Zavřít reklamu

Nové operační systémy představil Apple před zhruba dvěma měsíci, a to na své vývojářské konferenci. Konkrétně jsme se dočkali představení iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9. Ihned po představení vypustila jablečná společnost beta verze pro vývojáře, a poté i pro testery. Aktuálně už je „venku“ pátá beta verze iOS 16 s tím, že mnoho dalších ještě před veřejným vydáním přijde. Někteří uživatelé, kteří si betu iOS 16 nainstalovali, si však stěžují na zpomalení systému. Je nutné zmínit, že beta verze jednoduše nejsou tak moc odladěné, jako verze veřejné, takže to není nic zvláštního. Každopádně se společně v tomto článku podíváme na 5 tipů pro zrychlení iPhonu s iOS 16 beta.

Odstranění dat aplikací

Abyste měli rychlý iPhone, tak je důležité mít dostatek místa v jeho úložišti. Pokud bude místa nedostatek, automaticky dochází k zasekávání systému a ke ztrátě výkonu, jelikož jednoduše není kam ukládat data. Odstranit můžete v iOS například data aplikací, tj. cache, a to konkrétně hlavně ze Safari. Zde slouží data k rychlejšímu načítání stránek, uložení přihlašovacích údajů a preferencí apod. Velikost cache Safari se liší podle toho, kolik stránek navštěvujete. Smazání provedete Nastavení → Safari, kde dole klepněte na Smazat historii a data stránek a akci potvrďte. Cache je možné smazat i v některých dalších prohlížečích v předvolbách.

Deaktivace animací a efektů

Když se při využívání iOS či jakéhokoliv dalšího systému zamyslíte, tak si dost možná uvědomíte, že se často díváte na různé animace a efekty. Právě díky nim vypadá systém tak moc dobře. Pravdou ale je, že k vykreslení těchto animací a efektů musí hardware poskytnou určitý výkon, což může být problém u starších iPhonů, kde ho není na rozdávání. Naštěstí ale můžete animace a efekty v iOS vypnout. Stačí, abyste přešli do Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb, kde aktivujte Omezit pohyb. Zároveň ideálně zapněte i Preferovat prolínání.

Omezení aktualizací na pozadí

Některé aplikace mohou na pozadí aktualizovat svůj obsah, například sociální sítě či počasí. Právě díky aktualizacím na pozadí máte vždy jistotu toho, že se vám po každém přesunu do těchto aplikací zobrazí nejnovější dostupný obsah, tedy například příspěvky jiných uživatelů, respektive předpověď počasí. Aktualizace na pozadí však samozřejmě spotřebovávají výkon, který může být využit jinak. Pokud vám nebude vadit si na zobrazení nejnovějších dat po přesunu do aplikace vždy pár sekund počkat, tak můžete hardwaru iPhonu ulevit vypnutím této funkce. Toho lze docílit v Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí, kde proveďte buď kompletní vypnutí, anebo částečné u jednotlivých aplikací v seznamu níže.

Vypnutí průhlednosti

Kromě toho, že si při používání iOS můžete všimnout animací a efektů, tak se zde někdy vykresluje také průhlednost – například v ovládacím či oznamovacím centru, ale také v dalších částech systémů. I když se to nemusí na první dobrou zdát, tak i taková průhlednost může hlavně starším iPhonům pořádně zavařit. Ve skutečnosti je totiž nutné vyobrazit dvě plochy s tím, že jedna se navíc ještě musí rozmazat. I efekt průhlednosti lze však aktivovat a zobrazit namísto něj klasickou barvu. Učiníte tak v Nastavení → Zpřístupnění → Displej a velikost textu, kde zapněte funkci Snížení průhlednosti.

Stahování aktualizací

Na pozadí iPhonu se bez vědomí uživatele mohou také stahovat aktualizace systému iOS a aplikací. I když je instalace aktualizací důležitá pro bezpečnost, tak je ale nutné zmínit, že tento proces spotřebovává určitý výkon a na starších zařízení se tak vyplatí provést deaktivaci. Pro vypnutí stahování aktualizací aplikací na pozadí přejděte do Nastavení → App Store, kde v kategorii Automatická stahování vypněte funkci Aktualizace aplikací. Pro deaktivaci stahování aktualizací iOS na pozadí pak stačí přejít do Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru → Automatická aktualizace.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.