Zavřít reklamu

Přešli jste nedávno z počítače s Windows na Mac s macOS? Pak vás možná zajímá, jak si jablečný desktopový operační systém užívat opravdu naplno. Ať už jde o pořizování snímků obrazovky, práci s aktivními rohy nebo jen nastavení Siri, existuje poměrně dost triků, díky kterým pro vás bude práce s Macem ještě příjemnější.

Nastavení Siri

Operační systémy od Applu se kromě jiného vyznačují možností využívání hlasové virtuální asistentky Siri. Jak nastavit a aktivovat Siri na Macu? Nejprve v levém horním rohu obrazovky vašeho počítače klikněte na  menu -> Předvolby systému. Klikněte na Siri, a nakonec stačí jen přizpůsobit veškeré podrobnosti, jako je hlas nebo aktivace funkce „Hey Siri“.

Aktivní rohy

Váš Mac také nabízí funkci s názvem Aktivní rohy. Jedná se o opravdu užitečný nástroj, který se vyplatí používat. Aktivní rohy na Macu vám umožní přidávat akce do každého ze čtyř rohů obrazovky Macu. Na jeden z těchto rohů můžete najet kurzorem a zahájit tak třeba psaní rychlé poznámky, uspat počítač nebo třeba aktivovat spořič obrazovky. Pokud chcete na Macu používat Aktivní rohy, klikněte v levém horním rohu obrazovky na  menu -> Předvolby systému. Klikněte na Mission Control a v levém dolním rohu okna klikněte na Aktivní rohy. Nyní stačí v rozbalovacím menu u každého z rohů vybrat požadovanou akci.

Jak pořídit screenshot na Macu

Mac nabízí odlišný způsob pořizování snímků obrazovky než operační systém Windows. Nemusíte se ale ničeho obávat – jedná se o snadno zapamatovatelné klávesové zkratky, které vám umožní pořídit na Macu screenshot přesně tak, jak vám v danou chvíli nejvíce vyhovuje. Chcete-li pořídit snímek celé obrazovky, stiskněte kombinaci kláves Command + Shift + 3. Že jste snímek obrazovky pořídili, poznáte podle toho, že Mac vydá zvuk.
Pokud chcete pořídit snímek obrazovky určité části, můžete stisknout kombinaci kláves Command + Shift + 4 a poté tažením kurzoru vybrat požadovanou oblast, která se má zaznamenat. Jakmile prst uvolníte, pořídíte snímek obrazovky. Pokud chcete nahrát obrazovku nebo její část, použijte kombinaci kláves Command + Shift + 5. Na obrazovce se zobrazí nabídka a v dolní části můžete vybrat, co chcete udělat.

Přizpůsobení lišty nabídek

V horní části obrazovky vašeho Macu se nachází lišta nabídek – takzvaný menu bar. Najdete na ní například údaje o datu a čase, ikonky baterie, internetového připojení a další. Vzhled a obsah lišty nabídek si můžete plně přizpůsobit. Stačí, když v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu kliknete na  menu -> Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek. Zde můžete nastavit, jaké položky se budou zobrazovat v řádku nabídek, případně přizpůsobit jeho zobrazování.

Odemykání Apple Watch

Pokud jste si kromě nového Macu pořídili také Apple Watch, můžete své chytré jablečné hodinky používat také k odemykání vašeho počítače. V levém horním rohu obrazovky klikněte na  menu -> Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí. V horní části okna přepněte na kartu Obecné. Zde stačí už jen aktivovat položku Odemykat Mac a aplikace pomocí Apple Watch, a potvrdit zadáním hesla k vašemu Macu.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.