Zavřít reklamu

S příchodem nového roku mají mnozí z nás sklon měnit řadu svých zvyklostí. Někteří se pouští do cvičení, úpravy jídelníčku, jiní se rozhodnout intenzivněji věnovat studiu. Mezi předsevzetí, která si lidé v souvislosti s novým rokem často dávají, patří také odhodlání trávit méně času na smartphonu. Právě s tímto předsevzetím vám může skvěle pomoci funkce s názvem Čas u obrazovky.

Čas u obrazovky

Funkce Čas u obrazovky je součástí operačního systému iOS již několik let. Jedná se o nástroj, který – zjednodušeně řečeno – pomáhá regulovat a lépe kontrolovat čas, který vy nebo vaše děti strávíte u obrazovky vašich Apple zařízení. S pomocí tohoto nástroje také můžete u vás i vašich dětí kontrolovat to, jaký obsah se bude na obrazovce objevovat, nebo kdo bude moci kontaktovat vás či vaše dítě. Součástí funkce Čas u obrazovky jsou také detailní přehledy o čase, stráveném s jednotlivými aplikacemi. V dnešním článku se zaměříme na to, jak vy sami můžete s využitím této funkce napomoci tomu, abyste na iPhonu trávili o něco méně času.

Aktivace a nastavení

Pokud jste na svém iPhonu ještě neaktivovali funkci Čas u obrazovky, je zapotřebí spustit Nastavení -> Čas u obrazovky. Klepněte na Zapnout Čas u obrazovky a zvolte Toto je můj iPhone. Vzhledem k tomu, že v tomto případě nenastavujete Čas u obrazovky pro vaše dítě, není nezbytně nutné vytvářet kód. Pokud jej ale chcete nastavit, zajeďte o něco níže a klepněte na Používat kód Času o obrazovky. Poté zadejte kód a dobře si jej zapamatujte.

Klidový čas

Při nastavování Času u obrazovky je důležité si nejprve uvědomit, co vnímáte jako váš největší problém. Pokud je to fakt, že ještě dlouho poté, kdy byste již měli spát, projíždíte sociální sítě nebo sledujete Netflix, můžete na vašem iPhonu nastavit Klidový čas. Jedná se o stanovení doby, po kterou budou konkrétní služby a aplikace nedostupné. Tímto způsobem si můžete například na dobu od desáté hodiny večerní do sedmé hodiny ranní zablokovat aplikace sociálních sítí nebo streamovacích služeb. Čas lidu nastavíte v Nastavení -> Čas u obrazovky, kde klepnete na Klidový čas. Aktivujte položku Podle rozvrhu a poté nastavte požadovanou dobu.

Poté se vraťte zpět do předchozí sekce a klepněte na Povoleno vždy. V sekci Vyberte aplikace klepněte vždy u vybrané aplikace na tlačítko „+“ vlevo od názvu aplikace – tímto ji přidáte do seznamu aplikací, které vám budou vždy k dispozici nezávisle na klidovém čase.

Limity aplikací

Nechcete se zcela vzdávat Facebooku, Instagramu nebo Twitteru, ale zároveň byste s těmito sítěmi v příštím roce rádi trávili o něco méně času? V rámci funkce Čas u obrazovky můžete také nastavit povolenou dobu, kterou budete moci strávit s vybranými aplikacemi. Spusťte na iPhonu Nastavení -> Čas u obrazovky. Klepněte na Limity pro aplikace, aktivujte položku Limity pro aplikace a poté zcela dole klepněte na Přidat limit. Klepnutím na šipku u jednotlivých kategorií rozbalíte kompletní seznam aplikací. Označte aplikaci, u které chcete nastavit limit, a poté vpravo nahoře klepněte na Další. Nastavte časový limit a potvrďte klepnutím na Přidat v pravém horním rohu.

 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více