Zavřít reklamu

Svět mobilních telefonů se dnes rozděluje prakticky je na dva tábory, a to podle použitého operačního systému. Bezesporu nejpoužívanější je totiž Android a hned za ním, s podstatně nižším podílem, se drží iOS. Ačkoliv se obě platformy těší poměrně věrným uživatelům, tak není nic neobvyklého na tom, že někdo čas od času dá šanci i druhému táboru. Právě proto spousta uživatelů telefonů s Androidem přechází na iOS. Proč se ale k něčemu takovému uchýlí?

Samozřejmě možných důvodů může být hned několik. V tomto článku se proto zaměříme na pět nejčastějších, kvůli nímž jsou uživatelé ochotni s trochou nadsázky otočit o 180 ° a vrhnout se do používání zcela nové platformy. Veškerá prezentovaná data pocházejí z letošního průzkumu, kterého se zúčastnilo 196 370 respondentů ve věkovém rozpětí od 16 do 64 let. Pojďme si na to tedy společně posvítit.

Funkcionalita

Bezesporu nejdůležitější faktor pro uživatele Androidu sehrává funkcionalita. Celkově se totiž 52 % uživatelů rozhodlo přejít na konkurenční platformu právě z tohoto důvodu. V praxi to navíc dává celkem i smysl. Operační systém iOS je totiž častokrát popisován jako jednodušší a rychlejší, kdy se navíc pyšní skvělou provázaností mezi hardwarem a softwarem. Díky tomu mohou iPhony fungovat o něco svižněji a těžit tak z celkové jednoduchosti.

Na druhou stranu je vhodné také zmínit, že právě z důvodu lepší funkcionality platformu iOS někteří uživatelé také opustili. Konkrétně 34 % těch, kteří namísto iOS vsadili na Android, na něj přešli právě z tohoto důvodu. Nic tedy není tak úplně jednostranné. Oba systémy jsou v něčem odlišné a zatímco někomu může vyhovovat iOS, pro jiného už tak příjemný být nemusí.

Ochrana dat

Jedním z pilířů, na kterých je vůbec postaven systém iOS a celková filozofie Applu, je i ochrana dat uživatele. V tomto ohledu se jednalo o klíčovou vlastnost pro hned 44 % respondentů. Jablečný operační systém je sice z jedné strany kritizován za svou celkovou uzavřenost, avšak je nutné zohlednit i jeho bezpečnostní výhody, které z tohoto rozdílu pramení. Data jsou tak bezpečně zašifrována a nehrozí jejich napadení. Ovšem za předpokladu, kdy se jedná o aktualizované zařízení.

Hardware

Takzvaně papírově jsou jablečné telefony slabší než jejich konkurence. Krásně to jde vidět například u operační paměti RAM – iPhone 13 má 4 GB, kdežto Samsung Galaxy S22 má 8 GB – nebo fotoaparátu, u kterého Apple stále vsází na 12Mpx senzor, kdežto konkurence léta přesahuje hranici 50 Mpx. I přesto ale 42 % respondentů přešlo z Androidu na iOS právě kvůli hardwaru. Ten v tom ale dost možná nebude sám. S větší pravděpodobností Apple těží z celkově dobré optimalizace hardwaru a softwaru, což opět souvisí i s prvním zmiňovaným bodem neboli celkovou funkcionalitou.

Rozebraný iPhone ye

Zabezpečení a ochrana proti virům

Jak už jsme zmínili, společnost Apple si celkově zakládá na maximální bezpečnosti a soukromí svých uživatelů, což se promítá i do jednotlivých produktů. Pro 42 % respondentů šlo pak o jeden z klíčových atributů, které iPhony nabízejí. Ono to celkově souvisí i s podílem iOS zařízení na trhu, kterých je podstatně méně, než zařízení s Androidem – navíc se těší dlouhodobé podpoře. Pro útočníky je proto jednodušší zacílit na Android uživatele. Těch je jednak víc a případně mohou využít některou z bezpečnostních skulin starších verzí operačního systému.

iphone bezpečnost

Jablečný systém iOS v tomto také těží ze své již zmiňované uzavřenosti. Konkrétně totiž nelze instalovat aplikace z neoficiálních zdrojů (pouze z oficiálního obchodu aplikací App Store), přičemž stejně tak je každá appka uzavřena v takzvaném sandboxu. V takovém případě je oddělena od zbytku systému a nemůže jej tak napadnout.

