Zavřít reklamu

Před několika dny se konala letošní druhá konference od Applu, konkrétně se jednalo o WWDC22. Na této vývojářské konferenci jsme se zcela očekávaně, stejně jako každý rok, dočkali představení nových operačních systémů od Applu – iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9. Všechny tyto nové operační systémy jsou aktuálně k dispozici ve vývojářských beta verzích a společně se jim od vydání na našem magazínu věnujeme. V tomto článku se společně podíváme na 5 nových funkcí ve Fotkách z iOS 16, o kterých byste měli vědět.

Vyřezání objektu ze snímku

Mezi jednu ze skvělých funkcí ve Fotkách z iOS 16, kterou Apple dokonce relativně dlouhou dobu prezentoval přímo na konferenci, patří vyřezání objektu ze snímku. Pokud tedy máte nějakou fotografii, kde se v popředí nachází objekt, který byste chtěli nechat vyřezat a odstranit tak pozadí, tak nyní v iOS 16 jednoduše můžete. Stačí, abyste na objektu podrželi prst, a poté jej kamkoliv posunuli. Vyřezaný objekt se zachytí vašeho prstu a následně už jen stačí, abyste se přesunuli tam, kde jej chcete sdílet a vložili jej zde.

Zamknutí alb Skryté a Nedávno smazané

Asi každý z nás má v iPhonu nějaké fotky nebo videa, které jsou čistě soukromé, a které by neměl jednoduše nikdo vidět. Již dlouhou dobu existuje v iOS album Skryté, do kterého lze vložit všechen obsah, který se nemá zobrazovat v knihovně. Tímto sice fotky a videa z knihovny zmizí, i přesto se k nim ale stále dá jednoduše dostat, a to skrze aplikaci Fotky. Uživatelé dlouho prosili o možnost uzamknutí alba Skryté a v iOS 16 se konečně dočkali. Pro aktivaci funkce stačí přejít do Nastavení → Fotky, kde níže v kategorii Alba aktivujte přepínačem Use Face ID nebo Use Touch ID.

Kopírování úprav fotek

V iOS 13 se nativní aplikace Fotky dočkala relativně velkých vylepšení, především tedy co se týče možností úprav snímků a videí. To znamená, že pro úpravu fotek a videí tak již není nutné stahovat aplikace třetí strany. Pokud jste ale měli před sebou několik fotek (či videí), které jste potřebovali stejně upravit, tak neexistovala možnost pro kopírování úprav a následnou aplikaci na další fotky. Všechny fotky tak bylo nutné upravovat ručně. V iOS 16 už tomu ale takto není a úpravy fotek lze konečně kopírovat. Stačí na upravený snímek přejít, klepnout vpravo nahoře ikonu tří teček, vybrat možnost Zkopírovat úpravy, přejít na další fotku, opět klepnout na ikonu tří teček a vybrat Vložit úpravy.

Zpět a vpřed pro úpravy

U úprav snímků ještě zůstaneme. Jak jsem zmínil na předchozí stránce, tak základní úpravy fotek (a videí) lze provádět přímo v nativní aplikaci Fotky. Stačí, abyste fotku otevřeli, a poté klepnuli vlevo nahoře na Upravit, kde veškeré možnosti najdete. V iOS 16 jsme se však v rámci tohoto rozhraní dočkali vylepšení – konkrétně se můžeme konečně krok po krokuvracet zpět či vpřed. Stačí, abyste v levém horním rohu klepnuli na příslušnou šipku, podobně jako třeba ve webovém prohlížeči. Nakonec nezapomeňte, po provedení všech úprav, klepnout na Hotovo vpravo dole.

fotky úpravy zpět vpřed ios 16

Detekce duplikátů

Výrobci chytrých telefonů se v posledních letech neustále snaží vylepšovat fotosoustavy. Ty jsou tak schopné vyprodukovat vysoce kvalitní snímky, u kterých máme často problém poznat, zdali pochází z iPhonu, anebo ze zrcadlového fotoaparátu. Tato kvalita však něco stojí – uživatelé musí obětovat místo v úložišti, což je problém hlavně u starších iPhonů. Pro zachování místa v úložišti je nutné dělat ve Fotkách pořádek a případně mazat nepotřebné duplikáty. K mazání duplikátů bylo možné využít aplikace třetí strany, nyní už je tato možnost však k dispozici přímo v nativní aplikaci Fotky. Stačí, abyste se ve spodním menu přesunuli do sekce Alba, kde sjeďte úplně dolů ke kategorii Další albaa rozklikněte Duplikáty. Zde už je možné veškeré rozpoznané duplikáty prohlédnout a případně smazat.

.