Zavřít reklamu

Celý minulý týden jsme se sice věnovali výhradně kyberbezpečnosti, avšak co by to bylo za odpočinek, kdybyste pořád mysleli jen na všudypřítomné hrozby. Právě proto jsme si pro vás připravili vítané rozptýlení v podobě 5 roztomilých pestrobarevných hříček, které si můžete přes víkend zahrát. Jedná se o příjemné jednohubky, které potěší a nezklamou, avšak mohou i pořádně překvapit. Zejména pak obtížností, která nemusí jít nutně ruku v ruce s líbivým vizuálem. Nebudeme ale vše prozrazovat předem. Pojďte se tedy s námi vydat do světa plného různorodých a tajuplných povedených hříček.

Hue

Hříčka Hue, která nabízí herní úrovně výhradně na bázi barev, potěší všechny milovníky nenásilných her. Drtivá většina hry se totiž netočí kolem násilí, nýbrž právě kolem barev, kterými budeme muset měnit okolní prostředí tak, aby nám umožnilo projít do dalšího levelu. Díky unikátnímu kontrastu černobílé a takřka duhových barev na vás navíc čeká pěkně netradiční podívaná a již samotné vzezření hry evokuje, že ani příběh nebude ledajaký. Vžijeme se do role zvláštního chlapce, který prozkoumává temný svět a snaží se ho pomocí barev proměnit v příjemnější místo k žití.

Pochopitelně nechybí ani povedený soundtrack podkreslující celkovou atmosféru a jednoduchá, byť zábavná hratelnost. Bát se nemusí ani hráči trpící barvoslepostí, jelikož hra nabízí plnou podporu pro znevýhodněné uživatele v podobě symbolů, jenž nahrazují původní barvy. Pokud máte tedy chuť na netradiční jednohubky a disponujete PC s Windows 7, Intel Core 2 Duo E4300, 2GB RAM a grafickou kartou GeForce GT 610, popřípadě macOS 10.9, zamiřte na Steam a dejte této příjemné adventuře šanci.

Costume Quest

Pokračujme stejně zlehka, a to přívětivým RPG z dílny studia Double Fine jménem Costume Quest, které sice má již svůj věk, ale i v dnešní době dokáže nabídnout dlouhodobou zábavu. Jediným naším úkolem bude převléct se do co nejlepšího a nejpropracovanějšího kostýmu a vyrazit do ulic, kde budeme chodit od domu k domu a koledovat. Tématika Halloweenu je patrná již na první pohled a na rozdíl od svého temnějšího souputníka, do jehož světa vás brzy s radostí uvedeme, se jedná o lehkou a příjemnou zábavu. Ke hraní vám navíc bude stačit pouze Windows XP, dvoujádrový procesor s 1.4 GHz, 1GB RAM a grafická karta GeForce 7600GS nebo Radeon X1600 s 256MB paměti. V případě macOS vás čekají stejné požadavky, jen s verzí systému Snow Leopard 10.6.8. Stačí zamířit na Steam a tuto povedenou hříčku si vyzkoušet.

Nuclear Throne

Podívejme se i na něco mírně akčnějšího a frenetičtějšího, a to na povedenou izometrickou střílečku Nuclear Throne. Jak již název napovídá, podíváme se do postapokalyptického světa, kde existuje pouze právo silnějšího a je jen na nás, abychom si toto privilegium vydobyli. Pochopitelně nezaujmeme diplomatický přístup, ale popadneme první pořádnou zbraň a vydáme se likvidovat hordy nepřátel. Ne však ledajakých, vžijeme se do role frustrovaného mutanta, kterého již nebaví podřizovat se ostatním tvorům prohánějícím se pustinou, a tak se pokusíme o nepříliš mírumilovný převrat.

Nebude chybět pořádný arzenál smrtících zbraní, plejáda druhů nepřátel a možnost vylepšit si svého hrdinu pomocí nejrůznějších schopností. Retro grafika navíc připomíná arkádové hry 90. let, což jistě potěší milovníky tehdejšího stylu. Pokud máte tedy pro strach uděláno a nebojíte se vykročit s kulometem a raketometem v ruce proti tisícům nepřátel, zamiřte na Steam a hru si stáhněte. Postačí vám Windows XP, procesor o taktu 1.2 GHz, 256MB RAM a grafická karta s pamětí 1GB. Stejné požadavky (vyjma OS) platí také pro macOS.

Enter the Gungeon

Míra obtížnosti a brutalita se nám postupně stupňuje. Máte chuť na pestrobarevné Dark Souls? Pokud ano, tato barevná hříčka je tu pro vás. Určitě je potřeba zmínit, že Enter the Gungeon je nesmírně těžkou hrou. Bude vám trvat desítky minut, možná i několik hodin, než proniknete do její hratelnosti a bude schopni přežít déle, než pouze pár minut. Ve hře, která je stylizována do pixelové grafiky z top down pohledem, máte za úkol dostat se na konec dungeonu, avšak pouze s jedním životem. Jakmile zemřete, hra vás nemilosrdně vrátí na začátek a vy začínáte znovu. Každým průchodem si odemknete nové zbraně, kterých je opravdu obrovské množství. A právě díky nim a vašim schopnostem, které se postupně zlepšují, se budete dostávat postupně dál a dál a jednou – možná – dojdete až na konec.

Spíše si však budete užívat samotnou hratelnost a bude vás bavit i samotné objevování herního světa a dalších zbraní. Enter the Gungeon si můžete za pár korun pořídit na Steamu, kde hra nasbírala překvapivě velké množství pozitivních recenzí. Hru spustíte na PC s Windows, ale i na zařízeních s macOS. Hardwarové nároky jsou opravdu nízké – stačí vám alespoň macOS 10.6, 2 GB RAM a 2 GB místa z vašeho úložiště.

Alto Collection

Dáváte-li však přednost spíše nenásilným, odpočinkovým hříčkám, i pro vás se tu najde příjemné překvapení. A to v podobě The Alto Collection, nádherně zpracované nezávislé adventury, kde se podíváme do rozmanitého světa a kromě průzkumu nás čeká i řešení logických hádanek a zajímavý emocionální příběh. Kolekce navíc obsahuje jak Alto’s Adventure, tak nástupce v podobě Alto’s Odyssey, který se chlubí několika herními mechanikami. Nenechte se však zmást vizuálem a indie nálepkou, podle vývojářů nás čeká až 120 úrovní, 360 různých výzev a nesčetné možnosti vylepšení, které nám pomohou se ve světě zorientovat. Rozhodně tedy doporučujeme neotálet, zamířit na Epic Store a dát této hříčce šanci, alespoň tedy pokud vaše zařízení disponuje Windows 7, dvojádrovým procesorem o taktu 2.4GHz, 4GB RAM a nějakou základní integrovanou grafickou kartou. Ani majitelé Macu nepřijdou zkrátka, těm stačí stejné hardwarové vybavení.

 

.