Výdrž baterie?

Jako poslední, nejčastěji zmiňovaný bod, je výdrž baterie. V tomto směru je to ale celkem zajímavé. Celkově totiž 36 % respondentů uvedlo, že kvůli výdrže a efektivitě baterie přešlo z Androidu na iOS, jenže úplně stejně je tomu i na druhé straně. Konkrétně totiž 36 % jablíčkářů přešlo na Android z úplně stejného důvodu. Každopádně pravdou je, že za výdrž baterie Apple častokrát čelí nemalé kritice. V tomto ohledu ale už záleží na každém uživateli a jeho způsobu používání.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Já přešel po 8 rokách na androidu před čtyřmi měsíci na svůj první iPhone 13 základní a mužu říct maximální spokojenost :) rychlost odladenost,stabilita na jedničku :)

  IPhony nejsou předražené, nic netrhá peněženku podiv se na vlajkové telefony android :) taky přesahuje cena 20000kč :) ja jsem nadával na iPhony ale před čtyřma měsíci jsem si koupil svůj první iPhone 13 a moje zkušenost je ze iphony jsou odladěné víc než android telefony :)

  Já zas presla s Apple na android hlavne kvůli foťáku

  Ja mam jak iphone tak i android a s obema stranami jsem spokojena!!! Kazdy ma sve pro a proti!!! U androidu se mi libi designe. I novejsi operacni systemy v dnesni dobe jsou mnohem lepsi nez driv!!! Co se tyce treba samsung galaxy note tak super je S pen!!! Dalsi vec je i to ze je to mnohem vice dostupnejsich aplikaci a zdarma… Kdo ma propojene i spotrebice s telefonem tak je to take super vec!!! Co se tyce iphone tak plno veci je tam placenych!!! Aby jste mohli propojit s applem sluchatka, hodinky nebo spotrebice tak vse musi byt od apple!!! Designe apple je za me nulovy!!! Co se tyce pameti tak apple ma pouze jednu virtualni pamet kdezto android jich ma nekolik!!! Proste jak rikam… Kazdy ma sve pro a proti!!! Ale kdyz uz se rozhoduji pro android tak urcite samsung – ten ma svou tradici!!! A jeste jednu vec co se tyce samsung a co nema iphone je to ze pokud mate samsung a dojde vam baterie treba u nekoho z pratel a nema jak dobit telefon tak vas telefon ma funkci neco jako powerbank – dobijeci stanice a kdyz ten druhy telefon podporuje bezdratove nabijeni tak diky tomu ze mate samsung tak telefon pratel dobijete aniz by jste museli schanet kabel co power bank!!! A to je za me velka jednicka!!!

  Zade musite brat v potaz kolik zarizeni beka na systemu android. Prihlasit tam iphone, tak do dvou dnu neotevrete ani fotku, jak bude zabrzdenej. Tady se srovnava nesrovnatelne.. Vyhoda iphonu je jen to ze maji svuj OS, proto se sekaji minimalne…

  Nic proti ale já jsem naopak přešel od iOS na android. Důvod je celkem jednoduchý a to je celková kompatibilita s ne Apple zařízeními. Absence USB-C, malému rozlišení fotoaparátu a celkově opožděnému vývoji produktu oproti konkurenci. Už to není to vau co to bývalo.

  Mám Redmi 11 pro 5G a android 11 (ještě nepřišla aktualizace) jsem věrný Xiaomi a jsem nade vše spokojen.Mel jsem Apple 4s 64g a upřímně už bych ho nechtěl.

celý text

Čtěte více.