají, že díky zmíněné úpravě žádné otisky prstů na šasi pozorovat nebudete – opak je však pravdou. Troufnu si tvrdit, že jakmile poprvé zlatý iPhone 12 Pro vytáhnete z krabice a dotknete se jej, tak už se vám nikdy nepodaří jej dostat vzhledově do původního stanu. Na lesklém zlatém provedení lze doopravdy vidět každičký jediný otisk a nečistota – až by se dalo polemizovat nad tím, zdali by tyto otisky nemohly být, jako ve filmech, použity pro odemčení nějaké kanceláře, která je uzamknutá právě na otisk prstu.

Příliš viditelné otisky prstů nejsou tím jediným, co mi na zlatém provedení vadí. Kromě toho mi prostě a jednoduše zlatá varianta přijde laciná a s na první pohled plastová. Chtěl jsem se ujistit, že tento názor nemám doopravdy jen já, a proto jsem dal zlatý iPhone 12 Pro k prohlédnutí hned několika dalším osobám, které mi po chvilce používání řekly prakticky úplně to samé – a opět samozřejmě nechyběly zmínky o otiscích prstů. Kdybych si tedy osobně kupoval nový iPhone 12 Pro a vybíral bych si barvu, tak bych rozhodně tu zlatou umístil na poslední příčku. Abych byl zcela upřímný, tak mi iPhone 12 Pro ve zlaté barvě přijde jako by byl zabalený v nějakém plastovém krytu s hliníkovým motivem. Samozřejmě je ale design naprosto subjektivní záležitostí a nadále už se ke zlatému provedení v této recenzi vracet nebudu, každopádně bych chtěl jen poukázat na to, že rozhodně nejsem jediný, kdo má na zlatou variantu takový názor. Ideálně je nutné před koupí všechny barevné varianty vidět a vybrat si tu, která vám bude vyhovovat. Třeba naopak usoudíte, že právě zlatá barva je pro vás nejlepší.

Kdy už se dočkáme menšího výřezu?

Na úplný závěr části o designu bych se ještě milerád pozastavil nad horním výřezem, který se nachází na přední straně iPhonu. Pokud se podíváte ke konkurenci, tak zjistíte, že už existují přední fotoaparáty, které jsou například vysouvací, které fungují pod displejem, anebo které jsou schovány jen v malé „kapce“ – nikoliv však v obrovském výřezu, vedle kterého se z každé strany pak vleze pouze údaj o čase a stav připojení k síti. V tomto případě by mi někteří z vás mohli oponovat tím, že se v přední části nenachází jen přední kamera, ale velmi složitý systém Face ID, který disponuje také projektorem. Osobně už jsem však rozebral hned několik iPhonů X a novějších a několikrát jsem se také na celý systém Face ID pozorně podíval. Rozhodně tímto nechci Apple nějak kritizovat a tvrdit, že bych Face ID zvládl zpracovat lépe, to ani omylem. Bohužel mi však přijde lehce zvláštní, že se mezi jednotlivými součástmi Face ID nachází vcelku dost místa, které není nijak vyplněné. Kdyby Apple všechny součásti Face ID zkonstruoval těsně vedle sebe, tak by se velikost horního výřezu mohla zmenšit o polovinu, teoreticky i možná o tři čtvrtě. To se tedy ale bohužel nestalo a nezbývá nám nic jiného, než se s tím smířit.

iPhone 12 Pro displej výřez
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Fotoaparát

Další část recenze bych dále strašně rád věnoval fotoaparátu, potažmo fotosoustavě jako takové. Hned na začátek mohu říci, že je fotosoustava nového iPhonu 12 Pro jednoduše perfektní a i když se na papíře může zdát, že se vůbec nic nezměnilo, tak naopak se toho změnilo po stránce kvality snímku opravdu strašně hodně. Pokud hledáte chytrý telefon, který dokáže nabídnout naprosto perfektní fotografie a video, tak si troufnu říci, že s hledáním můžete přestat. Právě si totiž čtete o králi na poli fotoaparátů v chytrých telefonech, kterému bude dle mého jen těžko někdo konkurovat – a to jsme se ještě nedočkali iPhonu 12 Pro Max, který má oproti 12 Pro fotosoustavu ještě o fous lepší. Je doopravdy neuvěřitelné, jakým způsobem dokáže nejnovější „Pročko“ fotit, a to jak ve dne, tak i v šeru, noci, dešti – zkrátka ve všemožných podmínkách.

