Zavřít reklamu

Majitelé zařízení od Applu mají k dispozici řadu skvělých a užitečných nativních aplikací pro všechny možné účely. Patří mezi ně také jednotlivé aplikace kancelářského balíčku iWork. Pro práci s tabulkami všeho druhu slouží v tomto případě aplikace s názvem Numbers, a my vám v našem dnešním článku přinášíme pět tipů, s nimiž pro vás bude její používání na Macu ještě lepší.

Chraňte svá data

U všech dokumentů v aplikacích z kancelářského balíčku iWork existuje možnost jejich zabezpečení heslem, což se obzvlášť hodí v případě, kdy vámi vytvořené dokumenty obsahují vysoce citlivá data nebo údaje, které chcete chránit před nezvanými zraky. Pro aktivaci hesla klikněte na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu na Soubor -> Nastavit heslo. Zadejte heslo, pro jistotu přidejte otázku a uložte.

Kopírování stylů

Kopírování stylů jsme si probrali již v jednom z dílů našeho seriálu o nativních aplikacích Applu, určitě se ale hodí si jej připomenout. Pokud chcete zkopírovat styl vámi vytvořeného obsahu, abyste jej mohli aplikovat i na jiných místech v dokumentu, proveďte nejprve veškeré potřebné úpravy. Poté příslušnou oblast vyberte a na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Formát -> Kopírovat styl. Následně vyberte objekt, na který chcete styl aplikovat, a na nástrojové liště v horní části obrazovky Macu opět zvolte Formát -> Vložit styl.

Upravte buňky

Buňky v tabulkách v aplikaci Numbers na Macu můžete pohodlně upravovat tak, abyste do nich mohli zadat prakticky jakýkoliv typ dat. Pro změnu formátu buňky nejprve příslušnou buňku vyberte kliknutím. Poté v horní části postranního panelu na pravé stran okna aplikace klikněte na Formát -> Buňka, a v hlavní části tohoto panelu vyberte v rozbalovacím menu požadovaný formát buňky.

Rychlé uzamykání

Pokud na vybraném dokumentu aplikace Numbers na Macu spolupracujete s dalšími uživateli, jistě uvítáte možnost uzamčení vybraných objektů, aby je nikdo další nemohl snadno upravovat. Požadovaný objekt vyberte nejprve kliknutím a poté stiskněte kombinaci kláves Cmd + L. Pokud byste chtěli tento objekt poté sami upravit, opět jej vyberte kliknutím a na nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Rozložení -> Odemknout.

Dočasné zvýraznění buněk

Pro lepší orientaci v tabulce můžete v aplikaci Numbers na Macu použít funkci, s jejíž pomocí dočasně aktivujete střídavé zvýranění buněk v tabulce. Nejprve stiskněte klávesu Option (Alt) a zároveň zamiřte kurzorem přes některou z buněk. Automaticky by mělo dojít k zabarvení celého sloupce, zatímco buňka, na které se právě nachází kurzor vaší myši, zůstane bílá.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více