Zavřít reklamu

Finder je relativně nenápadnou a samozřejmou součásti operačního systému macOS. Jedná se o překvapivě výkonný nástroj, který nabízí spoustu možností, co se týče správy souborů, složek i disků na Macu. V dnešním článku vám představíme pětici užitečných tipů a triků, které se vám při práci s Finderem na Macu budou určitě hodit.

Nastavení výchozí okna Finderu

Je zcela na vás, jaké umístění se bude zobrazovat v hlavním okně Finderu ihned po jeho spuštění. Obsah výchozího okna Finderu na vašem Macu snadno nastavíte tak, že při spuštěném Finderu kliknete na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu na Finder -> Předvolby a kliknete na kartu Obecné a v rozbalovacím menu vyberete požadovanou složku.

Rychlý přístup z lišty Finderu

Nástrojová lišta v horní části okna aplikace Finder nabízí přístup k řadě nástrojů, můžete na ni ale umístit také soubory, složky či ikonky aplikací, ke kterým chcete mít rychlý přístup. Postup je jednoduchý – podržte klávesu Cmd (Command), klikněte na položku, kterou chcete umístit na lištu, a přemístěte ji přetažením.

Přípony souborů

Ve výchozím nastavení se soubory a složky ve Finderu zobrazují sice hezky a přehledně, u souborů ale chybí u názvu přípona. Pokud vám ikonky a název nestačí a chcete si ve Finderu na Macu nechat zobrazit také příponu souborů, klikněte při spuštěném Finderu na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu na Finder -> Předvolby. Vyberte kartu Pokročilé a zaškrtněte možnost zobrazování přípon souborů.

Hromadné přejmenování souborů

Finder na Macu umožňuje mimo jiné také snadné a rychlé přejmenování více souborů najednou, což se může skvěle hodit při nejedné příležitosti. Postup hromadného přejmenování souborů je ve Finderu velice snadný. Stačí kliknutím se stisknutou klávesou Cmd (Command) vybrat všechny požadované soubory, kliknout na ně pravým tlačítkem a v menu vybrat Přejmenovat.

Chtějte od Finderu více

Pokud vám z jakéhokoliv důvodu nestačí základní funkce, které Finder v macOS nabízí, můžete jeho možnosti rozšířit za pomoci některé z aplikací třetích stran. Mezi ty velmi oblíbené patří například nástroj s názvem XtraFinder, který nativní aplikaci Finder na vašem Macu obohatí o řadu dalších užitečných funkcí včetně karet nebo pokročilé správy souborů a složek. Aplikaci XtraFinder pro Mac můžete bezplatně stáhnout zde.

.