Co se týče fotografií ve dne, tak vás hned na první pohled zaujmou barvy. U konkurenčních zařízení je naprostým zvykem, že jsou barvy opravdu hodně pestré, jako z pohádky. Já osobně tohle ale vnímám jakožto obrovskou nevýhodu a jsem mnohem radši, když jsou barvy realistické, popřípadě naopak lehce nevýrazné. Profesionál si totiž veškeré fotografie velmi rád, jednu po jedné, upraví. Na druhou stranu ale chápu zamýšlení výrobců, kteří chtějí svému spotřebiteli přinést takové výsledné fotografie, které na první pohled zaujmou, a se kterými už se nemusí nijak dále pracovat. Jsem opravdu rád, že Apple v tomto případě není stejný, a že si razí svou vlastní cestu příjemných fotografií s reálnými barvami. Je jedno, zdali zrovna fotíte podzimní listy opadavých stromů, které hrají všemi barvami, anebo zdali fotíte nějakou betonovou džungli. Ve všech případech získáte takový výsledek, který se vám rozhodně bude líbit a při prohlížení si nebudete připadat, že byl obrázek vyfocen v nějaké veselé pohádce.

Širokoúhlý režim:

Další pochvalu má u mě rozhodně portrétní režim. Nutno podotknout, že osobně vlastním iPhone XS, takže celou dobu provádím víceméně srovnání s tímto dva roky starým modelem – je tedy možné, že 11 Pro na tom bude oproti XS výrazně lépe. Portréty jsou u 12 Pro o mnoho přesnější, a to jednak v rozeznávání hran, tak jednak v rozeznávání „výřezů“, tedy různých částí fotografie, které mají být rozmazány společně s pozadím. Portrétní režim exceluje především ve dne. Ve většině případech dojde k perfektnímu rozeznání toho, co se má rozmazat, tedy pozadí, a co naopak nikoliv. S problémy se setkáte opravdu minimálně a když už náhodou ano, tak stačí provést přeostření a je hotovo. Apple se poté chlubil také tím, že iPhone 12 Pro zvládne fotit perfektní portréty i ve tmě. S tímto tvrzením si dovedu lehce nesouhlasit, jelikož mi nejde dohromady slovní spojení perfektní fotografie a tma. I přesto, že iPhone 12 Pro disponuje skvělým Nočním režimem, tak slovíčko perfektní bych zde rozhodně vynechal. Zároveň si prostě nedokážu představit, že by někdo fotil portréty ve tmě. Tohle mi prostě a jednoduše nedává tak úplně smysl.

Portrétní režim:

Na druhou stranu ale mohu rozhodně pochválit Noční režim v případě klasického režimu, nikoliv v režimu portrét. Jak už jsem zmínil výše, tak disponuji iPhonem XS, který oficiálně Noční režim nemá, byť určité úpravy zařízení po vytvoření fotografie v noci dělá. Na vlastní kůži jsem si poprvé pořádně Noční režim vyzkoušel až právě s iPhonem 12 Pro a nutno podotknout, že jsem při prvních fotografiích neměl slov. V jednu noc, zhruba o půlnoci, jsem se rozhodl otevřít okno domu, vystrčit ven telefon směrem na pole bez osvětlení a v hlavě jsem si ďábelským tónem řekl tak se ukaž. Držel jsem se tedy instrukcí iPhonu – telefon jsem ponechal v klidu bez třesení (zobrazí se křížek, ve kterém se musíte držet) a počkal jsem tři sekundy, během kterých se Noční režim „aplikuje“. Po vyfocení jsem otevřel galerii a absolutně jsem nepochopil, kde iPhone 12 Pro dokázal vzít tolik světla, popřípadě jak dokázal takovým způsobem zbarvit černočernou tmu, ve které jsem měl já problém vidět na metr před sebe. Noční režim je v tomto případě až strašidelný, jelikož nikdy nevíte, co na vás ve tmě může číhat – a iPhone 12 Pro vám to všechno bez servítek prozradí.

