Zavřít reklamu

Nativní aplikace Pages je skvělým nástrojem pro tvorbu, úpravu a správu dokumentů. Je dostupná na iPhonu, iPadu i Macu a řada uživatelů si ji velmi oblíbila. V našem dnešním článku vám představíme pětici užitečných tipů a triků, díky kterým pro vás bude práce s Pages na Macu ještě příjemnější.

Rychlá kontrola počtu slov

Při psaní některých prací je kromě jiného klíčový také počet napsaných slov. Tento údaj můžete při práci v aplikaci Pages na Macu velice snadno a rychle kdykoliv zkontrolovat – na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho počítače klikněte na Zobrazení -> Zobrazit počet slov. Příslušný údaj se vám zobrazí ve spodní části obrazovky, pokud chcete zjistit podrobnější informace, klikněte na šipku napravo do údaje o počtu slov.

Přizpůsobte si nástrojovou lištu

Stejně jako u řady jiných aplikací pro tvorbu a úpravu dokumentů najdete i v případě Pages na Macu v horní části okna aplikace lištu s nejrůznějšími nástroji pro vaši práci. Tuto lištu si můžete snadno přizpůsobit tak, abyste vždy měli po ruce přesně ty nástroje, které právě potřebujete. Na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Zobrazení -> Upravit panel nástrojů. Objeví se vám okno, ve kterém můžete přetažením měnit pořadí a obsah ikonek na liště. Po dokončení změn klikněte na Hotovo v pravém dolním rohu.

Sestavte si knihovnu tvarů

Pokud při své práci s dokumenty v aplikaci Pages na Macu často pracujete s nejrůznějšími tvary, jistě uvítáte možnost vytvořit si vlastní knihovnu tvarů. Nejprve s pomocí příslušných nástrojů vytvořte vlastní tvar, poté podržte klávesu Control a klikněte na něj. V menu, které se vám objeví, stačí poté už jen zvolit uložení do knihovny vašich tvarů.

Sestavte si knihovnu tvarů Pokud při své práci s dokumenty v aplikaci Pages na Macu často pracujete s nejrůznějšími tvary, jistě uvítáte možnost vytvořit si vlastní knihovnu tvarů. Nejprve s pomocí příslušných nástrojů vytvořte vlastní tvar, poté podržte klávesu Ctrl a klikněte na něj. V menu, které se vám objeví, stačí poté už jen zvolit uložení do knihovny vašich tvarů.
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Přizpůsobte si automatické opravy

Automatické opravy jsou ve většině případů opravdu skvělá věc, může se ale stát, že vám aplikace bude neustále dokola opravovat slovo, u kterého o opravy nestojíte. Naštěstí není žádný problém si funkci automatických oprav přizpůsobit tak, aby opravovala jen to, opravdu chcete. Na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Pages -> Předvolby -> Automatické opravy. V kartě nastavení automatických oprav pak můžete snadno nastavit veškeré výjimky nebo zrušit nežádoucí opravy.

Zredukujte velikost dokumentu

Pokud váš dokument obsahuje například videa, může být kvůli jeho velikosti problém se sdílením prostřednictvím některých specifických kanálů. Velikost dokumentu ale můžete v aplikaci Pages na Macu snadno zredukovat. Na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Soubor -> Zmenšit soubor. V okně, které se vám ukáže, můžete poté nastavit veškeré parametry zmenšení, a určit, zda bude zmenšen původní soubor nebo jeho kopie.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.