Zavřít reklamu

Google Dokumenty patří mezi kancelářské online nástroje, které se těší velké oblibě také mezi majiteli Apple zařízení. Mezi výhody této webové aplikace patří její dostupnost napříč platformami, bohatá nabídka nástrojů pro práci i pro úpravy textu a možnosti sdílení a spolupráce. V dnešním článku si představíme pět tipů, díky kterým se vám v Google Dokumentech bude pracovat ještě lépe.

Možnosti sdílení

Jak jsme již zmínili v perexu tohoto článku, tak Google Dokumenty nabízí poměrně bohaté možnosti sdílení. Veškeré dokumenty zde můžete sdílet ke čtení, k úpravám, nebo třeba jen k návrhům jednotlivých úprav. Pro sdílení dokumentu nejprve klikněte na modré tlačítko Sdílet vpravo nahoře – dokument musí být pojmenovaný. Poté můžete začít zadávat e-mailové adresy ostatních uživatelů, nebo vygenerovat link pro sdílení. Pokud v okně pro sdílení odkazu kliknete na modrý text o sdílení komukoliv s odkazem, můžete začít měnit jednotlivé parametry sdílení.

Rychlé otevření nového dokumentu

Pro otevření nového dokumentu v rámci Google Dokumentů existuje více možností. Jednou z nich je kliknutí na položku Prázdný dokument v horní části hlavní stránky, druhý způsob představuje spuštění nového dokumentu přímo z adresního řádku vašeho webového prohlížeče. Je to velice snadné – stačí do adresního řádku napsat doc.new, a automaticky se vám spustí nový prázdný dokument.

Klávesové zkratky

V rámci Google Docs můžete také používat různé klávesové zkratky. Pro vložení textu bez formátování můžete například stisknout Cmd + Shift + V, pro vložení i s formátováním platí standardní Cmd + V. Pokud si chcete nechat na obrazovce počítače zobrazit údaj o počtu slov ve vámi vytvářeném dokumentu, použijte klávesovou zkratku Cmd + Shift + C. Pro zobrazení údaje o počtu slov můžete také na nástrojové liště v horní části okna kliknout na Nástroje -> Počet slov.

Přidejte kresbu

Do dokumentu v Google Dokumentech můžete přidávat také ruční kresby či psaní nebo obrázky. Jak na to? Na nástrojové liště v horní části okna klikněte na Vložit -> Nákres. Pokud chcete kresbu vytvořit sami, klikněte na Nový – zobrazí se vám okno s rozhraním pro kreslení, při kterém můžete využít různé nástroje, nacházející se na liště v horní části okna.

Přepněte na jinou platformu

Google Dokumenty nejsou jedinou online službou od Googlu, kterou můžete využívat pro tvorbu dokumentů. V Google Dokumentech sice můžete vkládat do dokumentu jednoduché tabulky, pokud ale dáváte přednost komplexnějším tabulkovým procesorům, má pro vás Google k dispozici službu Google Tabulky. Pro tvorbu dotazníků zase skvěle poslouží platforma Google Formuláře, prezentace můžete vytvářet v Google Prezentace. Cesta k těmto službám vede přes ikonku vodorovných linek v levém horním rohu hlavní stránky Google Dokumentech, kde v menu stačí vybrat požadovanou službu.

¨

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.