Zavřít reklamu

Operační systém iOS, a potažmo samozřejmě také iPadOS, je doslova nabušený všemožnými funkcemi a vychytávkami. Vzhledem k tomu, že je těchto funkcí doopravdy mnoho, tak je velmi nepravděpodobné, že byste mohli znát úplně všechny – postupem času se neustále učí každý z nás. V dnešním článku se společně podíváme na 5 funkcí na iPhone, o kterých jste možná neměli ani nejmenší tušení. Níže zmíněné funkce jsou doopravdy v mnoha případech velmi užitečné a dost možná si některé z nich doslova zamilujete a začnete je využívat na denní bázi. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Přidržení hovoru

Čas od času se při telefonování můžeme dostat do situace, kdy potřebujeme jednoduše deaktivovat mikrofon. Do této situace se můžete dostat tehdy, pokud po vás druhá strana potřebuje něco najít, anebo třeba tehdy, pokud se ocitnete na nějakém místě, kde je vysoký hluk. Ztišení hovoru, potažmo deaktivaci mikrofonu, můžete jednoduše provést při hovoru tak, že klepnete vlevo nahoře na ikonu přeškrtnutého mikrofonu. Tuto funkci zná samozřejmě asi každý z nás, rozhodně jste ale nevěděli o tom, že stejným způsobem můžete hovor kompletněpřidržet. Stačí, abyste ikonu s přeškrtnutým mikrofonem delší dobu podrželi. Tímto způsobem druhou stranu úplně „odstřihnete“, avšak bez ukončení hovoru. Při přidrženém hovoru můžete jednoduše započít hovor s někým jiným, a poté se do něj jednoduše a rychle vrátit opětovným stisknutím.

Skrytí fotografií a videí

Co si budeme nalhávat – asi každý z nás má v galerii aplikace Fotky nějakou tu fotografii či nějaké to video, které by neměl vidět nikdo jiný, než my. Věděli jste o tom, že si na iPhonu a iPadu můžete jednoduše obsah z aplikace Fotky skrýt? Pokud nějaký obsah skryjete, tak se fotografie či video přesune do alba Skryto a zmizne z knihovny fotografií. Pokud tedy například někomu půjčíte telefon, aby si prohlédnul nějaké fotografie, tak si můžete být jistí, že na skrytá média jednoduše nenarazí. Fotku či video můžete skrýt tak, že na ni nebo na něj klepnete, a poté vlevo dole stisknete tlačítko sdílení (čtvereček se šipkou). V menu, které se zobrazí, poté stačí sjet níže a klepnout na možnost Skrýt. Nakonec tuto akci potvrďte klepnutím na Skrýt fotku či Skrýt video. Skrytá média poté najdete úplně dole v sekci Alba v albu Skryto. Pokud chcete nějakou fotku či video vrátit zpět, tak na něj v albu Skryto klepněte, poté stiskněte tlačítko sdílení, sjeďte níže a zvolte možnost Odkrýt.

Se Siri si můžete i psát

Každý uživatel iPhonu či iPadu ví o tom, že tato zařízení disponují hlasovou asistentkou Siri. Ta sice prozatím stále neumí česky, i přesto ji však využívá mnoho českých uživatelů – a často to není žádný med. Pokud patříte mezi uživatele, kteří se stydí anglicky hovořit, ale dopisovat si v angličtině vám problém nedělá, tak zbystřete. Siri totiž můžete na iPhonu a iPadu ovládat také tak, že si s ní budete psát. V praxi tedy Siri aktivujete a namísto toho, abyste řekli nějaký příkaz, tak se vám zobrazí malé textové pole, do kterého váš příkaz zadáte. Pokud chcete tuto funkci aktivovat, tak přejděte do Nastavení -> Zpřístupnění -> Siri, kde aktivujte funkci Zadávání textu pro Siri. Nyní, kdykoliv tlačítkem aktivujete Siri, tak si s ní budete moci dopisovat.

Klávesnice pro jednu ruku

Pokud vlastníte jeden z větších iPhonů, například variantu Max či Plus, popřípadě pokud jste osoba něžného pohlaví a máte menší ruce, tak se při ovládání iPhonu jednou rukou můžete setkat s tím, že jednoduše nedosáhnete na některá písmena na druhé straně klávesnice. I na tohle v Applu mysleli a do systému přidali možnost, pomocí které si můžete klávesnici jednoduše zmenšit, potažmo smrštit, a to buď doleva anebo doprava. Díky tomu při používání zařízení jednou rukou dosáhnete bez problémů na druhou, vzdálenější část klávesnice. Pokud chcete klávesnici pro jednu ruku aktivovat, tak se přesuňte do textového pole a vyvolejte ji. Poté vlevo dole podržte prst na ikoně globusu či emoji a z menu, které se zobrazí, klepněte dole na příslušnou ikonu pro smrštění klávesnice doleva či doprava. Klávesnici pro jednu ruku poté deaktivujete tak, že klepnete na šipku v prázdném prostoru.

Využití ukazatele při psaní

I přesto, že iOS a iPadOS umí při psaní automaticky provádět kontrolu a některá slova popřípadě opravit, tak se někdy můžete ocitnout v situaci, kdy se v textu potřebujete jednoduše vrátit nazpátek. Klasickým způsobem toho můžete docílit tak, že prstem v textu klepnete tam, kde potřebujete. V tomto případě se ale často netrefíte a musíte mazat delší část slova, než byste chtěli. V iOS však existuje možnost, pomocí které můžete klávesnici proměnit v jakýsi trackpad, se kterým můžete ovládat ukazatel a přesně se tak přesouvat v textu. Aktivace tohoto „trackpadu“ se liší podle toho, zdali vlastníte zařízení s 3D Touch (iPhone 6s až iPhone XS) anebo nikoliv (iPhone 11 a novější, dále iPhone XR a iPhone SE). Pokud 3D Touch máte, tak stačí silně zatlačit kamkoliv na klávesnici, pokud jej nemáte, tak podržte prst na mezerníku. Písmena poté z klávesnice zmizí a vy můžete plochu využít jakožto zmíněný trackpad.

.