Zavřít reklamu

Prakticky všechny jablečné produkty jsou připravené na to, že je může využívat opravdu kdokoliv, a to včetně takových uživatelů, kteří mají určité znevýhodnění. Ať už tedy patříte mezi nevidomé, neslyšící či jinak postižené, tak iPhone, iPad i Mac zvládnete relativně jednoduše ovládat. Pomáhat vám v tom budou především funkce Zpřístupnění, které jsou součástí nastavení systému. Pravdou ale je, že kromě znevýhodněných uživatelů mohou tyto funkce bez problému používat i uživatelé, kteří žádné postižení nemají. Na našem magazínu už jsme vám několikrát představili skvělé funkce, které lze ze Zpřístupnění využít.

Jak na iPhone přidat funkce ze Zpřístupnění do ovládacího centra

Některé funkce ze Zpřístupnění stačí aktivovat a o nic dalšího se nemusíte starat, jiné funkce pak potřebují určitou formu nastavení. Tohle nastavení se provádí přímo v sekci Zpřístupnění, než se zde ale dostanete a funkci najdete, tak to může trvat delší dobu. Věděli jste o tom, že si vybrané funkce Zpřístupnění můžete přímo přidat do ovládacího centra, díky čemuž k nim budete mít jednoduchý přístup? Postup je v tomto případě následující:

  • Prvně je nutné, abyste se na iPhonu přesunuli do nativní aplikace Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak níže rozklikněte kolonku Ovládací centrum.
  • Zde pak opět sjeďte níže, a to k sekci s názvem Další ovládací prvky.
  • V tomto seznamu už jen stačí najít prvky Zpřístupnění, které stačí přidat.
    • Konkrétně jsou ze Zpřístupnění k dispozici prvky Rozpoznání zvuku, Sluch, Velikost textu a Zkratky zpřístupnění.
  • Jednotlivé prvky pak přidáte tak, že u nich klepnete na ikonu +.
  • Pokud vám nevyhovuje rozpoložení prvků, tak je stačí v pravé části řádku chytit a přesunout.

Pomocí  výše uvedeného postupu jste tedy v rámci iOS přidali do ovládacího centra prvky ze Zpřístupnění, které tak můžete jednoduše ovládat. V rámci Rozpoznávání zvuku si můžete rychle nastavit, které zvuky má iPhone rozpoznávat a upozorňovat na ně. Po rozkliknutí prvku Sluch si můžete nastavit Živý poslech, popřípadě můžete nastavit přizpůsobení pro sluchátka. Pomocí Velikost textu si pak můžete velmi jednoduše změnit velikost textu a ve Zkratky zpřístupnění najdete vybrané funkce Zpřístupnění, které máte ve zkratkách k dispozici. Pro správu Zkratek zpřístupnění stačí přejít do Nastavení -> Zpřístupnění -> Zkratka zpřístupnění, kde stačí ty vybrané (de)aktivovat.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více