Zavřít reklamu

Nativní aplikace Fotky je mezi uživateli iPhonů, iPadů či Maců suverénně nejoblíbenější. A není se čemu divit, v jednoduchém rozhraní nabízí nespočet skvělých a pokročilých funkcí. Některé z nich si v tomto článku ukážeme.

Kvalita natáčených videí

Výrobci smartphonů neustále na kvalitě fotoaparátů pracují a o Applu to platí dvojnásob. Pokud chcete ale změnit kvalitu natáčeného videa, přesuňte se do Nastavení, klikněte na Fotoaparát a potom na Záznam videa. V této části si můžete vybrat z několika možností podle toho, jak kvalitní máte ve svém zařízení fotoaparát. Také můžete změnit kvalitu zpomaleného záznamu, kdy stačí v nastavení fotoaparátu vybrat Zpomalený záznam a opět zde kvalitu jednoduše nastavit.

Jednoduchá úprava fotek a videí

Pro pokročilejší úpravu médií se hodí aplikace třetích stran, k naprosto základní ale Apple Fotky stačí. V aplikaci Fotky zobrazte fotografii či video, se kterým chcete pracovat, a poté vyberte možnost Upravit. Fotografii můžete oříznout, přidávat filtry a několik dalších funkcí, u videí máte možnost střihu, přidávání filtrů a samozřejmě poměrně hodně dalších možností.

Optimalizace úložiště

Mnoho uživatelů se o své fotky a videa stará a nepotřebné si průběžně maže, někdy se ale může v telefonu obrovské množství fotek nashromáždit a zabírat velké množství úložiště. Pokud chcete, aby se do vašeho smartphonu ukládaly fotky a videa v menším rozlišení a původní se odesílaly na iCloud, otevřete Nastavení, vyberte možnost Fotky a nahoře u možnosti Fotky na iCloudu vyberte Optimalizovat úložiště. Dejte si ale pozor na to, abyste měli na iCloudu dostatek místa, základních 5 gb vám s největší pravděpodobností stačit nebude.

Vytváření sdílených alb

Pokud máte zapnuté rodinné sdílení, automaticky se vytvoří sdílené album Rodina. Chcete-li však některá alba sdílet i s někým jiným, postup není složitý. V aplikaci Fotky klepněte na kartu Alba, v levém horním rohu na ikonu + a z nabídky, která se vám zobrazí, vyberte Nové sdílené album. To si pojmenujte a klikněte na tlačítko Další, kde přidejte kontakt nebo e-mailovou adresu osoby, se kterou chcete album sdílet. Nakonec proces potvrďte tlačítkem Vytvořit.

Přenášení fotek do počítače

Některé počítače mohou mít problém s podporou vysoce efektivního formátu HEIC u fotografií pořízených z iPhonu. Tento formát je sice úspornější, pořád jej však nepodporují všechna zařízení. Aby se fotky automaticky kopírovaly v kompatibilním formátu, otevřete Nastavení, klepněte na Fotky a u ikony Přenos na Mac nebo PC vyberte Automaticky. Od této chvíle by s formátem fotografií neměl být problém.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.