Zavřít reklamu

Věční rivalové – iOS a Android, stejně jako jejich výrobci Apple a Google. Bez konkurence by to ale nešlo, ať už se kopíruje na jednu nebo druhou stranu. Bohužel zde nemáme žádného třetího hráče, protože Samsung se svou Badou vycouval už v roce 2012, Microsoft jej se svými mobilními Windows následoval v roce 2017. A protože nás čeká WWDC, tak zde najdete 4 věci, které by si mohl iOS 16 vypůjčit od Androidu 13. 

Android 13, který je interně s označován jako Tiramisu, byl oznámen 10. února 2022 a okamžitě byl vydán první Developer Preview pro telefony Google Pixel. Bylo tak zhruba čtyři měsíce po stabilní verzi Androidu 12. Developer Preview 2 následovala později v březnu. Beta 1 byla vydána 26. dubna a beta 2 vyšla po Google I/O 11. května 2022. Vydání dalších dvou beta verzí je plánováno na červen a červenec. K ostrému vydání Androidu 13 by mohlo dojít na přelomu září a října podle toho, kdy Google vydá své telefony Pixel 7 a 7 Pro. Novinek zatím není mnoho a je vidět, že se Google hodně soustředí především na optimalizaci. Tu bychom si ovšem přáli i od Applu a jeho iOS 16.

Schránka kopírovaného obsahu 

Když uděláte snímek obrazovky, objeví se vám jeho náhled v levém spodním rohu. Když na něho kliknete, můžete jej editovat, anotovat a sdílet. Teď si představte, že to samé půjde dělat i s textem nebo prostě čímkoli, co zkopírujete. Takový obsah se vám zde zobrazí a vy jej můžete před opětovným použitím ještě upravit a dále editovat. Jedná se o jednu z nejzajímavějších funkcí Androidu 13 a jistě by taková novinka pomohla produktivitě práce i v iPhonech a samozřejmě iPadech.

Android 13 2

Material You design 

Tzv. Material You design sice přišel už s Androidem 12, ale Android 13 jej posouvá ještě na další úroveň použití. Jeho funkce je taková, že vám přebarví prostředí systému podle barev použité tapety. Android 13 pak umožňuje změnit barvu prostředí i nezávisle na tapetě. Nabídky iOS jsou ale pořád stejně nudné už po řadu let – buď světlé nebo tmavé. Chtělo by to tedy uživateli poskytnout větší volnost v tom, jak chce, aby prostředí vypadalo. Kdo navíc Material You na některém telefonu viděl, ví, že vypadá opravdu dobře.

Android 13 4

Ovládání chytré domácnosti ze zamknuté obrazovky 

Zamknutá obrazovka iPhonu vám poskytne přístup ke svítilně, fotoaparátu, notifikacím, Ovládacímu centru. V základu je ale trestuhodně nevyužitá. Android 13 však bude umět přímo z lock screenu určit intenzitu svitu chytré žárovky, nebo nastaví teplotu na termostatu. Apple by měl ostatně zapracovat na celé aplikaci Domácnost, která by potřebovala vylepšit jako sůl.

Android 13 3

Průběh přehrávání 

Je to jen drobná grafická novinka, ale zejména v éře podcastů by mohla být skutečně užitečná. Místo zobrazování běžné linky s již přehraným obsahem, se vám ten ukazuje formou vlnovky. U dlouhých stop si tak i jen letmým pohledem uděláte lepší představu o tom, v jaké jeho části jste, kolik vám chybí do konce nebo kolik obsahu už jste si přehráli.

Android 13 1
.