Ultra-širokoúhlý režim a fotky z Nočního režimu:

12 Pro konkrétně disponuje třemi čočkami – už jsme zmínili širokoúhlou, bavili jsme se o portrétu, avšak stále jsme si neřekli nic moc o ultra-širokoúhlém objektivu. Jak jistě víte, tak tento objektiv dokáže celou scénu oddálit, tudíž má oproti klasickému objektivu o mnoho širší záběr, což se v některých případech může hodit. Často režim oddálení budete schopni využít například na horách, anebo třeba na nějakém pěkném výhledu, ze kterého si budete chtít odnést pěknou vzpomínku v podobě ultra-širokoúhlé fotografie. Zajímavé je však to, že jakmile se přepnete z klasického širokoúhlého režimu na ten ultra-širokoúhlý, tak jednoduše nevíte, v jakém z těchto režimů bude fotografie vypadat nejlépe. Poté se ještě víceméně z legrace přepnete do portrétu a zjistíte, že je vlastně skvělý i ten. Ve finále jste tak z jedné scény schopni odnést hned tři fotografie z každého objektivu, jelikož si prostě a jednoduše nemůžete vybrat.

Rozdíly mezi ultra-širokoúhlým, širokoúhlým a portrétním objektivem:

Abych byl zcela upřímný, tak rozhodně nejsem ten typ, který si každý den po ránu fotí nějaké to „selfíčko“, tedy fotografii obličeje předním fotoaparátem. Osobně jsem přední fotoaparát na iPhonu v minulosti použil tak maximálně tehdy, kdy mi do motorového prostoru auta spadl šroubek, který jsem nutně potřeboval najít – v tomto případě přední kamera posloužila jakožto perfektní zrcadlo. Zpátky ale k tématu – selfie si jsem schopný udělat tak maximálně s mou drahou polovičkou, kdy samozřejmě fotí ona a já jen překážím, tedy stojím v záběru. Fotografie z přední kamery nového iPhonu 12 Pro jsou taktéž naprosto dokonalé, stejně tak mohu pochválit i perfektní portrétní režim, který je oproti iPhonu XS přesnější a přirozenější. Jen u předního fotoaparátu mi dává svým způsobem trošku smysl Noční režim u portrétní fotografie, opět ale podotýkám, že se nejedná o nic co, bych osobně považoval za perfektní. Čím větší tma, tím je poté zřetelnější šum a všeobecně horší kvalita výsledné fotografie – a takto to je to jak u předního fotoaparátu, tak i těch zadních.

Porovnání fotografií iPhone XS vs. iPhone 12 Pro:

Mimo to všechno jsou pak nové „dvanáctky“ jedinými mobilními zařízeními, které dokáží natáčet v režimu HDR Dolby Vision při 60 FPS. Pro ty méně znalé se jednoduše řečeno jedná o 4K HDR záznam, který vyvinula společnost Dolby, známá také z technologií Dolby Atmos či Dolby Surround. Určitě vás zajímá, jak je na tom vlastně nové „Pročko“ právě se záznamem. Po prvním nahrání záznamu jsem byl celkem nepříjemně překvapen, avšak až poté jsem si uvědomil, že v nativním nastavení není zvolena možnost pro natáčení 4K při 60 FPS. V tomto případě je tedy nutné přejít do Nastavení -> Fotoaparát, kde je jednak nutné aktivovat záznam videa ve 4K při 60 FPS, a jednak je zde poté nutné taktéž aktivovat přepínač u možnosti HDR video. I na poli videa jako takového byly iPhony vždy na špičce a s příchodem „dvanáctek“ se tohle kralování opět jen a jen potvrzuje. Video je velmi plynulé, nezasekává se a vypadá naprosto fantasticky jak na displeji iPhonu, tak na 4K televizi. Jediný problém je v tomto případě velikost souboru – pokud byste chtěli 4K HDR 60 FPS video nahrávat neustále, tak budete potřebovat buď 2 TB na iCloudu, anebo vrcholnou 512 GB verzi iPhonu. Jedna minuta takového záznamu v HDR má totiž 440 MB, což je i na dnešní dobu stále pekelně hodně.

