Zavřít reklamu

Pouhý víkend nás dělí od představení nových operačních systémů, čehož se dočkáme v pondělí 7. června, konkrétně při příležitosti zahájení vývojářské konference WWDC21. Jedním z nich bude také watchOS 8. Jelikož hodinky Apple Watch už nějaký ten pátek vlastním, tak mohu říci, co mi v aktuálním systému skutečně chybí. Konkrétně se jedná o těchto 5 funkcí, které chci od watchOS 8.

Takto Apple na WWDC20 prezentoval watchOS 7:

Lepší monitoring spánku

S příchodem operačního systému watchOS 7 jsme se dočkali dlouho očekávané funkce pro nativní monitoring spánku. Z tohoto zjištění jsem byl nejprve nesmírně nadšen. Ono nadšení ale postupně opadlo, a to z vcelku prostého důvodu – analýza spánku je dle mého názoru podprůměrná. Hodinky totiž dokážou změřit, kolik času trávíme v posteli, jak dlouhou spíme a následně zanalyzovat, jak jsme na tom se spánkem za posledních několik dní. To jsou bezesporu dobré údaje a hodí se mít o nich přehled. Když se ale podívám na to, co nabízí konkurenční aplikace, které k tomu samému účelu využívají stejný hardware, jsem poměrně zklamán.

Přesně proto bych od watchOS 8 očekával značné zlepšení monitoringu a následné analýzy spánky. Konkrétně bych tedy uvítal, kdyby mi hodinky dokázaly říct, kolik času jsem strávil v REM fázi, nebo ve fázi hlubokého spánku. Kdyby tohle bylo obohaceno o případné tipy a triky, kolekci s uklidňujícími nahrávkami/příběhy a řadou dalších drobností, byl bych nadmíru spokojen.

Přepracování aplikace Dýchání

Víte vůbec o tom, že Apple Watch nabízí nativní aplikaci Dýchání? Já totiž pomalu ani ne. Hrál jsem si s ní zhruba dva dny po koupi hodinek a od té doby jsem ji nezapnul. Podle mě se jedná o vcelku zajímavý nástroj, který by toho ale mohl nabízet podstatně více. V tomto směru by Apple mohl zabrat a aplikaci předělat do podoby nástroje, s jehož pomocí bychom mohli pečovat o své mentální zdraví. Takovýto program by přišel vhod především v období pandemie, kdy jsme byli neustále zavření doma a celou situací značně deprimováni.

Apple Watch Dýchání

Příchod Poznámek

Co mi na jablečných hodinkách doposud chybí, je aplikace Poznámky. Prostřednictvím tohoto nativního nástroje si totiž zapisuji takřka vše a nějak tedy nerozumím tomu, proč k jednotlivým zápiskům nemám přístup i na Apple Watch. Klidně bych uvítal i možnost, kdybych přes hodinky nemohl poznámky vytvářet, ale alespoň bych se na ně mohl kdykoliv podívat.

Minutka aneb více časovačů zároveň

Nativní aplikace Minutka se dokáže postarat o vytvoření časovače a po jeho odpočtu nás o tom informovat. Funguje to prakticky úplně stejně jako na iPhonu. Zde bych rád udělal jednu menší změnu – povolil bych, aby bylo možné mít aktivních hned několik časovačů zároveň. To může přijít vhod hned z několika důvodů a osobně si dokážu představit, že bych tuto možnost využil například při vaření, případně v momentech, kdy bych dělal více věcí najednou. Stejnou možnost bych pak uvítal i v iOS/iPadOS 15.

Apple Watch fb

Spolehlivost

Jak jsem už zmiňoval v mém článku o tom, co bych rád viděl v macOS 12, tak úplně to samé musím zmínit i zde. Od watchOS 8 bych především chtěl, aby se jednalo o bezchybný operační systém, ve kterém na mě nebude čekat jedna chyba vedle druhé. Musím uznat, že současná verze mi funguje poměrně solidně, ale doposud mě trápí jeden vcelku otravný nedostatek. V některých momentech, kdy mi dorazí notifikace o tom, že některý přítel dokončil cvičení, případně splnil výzvu či uzavřel kroužky, se mi hodinky samy od sebe restartují. Neděje se to sice často, ale přesto si stojím za tím, že hodinky za tuto cenu by se s něčím podobným neměly nikdy setkat.

.