Zavřít reklamu

Chytré telefony už dávno neslouží pouze pro volání a psaní zpráv. Jedná se o nesmírně komplexní zařízení, která toho umí o mnoho více. V posledních letech se všichni světoví výrobci předhání v tom, kdo přijde s vyspělejším a lepším fotoaparátem. Apple na to jde především po softwarové stránce a všechny fotografie, které iPhone vyplodí, jsou speciálně na pozadí upraveny. Pokud i vy patříte mezi jedince, kteří s pomocí iPhonu rádi fotí, popřípadě pokud byste se prostě a jednoduše chtěli dozvědět něco více o možnostech focení, tak stačí, abyste dočetli tento článek až do konce.

Přepnutí režimu videa

Kromě toho, že iPhone umí parádně fotit, tak vyniká také při natáčení videí – nejnovější modely podporují například formát Dolby Vision HDR v rozlišení 4K, což je zárukou perfektního výsledku. Pravdou ale je, že taková kvalitní videa zabírají hodně místa v úložišti. Ne pokaždé je tedy nutné natáčet videa na nejvyšší kvalitu. Pokud byste chtěli přepnout kvalitu záznamu, tak byste nejspíše přešli do Nastavení -> Fotoaparát, kde byste změny provedli. Věděli jste ale o tom, že režim natáčení videa je možné přepnout také přímo v aplikaci Fotoaparát? Stačí, abyste se přesunuli do sekce Video, a poté v pravém horním rohu klepnuli na rozlišení nebo počet snímků za sekundu.

fotoaparat_format_videa_ios_fb

Video s hudbou na pozadí

Pokud patříte mezi uživatele Instagramu či třeba Snapchatu, tak zajisté víte, že můžete zachytit video s hudbou na pozadí, která hraje právě z vašeho iPhonu. Avšak v případě, že byste se takto pokusili video nahrát v aplikaci Fotoaparát, tak se vám to nepodaří a přehrávání hudby se pozastaví. I přesto ale existuje možnost, jak je možné ve Fotoaparátu video s hudbou na pozadí natočit – stačí využít QuickTake. Tato funkce je k dispozici pro všechny iPhony XS (XR) a novější a slouží k rychlému zachycení videa. QuickTake využijete tak, že přejdete do aplikace Fotoaparát, a poté v sekci Foto podržíte prst na spoušti, čímž se začne video nahrávat a nedojde k pozastavení přehrávání hudby.

quicktake

Vypnutí nočního režimu

S příchodem iPhonu 11 jsme se dočkali přidání Nočního režimu, který dokáže zajistit pořízení použitelných fotografií i v horších světelných podmínkách a v noci. Tento režim se na novějších zařízeních aktivuje vždy automaticky, a pokud je to nevhodné, tak jej samozřejmě můžete ručně vypnout. Pokud však Noční režim vypnete, poté opustíte aplikaci Fotoaparát a následovně se do ní zase vrátíte, tak bude režim opět aktivní a automaticky se zapne, což může být pro některé uživatele nechtěné. Nedávno jsme se však v iOS dočkali možnosti pro zapamatování deaktivace Nočního režimu. Pokud jej tedy vypnete ručně, tak zůstane vypnutý do té doby, dokud jej zase nezapnete. To můžete nastavit v Nastavení -> Fotoaparát -> Zachovat nastavení, kde aktivujte Noční režim.

Rychlý přístup k Fotoaparátu

Aplikaci Fotoaparát můžete na vašem iPhonu zapnout různými způsoby. Většina z nás Fotoaparát otevírá prostřednictvím ikony na domovské stránce, popřípadě podržením tlačítka fotoaparátu ve spodní části uzamčené obrazovky. Věděli jste o tom, že si můžete nastavit rychlý přístup k aplikaci Fotoaparát z ovládacího centra? Pro spuštění Fotoaparátu tak bude stačit kdykoliv a kdekoliv otevřít ovládací centrum, a poté klepnout na ikonu aplikace, což je nesmírně rychlé a pohodlné. Pro vložení ikony aplikace Fotoaparát do ovládacího centra přejděte do Nastavení -> Ovládací centrum, kde níže v kategorii Další ovládací prvky klepněte na + u možnosti Fotoaparát. Následně se tato možnost přesune výše do zobrazených prvků v ovládacím centru. Chytnutím a přetažením prvku nahoru nebo dolů můžete změnit jeho umístění v ovládacím centru.

Využití Live Text

S příchodem iOS 15 jsme se dočkali nové funkce Live Text, potažmo Živý text. S pomocí této funkce je možné s textem, který se nachází na nějakém obrázku či fotografii, pracovat stejně jako například na webu či kdekoliv jinde. To znamená, že text z obrázku můžete označit, zkopírovat, vyhledat apod. Live Text je každopádně možné využít nejen v aplikaci Fotky u již vyfoceného snímku, ale také v reálném čase při používání Fotoaparátu. Pro využití Live Textu ve Fotoaparátu stačí, abyste namířili objektiv na nějaký text, a poté vpravo dole klepnuli na ikonu funkce Live Text. Následně se text ořeže a vy s ním můžete začít pracovat. Abyste mohli tuto funkci využít, tak je nutné mít iPhone XS (XR) a novější, zároveň je nutné mít Live Text aktivní (viz článek níže).

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.