Zavřít reklamu

Apple na sebe koncem roku 2021 upoutal nemalou pozornost představením programu domácích oprav iPhonů Self Service Repair, čímž naprosto změnil svůj dosavadní přístup a naopak slíbil, že si své zařízení bude moci opravit kdokoliv a kdekoliv. Předtím Apple naopak domácí opravy spíše znepříjemňoval řadou softwarových limitací. Není se proto čemu divit, že si program získal tak velkou pozornost. K jeho oficiálnímu spuštění pak došlo koncem dubna 2022, kdy Apple zpřístupnil originální náhradní díly a detailní návody, stejně tak i potřebné nářadí, pro iPhony 12, iPhony 13 a iPhony SE 3 (2022). Program se navíc nyní rozšiřuje o další položky – vybrané Macy s čipem Apple Silicon.

Počínaje zítřkem, 23. srpna 2022, se nabídka programu Self Service Repair rozšíří o náhradní díly, detailní manuály a potřebné nástroje pro dva Macy, konkrétně MacBook Air (s čipem M1) a MacBook Pro (s čipem M1). Jedná se tedy o vůbec první Macy, které přišly s novým čipem M1 koncem roku 2020. V rámci programu se oba produkty dočkají více než desítky potenciálních oprav, mezi nimiž nebude chybět například displej, takzvaný top case spolu s baterií, vestavěný trackpad a řada dalších. Zkušení jablíčkáři, kteří by se do vlastních oprav rádi pustili, tak získají příležitost si dané problémy vyřešit svépomocí – s naprosto stejným vybavením, jaké by použily autorizované servisy Apple.

O programu Self Service Repair

Zmiňovaný program Self Service Repair je prozatím dostupný pouze v domovině Applu – ve Spojených státech amerických – přičemž současně pokrývá zmiňovanou trojici iPhonů a nově i MacBooky s čipem M1. Každý zájemce o domácí opravu si nejprve projde detailní manuál konkrétní opravy a na jeho základě se rozhodne, zda si na opravu troufne. Následně je to už jednoduché. Stačí jen objednat potřebné náhradní díly a případně pronajmout nářadí. Následně mu už nic nebrání v tom, aby se do konkrétní opravy pustil svépomocí. Aby Apple navíc pokryl případnou recyklaci starších dílů, tak v některých případech nabízí jejich zpětný odběr, díky čemuž lze na nových náhradních dílech ušetřit. Například když po výměně baterie u iPhonu 12 Pro vrátíte použitou baterii, Apple vám vrátí kredity v hodnotě 24,15 $.

self service repair web

Již při představení této služby Apple sliboval, že brzy po spuštění dojde k rozšíření i do dalších zemí, počínaje Evropou. Prozatím ale vůbec není jasné, kdy se rozšíření vlastně dočkáme a jak na tom bude Česká republika. Víceméně bychom ale měli počítat s tím, že na příchod programu k nám si ještě nějakou tu chvíli počkáme, zatímco přednost dostanou větší země.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Koupil jsem si za 13000 Ipad mini 6, prasklé vrchní sklo displaye po dvou dnech – výměna se neprovádí, pouze výměna za jiný repasovaný kus cena 11 999. Ať žije Apple

celý text

Čtěte více.