Videotest iPhone 12 Pro. Berte, prosím, v potaz sníženou kvalitu videa na YouTube:

A víte, co je na tom všem nejlepší? Že se ve finále nemusíte o vůbec nic starat. Řeknu to tzv. „na plnou hubu“ – fotoaparát iPhonu 12 Pro je doopravdy tak blbuvzodrný, že dokáže udělat profesionálního fotografa prakticky z kohokoliv. Ať už patříte mezi influencera, který potřebuje tvořit perfektní fotografie na Instagram, anebo jste si nový jablečný telefon pořídili pro občasné tvoření fotografií do vašeho alba, tak si 12 Pro zamilujete. Vědět byste poté měli také to, že nový iPhone 12 Pro při focení opravdu strašně moc odpouští. Možná teď úplně nevíte, co tím myslím, ale pro přiblížení – při focení nočního režimu nemusíte díky stabilizaci držet iPhone naprosto pevně v ruce. Systém si prostě a zvládne se vším poradit, což je naprosto skvělé. Ve finále už se tedy doopravdy blížíme době, ve které nerozeznáme, zdali byla fotografie zhotovena jablečnou vlajkovou lodí, anebo profesionální zrcadlovkou za desítky či stovky tisíc korun. S iPhonem 12 Pro je naprosto jedno co, kdy, kde a jak fotíte – můžete si být jisti, že výsledek bude famózní, stylový a ukázkový. Konkurence by se v tomto případě u jablečné společnosti rozhodně mohla učit. I letos jsme se tedy na poli celé fotosoustavy u iPhonu přesvědčili o tom, že Apple prostě a jednoduše umí.

iPhone 12 Pro fotografie
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

LiDAR jako nenaplněný sen

Na závěr majoritní části věnované fotoaparátu bych se ještě rád zastavil u LiDARu. Tím disponují pouze vlajkové lodě s označením Pro. Jedná se o speciální skener, který dokáže vyzařovat neviditelné laserové paprsky do okolí. Podle toho, za jakou dobou se paprsek vrátí, pak dokáže LiDAR jednoduše zjistit vzdálenost mezi jednotlivými objekty v okolí. LiDAR pracuje hned s několika těmito paprsky, pomocí kterých si pak může sám pro sebe vytvořit jakýsi 3D model místnosti či prostoru, ve kterém se nachází. Kromě toho, že lze LiDAR využít v rozšířené realitě, která v soušasné době ještě tak rozšířená není, tak jej využívá také fotoaparát. Konkrétně se LiDAR využívá při focení nočních portrétů, které mi bohužel, jak už jsem výše zmínil, nedávají tak úplně smysl. Díky LiDARu může iPhone v noci lépe zaostřit a zjistit, kde se nachází určité objekty, aby zvládl jednoduše rozmazat pozadí – to můžu doopravdy potvrdit při srovnání s XS. Technologie je to tedy skvělá, bohužel se ale aktivuje jen v noci či za špatných světelných podmínek. Osobně si myslím, že by bylo perfektní, kdyby LiDAR fungoval i klasicky ve dne, kdy by zvládl problematické portréty zdokonalit a upřesnit, co všechno se má rozmazat. Doopravdy je mi až smutno z toho, že je v současné době LiDAR nevyužitelný – v AR (v tuzemsku) kompletně, u fotoaparátu je pak využívaný tam, kde to úplně není třeba. Ale kdo ví, třeba se dočkáme zdokonalení s příchodem nějaké aktualizace.

iPhone 12 Pro fotoaparát
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Baterie a nabíjení

Když Apple představuje své nové jablečné telefony, tak během prezentace dokáží jeho zástupci mluvit o prakticky všem, co vás může zajímat. Nikdy však kalifornský gigant při představení nových telefonů nezmínil, jak jsou velké baterie nových telefonů, a jak je na tom zařízení s pamětí RAM. Vzhledem ke koronaviru pak ani nebylo možné nové iPhony předem otestovat a zjistit, jaká je velikost jejich baterie. Tato data se sice podařilo před spuštěním prodejů zjistit z různých zdrojů, oficiálně jsme se však přesných kapacit dočkali až po prvním rozebrání. Po zjištění reálných kapacit zůstalo mnoho jablečných příznivců udiveno, jelikož je kapacita baterií u všech modelů, v porovnáním s loňskými modely, o dost menší – u iPhone 12 a 12 Pro se konkrétně bavíme o baterii, která má 2 815 mAh. Svým způsobem by to měl kompenzovat zbrusu nový, extra výkonný a úsporný procesor A14 Bionic. Tento procesor je bezesporu výkonný i úsporný, každopádně výdrž na jedno nabití se Applu tak úplně nepovedla, tedy v rámci mého osobního používání.

