Zavřít reklamu

Pojem 5G sítě se skloňuje v poslední době hlavně u Android zařízení, kde poměrně dost společností vyrábí 5G telefony. Některé společnosti dokonce v následujících týdnech začnou prodávat mobily s podporou sítí nové generace na našem trhu. Přístup Apple je opět zcela odlišný od konkurence. I zde společnost vyznává spíše konzervativní přístup, což nemusí být vůbec špatně.

5g site mereni rychlosti
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

5G internet se pomalu, ale jistě šíří v Asii, USA a několika velkých evropských státech.  V Česku nás však čeká ještě minimálně rok až dva na „osvědčeném“ LTE, než se vůbec začne budovat něco nového. V letošním roce se chystá aukce, ve které si operátoři rozdělí kmitočty. Teprve až poté může začít výstavba vysílačů. Celá situace se navíc na konci ledna ještě více zamotala, protože šéf Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) rezignoval právě kvůli aukci kmitočtů. Minimálně z pohledu České republiky tedy není tak hrozné, že si Apple dává s podporou 5G sítí na čas, jelikož bychom ji stejně nevyužili.

Společnost Apple samozřejmě neprozradila nic o tom, kdy 5G iPhone představí. Spekulace však hovoří o tom, že se tak stane už letos na podzim. Výhodné to bude hlavně pro osoby, které mění iPhone jednou za několik let, protože se dá počítat s tím, že za pár let okusí ultrarychlý internet i v Česku. Pro osoby, které mění iPhone každý rok, by však v podstatě podpora 5G sítí nic neznamenala. A to z toho důvodu, že na nové sítě bude poměrně obtížné narazit i v zahraničí. Navíc 4G sítě jsou a budou stále k dispozici ve velice dobrých rychlostech, které se příliš neliší od prvních 5G sítí. Důvodem proti může být i vyšší náročnost na baterii, kdy zkrátka 5G modemy nejsou ještě tak vyladěné. Vidět to můžeme nyní u Qualcomm modemů X50, X55 a nejnovějším X60. U každé z těchto generací je jedna z hlavních novinek úspora energie.

Co znamená zkratka 5G?

Jednoduše se jedná o pátou generaci mobilních sítí. V souvislosti se sítěmi nové generace se nejvíce mluví o zrychlení internetu a stahování v desítkách gigabajtů za sekundu. To samozřejmě platí, ale minimálně v prvních letech budou tyto rychlosti možné jen na pár místech. To můžeme ostatně sledovat i na současné 4G síti, kde jsou v rychlosti obrovské výkyvy a na slibované hodnoty se člověk dostane málokdy. S nástupem 5G sítí se očekává i to, že se mobilní signál dostane do míst, kde se 4G síť nedostala. Obecně bude signál silnější i ve městech, aby tak internet dokázal utáhnout nové chytré produkty a lépe se mohlo využívat možností chytrého města.

Témata: , , , , , , , ,

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více