Zavřít reklamu

Koncem roku 2021 Apple představil velice zajímavou novinku v podobě Self Service Repair, kdy prakticky zpřístupnil domácí opravy svých produktů prakticky komukoliv. Celé to spočívá v tom, že si každý bude moci koupit originální náhradní díly (včetně nutných doplňků), přičemž k dispozici budou i samotné návody pro danou opravu. Jedná se o výrazný posun vpřed. Doposud jsme totiž moc možností neměli. Buďto jsme se museli spolehnout na autorizovaný servis, nebo se spokojit s neoriginálními díly, jelikož Apple oficiálně náhradní díly nepřeprodává.

Technicky zdatnějším jablíčkářům tedy už nic nebrání v tom, aby si své zařízení opravili sami na vlastní pěst, s použitím těch správných dílů. Není se tedy čemu divit, že si program ihned po svém představení získal obrovskou pozornost. Apple tak zároveň reaguje na globální iniciativu Right to Repair, podle které má spotřebitel právo si zakoupenou elektroniku opravit sám. Ze strany cupertinského giganta šlo o poměrně překvapivý krok. Sám se totiž k domácím/neautorizovaným opravám moc hezky nestavěl a ostatním spíše házel klacky pod nohy. Například po výměně baterie a dalších komponentů se na iPhonech zobrazují otravné zprávy, přičemž takovýchto problémů je hned několik.

Nadšení z programu však velice brzy opadlo. K jeho představení totiž došlo již v listopadu roku 2021, kdy Apple zmínil, že program oficiálně spustí začátkem roku 2022. Nejprve jen pro Spojené státy. Jenže čas plynul a o nějakém spuštění jsme prakticky neslyšeli. Zlom po dlouhém čekání nastal včera. Apple konečně zpřístupnil Self Service Repair v rámci USA, kde si již jablíčkáři mohou objednat náhradní díly k iPhonu 12, 13 a SE (2022). Jenže vyplatí se vůbec sáhnout po originálních dílech, nebo vyjde levněji se nadále spoléhat na takzvanou druhovýrobu?

Self Service Repair spuštěn. Vyplatí se?

Apple o spuštění Self Service Repair programu informoval včera skrze tiskovou zprávu. Zároveň samozřejmě došlo ke zřízení příslušného webu, kde je zmíněn kompletní postup. Nejprve se tedy doporučuje přečíst si manuál, podle něhož se navíc jablíčkář může rozhodnout, zdali se do opravy vlastně pustí. Následně už jen stačí z obchodu selfservicerepair.com objednat potřebné díly, zařízení si opravit a starší komponenty vrátit Applu pro jejich ekologickou recyklaci. Pojďme se už ale podívat na to zásadní – ceny jednotlivých dílů.

self service repair web

Podívejme se například na cenu displeje iPhonu 12. Za kompletní balíček, ve kterém se mimo displeje nachází i další potřebné doplňky jako šroubky či lepidlo, si Apple účtuje 269,95 dolarů, což v přepočtu činí necelých 6,3 tisíc korun. V našich končinách se přitom použité repasované displeje pro tento model prodávají za zhruba stejnou cenu. Samozřejmě lze displej sehnat i levněji, akorát je nutné počítat s řadou kompromisů na straně kvality. Některé sice mohou vyjít třeba na 4 tisíce, jenže se ve skutečnosti ani nemusí jednat o OLED panel, nýbrž LCD. Od Applu tak získáváme za parádní cenu přímo nepoužitý originální kus a navíc s veškerými doplňky, bez kterých se stejně neobejdeme. Výsledná cena se navíc může ještě snížit. Jak již bylo zmíněno výše, po dokončení opravy mohou jablíčkáři zpět na recyklaci zaslat použitý komponent. Konkrétně v tomto případě vám za to Apple vrátí 33,6 dolarů, díky čemuž by výsledná cena činila 236,35 dolarů neboli necelých 5,5 tisíc korun. Na druhou stranu je nutné započítat daň.

Displej se tedy jednoznačně vyplatí pořídit přímo od Applu. Ve světě mobilních telefonů se ale podstatně častěji vyměňují baterie, které jsou takzvaným spotřebním zbožím a podléhají chemickému stárnutí. Jejich efektivita tedy s časem klesá. Apple opět kompletní balíček pro výměnu baterie na iPhonu 12 prodává za 70,99 dolarů, v přepočtu asi 1650 Kč. Pro ten samý model lze ale pořídit akumulátor z druhovýrobu za prakticky třikrát nižší cenu, respektive necelých 600 Kč, ke kterým už jen stačí přikoupit i lepku za necelou stovku a máte prakticky hotovo. Cena balíčku se sice po vrácení staré baterie může snížit, avšak jen na 46,84 dolarů neboli téměř 1100 Kč. V tomto ohledu je tedy na pováženou, zdali je na místě si připlácet za originální kus.

Nezpochybnitelné benefity Self Service Repair

Velice jednoduše to lze shrnout tak, že velice záleží na tom, co je na daném iPhonu potřeba vyměnit. Například v oblasti displejů jasně vede oficiální cesta, jelikož za parádní cenu lze pořídit originální náhradní kus, který je z hlediska kvality pomalu bezkonkurenční. U baterie je pak na pováženou, zdali to vlastně stojí za to. Mimo těchto kusů Apple ještě prodává reproduktor, fotoaparát, slot na SIM kartu a Taptic Engine.

Apple nářadí
Takto vypadá kufřík s nářadím, který si lze v rámci Self Service Repair zapůjčit

Nadále je nutné zmínit další důležitost. Pokud se jablíčkář chce pustit do samotné opravy, tak se pochopitelně neobejde bez nářadí. Jenže vyplatí se jej kupovat, když například řeší pouze výměnu baterie a jde tedy o jednorázovou záležitost? To už je samozřejmě na každém z nás. Součástí programu je každopádně i možnost zapůjčení veškerého potřebného nářadí za 49 dolarů (něco málo přes 1100 Kč). Pokud je pak vráceno do 7 dní (do rukou UPS), peníze se zákazníkovi vrátí. Kdyby ale naopak některá část z kufříku chyběla, případně byla poškozena, Apple si naúčtuje jen ji.

Self Service Repair v Česku

Jak už jsme uvedli výše, ke spuštění programu Self Service Repair došlo teprve včera, a to pouze na území Spojených států amerických. Apple každopádně uvedl, že se služba brzy rozšíří i do dalších zemí světa, počínaje Evropou. To nám dává lehkou naději, že bychom se jednou mohli dočkat i my. Je ale nutné brát v potaz naši velikost. Pro firmu jakou je Apple jsme zkrátka malý trh, kvůli čemuž bychom s brzkých příchodem spíše počítat neměli. Ba naopak – pravděpodobně si ještě nějaký ten pátek počkáme.

.