Recenzovaný iPhone 12 Pro jsem se po dobu několika dní rozhodl používat jakožto své primární zařízení. To znamená, že jsem své staré XS zavřel do šuplíku a pracoval jsem jen a pouze s iPhonem 12 Pro. Abych vše uvedl na pravou míru, tak dle Času u obrazovky mám obrazovku na jablečném telefonu aktivní cca 4 hodiny denně v průměru, což je dle mého názoru také všeobecný průměr mých vrstevníků. Během dne poté na iPhonu provádím prakticky úplně základní úkony. Nejčastěji iPhone využívám k chatování skrze iMessage či Messenger, kromě toho párkrát denně „sjedu“ sociální sítě. U oběda se poté podívám na jedno či dvě videa, během dne pak vyřídím pár hovorů. Hry hraji naprosto minimálně, prakticky vůbec. Namísto toho spíše využívám Safari pro správu magazínu, anebo pro vyhledávání nějakých informací.

iPhone 12 Pro spodek
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Po několika dnech používání iPhonu 12 Pro jsem byl z výdrže baterie vcelku zklamán. Apple samozřejmě ve svých oficiálních materiálech udává, že iPhone dokáže až 17 hodin v kuse přehrávat video – každopádně mi přijde, že kalifornský gigant tuto hodnotu musí měřit s vypnutým displejem, anebo s jasem displeje nastaveným na naprosté minimum, společně s aktivním režimem letadlo a nízkou kvalitou videa. Samozřejmostí je poté dle prezentace také celodenní výdrž. Proto si nedokážu vysvětlit, z jakého důvodu jsem se s výdrží iPhonu 12 Pro dostal na necelých 11 hodin, což je bohužel žalostně málo. Pokud bych měl tuto situaci převést do praxe, tak jsem začal iPhone používat v 8 hodin ráno a před 19. hodinou už jsem musel zapojit nabíječku, jelikož zbývalo posledních několik málo procent. Mně osobně, průměrnému uživateli, tedy baterie iPhonu 12 Pro na celý den nedostačuje. Nutno podotknout, že skoro stejně (ne-li lépe) je na tom moje XS s kondicí 86 %, se kterým vydržím prakticky až do postele – byť s odřenýma ušima, ale ano.

Samozřejmě je mi jasné, že ke zmenšení kapacity baterie muselo dojít kvůli integraci 5G. Osobně bych ale byl radši, kdyby namísto osazení 5G došlo právě ke zvýšení kapacity baterie. Samozřejmě nežijeme v Americe, kde je 5G o mnoho rozšířenější a uživatelé zde tuto síť nové generace považují za jakousi modlu. Upřímně jsem se ale nikdy nedostal do takových problémů, že by mi 4G/LTE síť svou rychlostí nedostačovalo. Dokonce jsem byl na 4G/LTE schopen pracovat několik dní v kuse, když jsem se ocitl v situaci bez klasického internetu. Nutno podotknout, že ve finále můžeme být vlastně rádi, že zde 5G není tak rozšířené, ale dostupné jen v několika málo městech. Podle dostupných informací dochází při používání 5G sítě k drastickému vybíjení baterie, a to až o celých 20 %, což je opět další alarmující fakt. Pokud bych tedy byl Američanem a využíval bych celý den 5G, dostanu se s výdrží na nějakých necelých 9 hodin, což prostě ideální není. V nastavení tak, alespoň prozatím, doporučuji deaktivaci 5G. Na samotné 5G se podíváme v další části recenze.

