Zavřít reklamu

Podle očekávání vydal Apple v pondělí večer aktualizace svých operačních systémů, mezi které samozřejmě patří i ten určený počítačům. Podporované počítače Mac tedy dostaly macOS 13.3, který přináší mnohá vylepšení a také opravy chyb. 

Nová aktualizace navazuje na macOS Ventura 13.2, kterou společnost vydala 23. ledna letošního roku. Už ta zahrnovala téměř dvě desítky aktualizací zabezpečení a přidala třeba i podporu fyzických bezpečnostních klíčů s certifikací FIDO. V polovině února jsme se pak dočkali macOS Ventura 13.2.1 se třemi kritickými bezpečnostními opravami včetně jedné zranitelnosti WebKitu, která mohla vést ke spuštění libovolného kódu.

Opravy chyb 

Nová verze systému opravuje mnoho chyb zabezpečení, které by mohli různými způsoby využít hackeři. Například jeden z exploitů souvisejících s funkcemi usnadnění mohl vést k tomu, že aplikace třetích stran získají přístup k informacím o kontaktech uživatelů. Další vážnější zneužití by mohlo aplikacím umožnit přístup k citlivým uživatelským datům. Další exploity se týkali ovlivňování části systému, jako je Apple Neural Engine, Kalendář, Fotoaparát, CarPlay, Bluetooth, Najít, iCloud, Fotky, Podcasty a Safari. Apple také opravil exploity nalezené v jádře, které mohly vést ke spuštění libovolného kódu bez vědomí uživatele.

Nové Emotikony 

Není to samozřejmě nic velkého, ale emotikony jsou velice oblíbené. Protože novou jejich sadu přidal Apple i do iOS 16.4, je logické, že přicházejí i do macOS. Díky tomu se tak korektně zobrazí napříč všemi platformami. A o jaké že to jde? Třesoucí se obličej, spoustu barevných variant srdcí, osla, kosa, husu, medúzu, křídlo, zázvor a další. 

Fotky 

Album Duplikáty ve Fotkách nově podporuje detekci duplicitních fotek a videí ve sdíleních knihovnách fotek na iCloudu. Výhodu to má v tom, že se vám nebude zobrazovat jeden obsah vícekrát, pokud jste jej nenahráli jen vy, ale z nějakého důvodu i další účastníci alba.

fotky mac

VoiceOver 

VoiceOver je čtečka obsahu obrazovky, která vám umožní zařízení používat, i když nevidíte jeho displej. Jednoduše tedy popisuje nahlas obsah obrazovky. Nyní jej Apple konečně zavedl i pro aplikace, jako jsou Mapy nebo Počasí. Aktualizace však řeší i problém, který se často vyskytoval ve Finderu, ve kterém prostě VoiceOver nefungoval.

Zpřístupnění 

Když si pustíte nějaký film, a to zejména na streamovacích platformách, jste často upozorněni na to, že se ve snímku mohou objevovat blikající světla. Je to proto, že tento efekt o určitých vlnových délkách může vyvolat vážný epileptický záchvat, tedy křečovité záchvaty způsobené chaotickými elektrickými výboji v mozku. MacOS 13.3 však nabízí nastavení zpřístupnění pro automatické ztlumení videa, když jsou tyto záblesky světla nebo stroboskopické efekty detekovány.

zpřístupnění macos monterey

Jak macOS 13.3 nainstalovat? 

Ještě jste svůj Mac neaktualizovali? Funkce možná neoceníte, zabezpečení byste ale neměli brát na lehkou váhu. Pokud vám nebyla aktualizace předložena formou notifikace, jděte do Nastavení systému, zvolte nabídku Obecné a následně Aktualizace softwaru. Po chvilku hledání vám bude předložena aktuální verze, kterou si odtud můžete nainstalovat klepnutím na Aktualizovat.

.