Zavřít reklamu

Tento článek se ponese ve znamení kyberbezpečnosti, která je čím dál tím palčivějším problémem, alespoň co se kybernetického prostoru týče. Konec konců, již dávno se nejedná pouze o trojské koně nebo další podoby virů, které mají za cíl primárně škodit a napáchat co nejvíce paseky. V  dnešní době se jedná o sofistikovaný software, který se hravě utká i s těmi nejlepšími antiviry, a jedno řešení vás tak jednoduše nezachrání. Ačkoliv jsme si tak v přechozích dnech prošli nejlepší a nejvýhodnější aplikace, které vám pomohou váš iPhone a Mac zabezpečit, nyní jsme si pro vás připravili seznam několika tipů a triků, díky nimž budete mít klidnější spaní.

Zapněte si dvoufaktorovou autorizaci a nastavte silné heslo

Jedním z prvních a nejdůležitějších tipů je dvoufaktorová autorizace, díky níž budete sice muset pokaždé své akce, například přihlášení, ověřovat SMSkou, nýbrž se jedná o jednu z nejpraktičtější bezpečnostních vrstev. Útočník se totiž může dostat k vašemu Apple účtu, ale aby ho odemkl, bude potřebovat jednorázový SMS kód, který vám přijde na telefon. Díky tomu je vaše soukromí v bezpečí, tedy za předpokladu, že se dotyčný nenaboural do několika zařízení najednou. Sice je tento způsob v mnoha ohledech přežitý a prim hraje zejména biometrická autorizace, ale i tak je to to nejmenší, co můžete pro své bezpečí udělat. Stačí zamířit do Nastavení, zvolit svůj profil, vybrat položku Heslo a bezpečnost a zapnout si dvoufaktorovou autorizaci.

Ruku v ruce s dodatečnou vrstvou autorizace jde i samotné heslo, které je alfou a omegou celého principu bezpečnosti. Mnoho lidí totiž spoléhá výhradně právě na zmíněné biometrické ověření, avšak nedochází jim, že se jedná o poměrně jednoduchý oříšek k nalousknutí. Zfalšovat Face ID či TouchID je sice náročné z hlediska času, ale kdo v tom má nějaký zájem, své způsoby si vždy najde. Pojistit si tak svou vlastní bezpečnost pomocí klasického hesla je tedy vždy spolehlivější. Navíc není nic jednoduššího než zamířit do Nastavení a zvolit položku Face ID a kód či Touch ID a kód. Doporučujeme však volit kombinace velkých a malých písmen, znaků i čísel.

Změňte svou zamykací obrazovku a omezte používání widgetů

Dalším ideálním způsobem pro pojištění své online identitu je i zamykací obrazovka. Ačkoliv se vám může zdát, že pokud jste si nastavili pekelně složité heslo a dvě různá biometrická ověření, tak jste v bezpečí – opak je ale pravdou. Právě zamykací obrazovka slouží jako jakási zadní vrátka útočníka a zároveň o vás prozrazuje více, než byste možná čekali. Kromě toho tato možnost nabízí například odpovídání na zprávy, telefonáty nebo upozornění, a to i bez odemčení. Ideální je tak se této eventualitě vyvarovat a pokud možno zakázat všechny funkce, které pro vás nejsou absolutně nutné. Doporučujeme také aktivovat položku Vymazat všechna data, kdy iPhone sám vymaže celou svou paměť po 10 neúspěšných pokusech. Tyto možnosti nastavení v Nastavení -> Face ID a kód či Touch ID a kód.

Stejně ožehavá funkce jsou i widgety, které můžete na zamykací obrazovce využít. I ty v sobě totiž mohou mít bezpečnostní trhliny, nebo co hůř, mohou o vás prozradit více informací než byst měli v úmyslu. Alfou a omegou jsou také upozornění, které kvůli widgetům často chodí a ne vždy jsou informace utajeny, nebo dostatečně silně chráněny. Ideálním řešením je tak zamířit do Nastavení, zvolit položku Oznámení, proklikat se k Náhledy a nakonec zapnout funkci Při odemčení, nebo v lepším případě zvolit možnost Nikdy. V případě widgetů si pak můžete libovolně upravit zamykací obrazovku tak, abyste se nemuseli bát „veřejných“ nežádoucích informací.

Nastavte oprávnění aplikací a povolte automatické aktualizace

Jak jistě víte, Apple si na bezpečnost aplikací v App Storu pořádně potrpí. Každou schvaluje více méně individuálně a sítem tak neprojde takřka nic, co by mohlo uživatelům nějak uškodit. I tak se ale může stát, že si útočníci k softwaru najdou cestou, a proto byste se měli mít na pozoru. Jedním z možných řešení jak minimalizovat dopad podobného incidentu je zakákaz všechna oprávnění, která aplikace nevyhnutelně nepotřebuje. V Nastavení, konkrétně pak v položce Soukromí, můžete jednotlivým aplikacím přiřadit, zda mohou využívat mikrofon, webkameru, nebo například polohové služby.

Samozřejmě se dá argumentovat tím, že řada aplikací opravdu podobná oprávnění ke správnému fungování využívají, nicméně v tomto případě je vždy lepší povolení spravovat individuálně, než vše bezmyšlenkovitě odklikat a nakonec toho litovat. To samé platí pro automatické aktualizace, které byste naopak měli za každou cenu nechávat zapnuté. V mnoha případech se totiž jedná o bezpečnostní balíčky napravující známé trhliny a chyby. V tomto případě stačí zamířit do Nastavení, otevřít položku App Store a aktivovat Aktualizace aplikací.

Vypněte reklamu, poučte Siri a nastavte automatické mazání zpráv

Poslední tři tipy a triky, které vám mohou jednou zachránit pomyslný virutální život jsou poměrně jednoduché a banální. Prvním krokem je totiž vypnout otravnou reklamu, respektive možnost aplikací sledovat vaše chování napříč celým systémem a na základě toho vám doporučovat něco, co by se vám mohlo líbit. Pokud tak zrovna neprahnete po konstantním doporučování zbytečných produktů, doporučujeme tuto nežádoucí funkci vypnout. Opět stačí zamířit do Nastavení, kliknout na Soukromí, Reklama Apple a následně tuto možnost deaktivovat. Stejná možnost je v tomto případě i u Siri , kde stačí v záložce Soukromí zvolit Analýza a vylepšování, kde můžete odškrnout možnost Vylepšování Siri a Diktování.

Další klíčovou funkcí našeho oblíbeného hlasového asistenta je ale i něco, o čem pravděpodobně většina zákazníků nemá ponětí. A to je doporučování skrz vyhledávání na internetu. Pokud si tak například uložíte nějaké důvěrné informace, například týkající se vašeho zdravotního stavu, Siri je může z tohoto souboru „vytáhnout“ a předhodit vám je při vyhledávání podobného tématu. Stejně tak tomu je i přizpůsobení zamykací a domácí obrazovky na základě toho, co o vás jablečný asistent zrovna vyhodnotí. Tak či onak si ale podobně nebezpečné, byť jistě užitečné funkce můžete vypnout. Stačí Nastavení zvolit Siri a hledání, kde si můžete vybrat co vypnete, a co naopak necháte povolené.

.