Společnosti Apple bych milerád prominul, kdyby bylo možné nové iPhony alespoň pořádně a bleskurychle nabíjet. Ani v tomto případě však kalifornský gigant se svými vlajkovými loděmi nijak neexceluje. Apple konkrétně uvádí, že z nuly na 50 % se s využitím 20W nabíjecího adaptéru můžete dostat za 30 minut, dalších 30 minut pak trvá nabití o dalších 40 % nahoru. Ve finále vám tak nabití iPhonu 12 Pro z nuly na sto zabere prakticky hodinu a půl, což opět není nic extra vzhledem k tomu, že konkurence zvládne během půlhodiny nabít celou kapacitu baterie. Z vlastní zkušenosti mohu uvést, že za dobu 30 minut se iPhone 12 Pro dokázal nabít z 10 % na 66 %, dalších 30 minut pak trvalo nabití z 66 % na 93 % procent, do stovky pak chybělo asi 15 minut. Kromě klasické nabíječky můžete samozřejmě využít nového MagSafe příslušenství a nabíječek. MagSafe se ale v této recenzi věnovat nebudeme, jelikož tak činíme ve zvláštním článku, viz níže.

Apple: 5G > baterie

Opravdu rád bych vám řekl, že je podpora 5G u iPhonů i v tuzemsku tak přelomová, jako to vnímají například v Americe. Opak je ale i v tomto případě pravdou. V současné době je totiž 5G k dispozici jen v Praze, Kolíně a několika dalších větších městech. Vzhledem k tomu, že pocházím z Ostravy, tak možnost připojení k 5G síti bohužel nemám, a proto jsem ji nemohl na vlastní kůži vyzkoušet. Nejen na našem magazínu jsme ale vydali hned několik článků, ve kterých se díváme na to, čeho je současné 5G v Česku schopné. V tomto odstavci mohu podotknout prakticky jen to, že se všechny modely iPhone 12 prodávají v USA ve dvou variantách, co se podpory 5G týče. Ve Spojených státech je totiž kromě klasického 5G s označením Sub-6GHz k dispozici ještě 5G mmWave, která dosahuje rychlosti stahování až zmíněné 4 Gb/s. Co se týče Sub-6GHz, tak se v tuzemsku v současné době můžeme radovat z maximální rychlosti okolo 700 Mb/s. iPhone 12 s podporou mmWave pak poznáte prostřednictvím „vykrojeného“ plastového oválu na jednom z boku zařízení – viz odkaz na článek níže. Tento výřez slouží právě anténám k tomu, aby byly schopné mmWave signál zachytit.

Obraz, výkon a zvuk

Co si budeme nalhávat, v minulých odstavcích jsme nové „Pročko“ lehce potopili. Nic ale rozhodně není tak moc horké, jak se uvaří. Na první pohled si mimo jiné můžete prohlédnout také zbrusu nový OLED displej s označením Super Retina XDR, který si prakticky ihned zamilujete. I přesto, že XS OLED panelem disponuje, tak 12 Pro hraje úplně jinou ligu. Samozřejmě jsem se rozhodl pro porovnání obrazu obou těchto iPhonů a nutno podotknout, že 12 Pro zcela logicky zvítězilo. Barevné podání a všeobecně kvalita displeje jako takového je naprosto famózní a není k ní co dodat. Dobrou zprávou je, že displejem Super Retina XDR disponují všechny nové „dvanáctky“, takže se na perfektní displej může těšit doopravdy každý, kdo se pro zakoupení jednoho ze čtveřice nových iPhonů rozhodne. Největší rozdíl pak samozřejmě poznáte v případě, že na Super Retina XDR displej přejdete z klasického LCD displeje (iPhone 8 a starší), popřípadě z Liquid Retina HD displeje (iPhone XR nebo 11). Zmínit mohu také perfektní viditelnost na slunci, což je možné díky vysoké jasnosti nových displejů.

