Zavřít reklamu

Svět mobilních telefonů se dnes rozděluje prakticky je na dva tábory, a to podle použitého operačního systému. Bezesporu nejpoužívanější je totiž Android a hned za ním, s podstatně nižším podílem, se drží iOS. Ačkoliv se obě platformy těší poměrně věrným uživatelům, tak není nic neobvyklého na tom, že někdo čas od času dá šanci i druhému táboru. Právě proto spousta uživatelů telefonů s Androidem přechází na iOS. Proč se ale k něčemu takovému uchýlí?

Samozřejmě možných důvodů může být hned několik. V tomto článku se proto zaměříme na pět nejčastějších, kvůli nímž jsou uživatelé ochotni s trochou nadsázky otočit o 180 ° a vrhnout se do používání zcela nové platformy. Veškerá prezentovaná data pocházejí z letošního průzkumu, kterého se zúčastnilo 196 370 respondentů ve věkovém rozpětí od 16 do 64 let. Pojďme si na to tedy společně posvítit.

Funkcionalita

Bezesporu nejdůležitější faktor pro uživatele Androidu sehrává funkcionalita. Celkově se totiž 52 % uživatelů rozhodlo přejít na konkurenční platformu právě z tohoto důvodu. V praxi to navíc dává celkem i smysl. Operační systém iOS je totiž častokrát popisován jako jednodušší a rychlejší, kdy se navíc pyšní skvělou provázaností mezi hardwarem a softwarem. Díky tomu mohou iPhony fungovat o něco svižněji a těžit tak z celkové jednoduchosti.

Na druhou stranu je vhodné také zmínit, že právě z důvodu lepší funkcionality platformu iOS někteří uživatelé také opustili. Konkrétně 34 % těch, kteří namísto iOS vsadili na Android, na něj přešli právě z tohoto důvodu. Nic tedy není tak úplně jednostranné. Oba systémy jsou v něčem odlišné a zatímco někomu může vyhovovat iOS, pro jiného už tak příjemný být nemusí.

Ochrana dat

Jedním z pilířů, na kterých je vůbec postaven systém iOS a celková filozofie Applu, je i ochrana dat uživatele. V tomto ohledu se jednalo o klíčovou vlastnost pro hned 44 % respondentů. Jablečný operační systém je sice z jedné strany kritizován za svou celkovou uzavřenost, avšak je nutné zohlednit i jeho bezpečnostní výhody, které z tohoto rozdílu pramení. Data jsou tak bezpečně zašifrována a nehrozí jejich napadení. Ovšem za předpokladu, kdy se jedná o aktualizované zařízení.

Hardware

Takzvaně papírově jsou jablečné telefony slabší než jejich konkurence. Krásně to jde vidět například u operační paměti RAM – iPhone 13 má 4 GB, kdežto Samsung Galaxy S22 má 8 GB – nebo fotoaparátu, u kterého Apple stále vsází na 12Mpx senzor, kdežto konkurence léta přesahuje hranici 50 Mpx. I přesto ale 42 % respondentů přešlo z Androidu na iOS právě kvůli hardwaru. Ten v tom ale dost možná nebude sám. S větší pravděpodobností Apple těží z celkově dobré optimalizace hardwaru a softwaru, což opět souvisí i s prvním zmiňovaným bodem neboli celkovou funkcionalitou.

Rozebraný iPhone ye

Zabezpečení a ochrana proti virům

Jak už jsme zmínili, společnost Apple si celkově zakládá na maximální bezpečnosti a soukromí svých uživatelů, což se promítá i do jednotlivých produktů. Pro 42 % respondentů šlo pak o jeden z klíčových atributů, které iPhony nabízejí. Ono to celkově souvisí i s podílem iOS zařízení na trhu, kterých je podstatně méně, než zařízení s Androidem – navíc se těší dlouhodobé podpoře. Pro útočníky je proto jednodušší zacílit na Android uživatele. Těch je jednak víc a případně mohou využít některou z bezpečnostních skulin starších verzí operačního systému.

iphone bezpečnost

Jablečný systém iOS v tomto také těží ze své již zmiňované uzavřenosti. Konkrétně totiž nelze instalovat aplikace z neoficiálních zdrojů (pouze z oficiálního obchodu aplikací App Store), přičemž stejně tak je každá appka uzavřena v takzvaném sandboxu. V takovém případě je oddělena od zbytku systému a nemůže jej tak napadnout.

Výdrž baterie?

Jako poslední, nejčastěji zmiňovaný bod, je výdrž baterie. V tomto směru je to ale celkem zajímavé. Celkově totiž 36 % respondentů uvedlo, že kvůli výdrže a efektivitě baterie přešlo z Androidu na iOS, jenže úplně stejně je tomu i na druhé straně. Konkrétně totiž 36 % jablíčkářů přešlo na Android z úplně stejného důvodu. Každopádně pravdou je, že za výdrž baterie Apple častokrát čelí nemalé kritice. V tomto ohledu ale už záleží na každém uživateli a jeho způsobu používání.

.