Zavřít reklamu

Před několika dny Apple konečně spustil svůj program Self Service Repair. V případě, že nevíte, k čemu je tento program určen, tak si s jeho využitím může kdokoliv svépomocí opravit jablečné zařízení, a to s využitím originálních dílů od Applu. Aktuálně je tento program k dispozici pouze ve Spojených státech amerických s tím, že do Evropy se dostane další rok. Zároveň je nutné zmínit, že prozatím podporuje pouze iPhony 12, 13 a SE (2022) – originální díly na starší jablečné telefony a Macy budou přidány v následujících měsících. Upřímně mě program Self Service Repair v mnohém překvapil – v čem konkrétně si řekneme v tomto článku.

Přijatelné ceny

Hned zpočátku bych se chtěl věnovat cenám náhradních dílů, které jsou dle mého názoru zcela přijatelné a opodstatněné. Některé náhradní díly, které můžete na stránkách Self Service Repair zakoupit, jsou samozřejmě dražší, než neoriginální kusy – například baterie. Na druhou stranu ale třeba náhradní originální displeje vychází prakticky na stejné peníze jako ty neoriginální. Ve všech případech ale získáte to nejkvalitnější, co můžete vůbec zakoupit. Apple totiž každý náhradní originální díl dlouho vyvíjel a testoval, čímž zaručuje kvalitu bez kompromisů. Nemusíte mít tedy obavy z toho, že vám například baterie přestane po půl roku fungovat, popřípadě že displej nebude mít ideální podání barev.

Párování náhradních dílů

Někteří z vás dost možná ví, že vybrané hardwarové součástky uvnitř iPhonu jsou spárovány se základní deskou. To znamená, že mají unikátní identifikátor, který základní deska zná a počítá s ním. V případě, že díl vyměníte, tak dojde také ke změně identifikátoru, čímž základní deska pozná provedení výměny a následně o tom informuje systém, který v nastavení zobrazí odpovídající hlášku – a to platí i při opravě s využitím originálního dílu. K tomu, aby vše fungovalo na 100 %, tak je při vyplňování objednávky nutné zadat IMEI vašeho zařízení, u vybraných dílů je pak nutné také provést systémovou konfiguraci, kterou dokáže na dálku vyvolat podpora Self Service Repair, a to přes chat nebo telefonicky. Konkrétně se tohle týká baterií, displejů, fotoaparátů a v budoucnu možná dalších dílů. To, zdali je nutné po výměně konkrétního dílu systémovou konfiguraci provést, najdete v manuálech.

self service repair imei objednávka

Obrovské boxy s nářadím

Abyste mohli správně provést výměnu objednaného dílu, tak k tomu budete potřebovat také speciální nářadí. Tohle nářadí vám poskytne samotný Apple, konkrétně ve formě pronájmu na jeden týden za 49 dolarů. Nyní si nejspíše říkáte, že se jedná o malé kufříky se šroubováky a dalšími nástroji, jenže opak je pravdou. Kufry s nástroji, které Apple pronajímá, jsou dva – jeden váží 16 kilogramů, druhý pak 19,5 kilogramu. Když oba tyto kufry položíte na sebe, tak jejich výška bude 120 centimetrů a šířka 51 centimetrů. Jedná se tedy o opravdu masivní boxy s kolečky, ve kterých však najdete vše potřebné, včetně profesionálních nástrojů, které se využívají v autorizovaných servisech. Pokud opravu zařízení během jednoho týdne provedete, tak následně stačí boxy s nářadím vrátit kdekoliv na pobočku UPS, která se postará o bezplatné vrácení.

Systém kreditů

Na jedné z předchozích stránek jsem se zmínil o tom, že ceny, které Apple v rámci Self Service Repair nabízí, jsou více než přijatelné. Zde jsem konkrétně mluvil o klasických cenách, dobrou zprávou ale je, že si opraváři mohou ceny ještě snížit, a to díky speciálního systému kreditů. U vybraných dílů totiž platí, že pokud si je pořídíte, a následně vrátíte ty staré nebo poškozené, tak vám Self Service Repair přičte na účet kredity, které následně můžete u další objednávky využít pro získání výrazné slevy. Například, pokud byste se rozhodli pro opravu baterie iPhonu 12, tak po vrácení staré baterie získáte kredit v hodnotě 24 dolarů, u displeje pak necelých 34 dolarů, což je rozhodně naprosto parádní. Navíc k tomu máte jistotu, že vrácené staré díly budou správně zrecyklovány, což je v dnešním světě velmi důležité.

Nestojí za ním přímo Apple

Na úplný závěr bych jen rád zmínil, že za obchodem Self Service Repair nestojí samotný Apple. Samozřejmě se zde prodávají díly, které pochází přímo od Applu, jde ale o tom, že obchod neprovozuje Apple, což některé z vás již zajisté napadlo ihned podle designu webových stránek. Konkrétně internetový obchod provozuje společnost třetí strany s názvem SPOT. Tuto informaci mimo jiné najdete i na levé straně patičky webu.

self service repair
.