Jak už jsem zmínil výše, tak všechny nové „dvanáctky“ disponují zbrusu novým procesorem A14 Bionic. Tento procesor je, ostatně jako každý rok, nejvýkonnějším jablečným procesorem pro mobilní telefon. Kromě výkonu je pak A14 Bionic samozřejmě mimořádně úsporný, díky čemuž by měla baterie vydržet o mnoho déle – ještě že tak, ještě nižší výdrž iPhonu už by rozhodně nebyla přijatelná. Většina uživatelů však v rámci iOS nemá šanci procesor A14 Bionic využít na sto možných procent – toho jsou schopni možná uživatelé iPadů, kteří provádí všemožné složité úkoly, popřípadě by se v budoucnu mohl A14 Bionic objevit v některém z jablečných počítačů. Osobně jsem po prvotním spuštění iPhonu, kdy na pozadí probíhá nespočet různých procesů a akcí, neměl ani jediný problém se zaseknutím. I po několika dnech jsem se pak pokusil jakýmkoliv způsobem 12 Pro dostat do takové situace, aby se zasekl, každopádně se mi to ani jednou nepodařilo. Takový iPhone XS už se sem tam během dne zasekne. Ať už se tedy chystáte hrát hry, dívat se při tom na videa z YouTube a k tomu chatovat, tak si můžete být jistí, že A14 Bionic nebude mít absolutně žádné problémy a výkonu mu ještě zbude na rozdávání.

iPhone 12 Pro zezadu
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Co se týče zvuku, tak osobně nejraději hudbu poslouchám v AirPodech, každopádně čas od času se ocitnu v situaci, kdy reproduktory iPhonu využiji. Určitě vás zajímá, jak na tom reproduktory nového 12 Pro jsou. Chtěl bych podotknout, že rozhodně nepatřím mezi audiofily a nemám zapotřebí poslouchat skladby ve formátu FLAC, tudíž kompletní rozbor zvuku rozhodně neprovedu. Mohu si tak maximálně pustit nějakou hudbu, zavřít oči a přemýšlet, co bych tak o zvuku mohl říci. Co se týče hlasitosti jako takové, tak ta byla, je a snad i bude na iPhonech oproti konkurenci vždy nejvyšší – samozřejmě si musíte dát pozor na případné zašpiněné otvory pro reproduktor. Basy reproduktoru jsou dle mého názoru silné, každopádně na otřásání stolu samozřejmě zapomeňte. Výšky jsou poté perfektně čisté a iPhone nemá problém s přehráním žádného žánru. Zvukové podání nového iPhonu 12 Pro je naprosto výjimečné a Apple má za něj u mě pochvalu – byť některým audiofilům možná vyhovovat nemusí.

iPhone 12 Pro zboku
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Závěr

Jak bych tedy nakonec nový iPhone 12 Pro v podobě vlajkové lodi od Applu zhodnotil? I přesto, že jsem ve výše uvedených odstavcích nešetřil kritikou, tak bezprostředně kladně. Osobně bych si ale samozřejmě tento telefon vybral v jakékoliv jiné barvě, než právě ve zlaté – tím by došlo k vyřešení jednoho velkého designového problému, který mi bohužel hodně vadí. Nejraději bych asi sáhl po tichomořsky modré variantě, která je dle mého názoru letos naprosto parádní. Navíc k tomu je pak i tmavá, tudíž na bocích nepůjdou tolik vidět otisky prstů. Naprosto famózní je poté i fotoaparát, který se i letos kalifornskému gigantovi rozhodně povedl. Fotoaparát fotí a točí naprosto neskutečně a je až k nevíře sledovat, jaké fotografie či záznamy dokázal vytvořit právě iPhone, a to ve spolupráci s výkonným hardwarem.

Takto vypadá iPhone 12 Pro v tichomořské modré:

Nesmím zapomenout zmínit také nízkou výdrž baterie, se kterou se potýkalo i pár redakcí v zahraničí. Pokud však váš iPhone máte možnost přes den bezdrátově nabíjet, popřípadě pokud často jezdíte autem, tak se na vás nížší výdrž baterie nijak nepodepíše. Doopravdy stačí, abyste během dne iPhone položili třeba na dvacet minut na nabíječku a je vystaráno. Určitým zklamáním je pro také mě LiDAR, který by mohl být zapojen do dalších procesů, stejně tak je pro mě zklamáním (ne)podpora 5G, kvůli které nejspíše letošní iPhony nevydrží na jedno nabití tolik, co předchůdci. Pokud se tedy chystáte na iPhone 12 Pro přejít z iPhone 8 a staršího, tak se rozhodně máte na co těšit – pro vás to bude naprosto obrovský skok. Jestliže však máte iPhone X a novější, tak bych dle mého názoru ještě jeden rok počkal a nechal bych jablečnou společnost vyřešit problémy s výdrží baterie, společně s doladěním některých dalších funkcí.

.