Zavřít reklamu

V červnu letošního roku Apple na své vývojářské konferenci WWDC 2021 představil nové operační systémy. Pomyslná světla reflektorů samozřejmě padla na iOS 15, potažmo tedy na iPadOS 15. Zároveň se však nezapomnělo ani na watchOS 8 a macOS Monterey. Všechny zmiňované systémy, kromě macOS Monterey, jsou navíc již nyní dostupné. Proč ale ještě nevyšel systém pro jablečné počítače? Na co Apple stále čeká a kdy se vlastně vůbec dočkáme?

Proč již vyšly ostatní systémy

Samozřejmě se také nabízí otázka, z jakého důvodu jsou již dostupné ostatní systémy. Na to naštěstí existuje poměrně jednoduchá odpověď. Jelikož cupertinský gigant tradičně v září představuje své nové telefony a hodinky, tak zároveň i uvolňuje představené operační systémy pro veřejnost. Díky tomu se pak tyto iPhony a Apple Watch začínají prodávat s již nejnovějšími operačními systémy. Naopak na macOS se pak poslední dva roky čeká o něco déle. Zatímco macOS Mojave byl zpřístupněn v září roku 2018, tak následující Catalina vyšla až v říjnu 2019 a loňský Big Sur až v listopadu.

mpv-shot0749

Proč Apple s macOS Monterey stále čeká

Existuje vysoce pravděpodobné odůvodnění k otázce, proč macOS Monterey stále není dostupný pro veřejnost. Ostatně obdobná situace se stala i v minulém roce, kdy, jak jsme již uvedli výše, došlo k uvolnění systému Big Sur až v listopadu, a zároveň se světu odhalila i trojice Maců s Apple Silicon čipem M1. Delší dobu se totiž hovoří o příchodu přepracovaného MacBooku Pro (2021), který bude dostupný ve 14″ a 16″ variantě.

16″ MacBook Pro (render):

Aktuálně se tedy jako nejpravděpodobnější důvod, proč doposud nevyšel operační systém macOS Monterey pro veřejnost, jeví očekávaný MacBook Pro. O něm se mimochodem hovoří celý letošní rok a očekávání jsou skutečně vysoká. Model by měl totiž pohánět nástupce čipu M1, pravděpodobně tedy s označením M1X, a pochlubit se měl i zbrusu novým designem.

Kdy vyjde macOS Monterey a čím se pochlubí nový MacBook Pro

V závěru se ještě pojďme podívat na to, kdy Apple vlastně vydá očekávaný macOS Monterey. Dá se očekávat, že systém vyjde krátce po představení zmiňovaného MacBooku Pro. Ačkoliv by však jeho představení mělo být již doslova za dveřmi, tak stále není úplně jasné, kdy k tomu vlastně dojde. Respektované zdroje se však shodují na konání dalšího podzimního Apple Eventu, který by se měl konat v říjnu či listopadu letošního roku. Na oficiální informace si však budeme muset ještě chvíli počkat.

Novinky v macOS Monterey:

Co se pak týče samotného MacBooku Pro, tak ten by se měl pochlubit již zmiňovaným novým designem a podstatně větším výkonem. Ten zajistí čip M1X, který bude pohánět 10jádrový CPU (s 8 výkonnými a 2 úspornými jádry) v kombinaci s 16 či 32jádrovým GPU (v závislosti na volbě zákazníka). Z hlediska operační paměti by jablečný laptop měl nabídnout až 32 GB. Tady to však zdaleka ještě nekončí. Nový design by měl umožnit návratům některým portům. Nejčastěji se hovoří o příchodu HDMI konektoru, čtečky SD karet a MagSafe, což mimochodem také potvrdilo uniklé schéma, o jehož sdílení se postarala hackerská skupina REvil. Některé zdroje pak také hovoří o nasazení Mini LED displeje. Takováto změna by bezesporu posunula kvalitu obrazovky o několik úrovní kupředu, což se mimo jiné prokázalo u 12,9″ iPadu Pro (2021).

Exkluzivní možnosti macOS Monterey pro očekávaný MacBook Pro

Nedávno jsme vás prostřednictvím článku také informovali o vývoji takzvaného režimu vysokého výkonu. Zmínka o jeho existenci byl objevena v kódu beta verze operačního systému macOS Monterey a s vysokou pravděpodobností by mohl vynutit, aby zařízení využívalo veškeré své zdroje. U zmínky se navíc již v betě nachází varování o potenciálním hluku z ventilátorů a o možnosti rychlejšího vybití baterie. K čemu ale vlastně takový režim může být? Na tuto otázku se dá odpovědět poměrně jednoduše. Operační systém sám o sobě koriguje, kolik výkonu vlastně v danou chvíli potřebuje, díky čemuž nevyužívá plný potenciál interních komponentů a dokáže tak být jednak úspornější, ale také tišší či předcházet přehřívání.

Mezi jablíčkáři se navíc začalo diskutovat o tom, zdali by režim nemohl být výhradně určen pro očekávané MacBooky Pro. Právě tento laptop, především tedy v jeho 16″ verzi, je určen přímo pro profesionály, kteří jej využívají pro náročné operace v podobě úprav fotografií či videa, práci s (3D) grafikou, programování a další. Přesně v těchto situacích by občas mohlo přijít vhod, kdyby jablíčkář mohl vynutit použití maximálního výkonu.

.