Zavřít reklamu

Na nátlak iniciativy Right to Repair (právo na opravu) Apple přišel se vcelku přelomovou novinkou, kdy svým uživatelům umožní, aby si sami opravovali svá zařízení. Přesně z tohoto důvodu jim nabídne originální díly a manuály, díky čemuž už jim v opravách prakticky nic nebude bránit. Tento nový program nese název Self Service Repair a odstartuje začátkem roku 2022 ve Spojených státech amerických. Zpočátku bude pokrývat iPhone 12 a iPhone 13, přičemž posléze se k němu přidají i Macy s M1. V průběhu roku se navíc služba má rozšířit do dalších zemích.

Kdy však program dorazí do České republiky, případně zdali vůbec, se prozatím neví. Aktuálně se však zahraničnímu portálu podařilo získat interní memorandum Applu. Podle těchto nejnovějších informací budou zmiňované manuály s přesnými postupy dostupné přímo v rámci Apple Support stránky, díky čemuž se k nim dostane prakticky každý. Jablíčkář si tak ještě dopředu bude moci prohlédnout náročnost a podle toho zhodnotit, zdali se do opravy/výměny pustí sám, anebo jestli telefon raději nepředá do rukou odborníků. Co se však týče prodeje originálních náhradních dílů, v tomto případě gigant dle memoranda vsadí na takzvaný outsourcing. Tento segment tak svěří jiné, doposud blíže nespecifikované společnosti, která zajistí 100% funkčnost programu a ušetří Applu práci. Stejný systém je už nyní používán v případě autorizovaných servisů.

Spousta informací stále chybí

Když došlo k samotnému představení programu, Apple prakticky okamžitě sklidil ovace od řady lidí a firem, kteří si tuto změnu v přístupu pochopitelně nesmírně pochvalují. Stále však spousta otázek zůstává nezodpovězena. Prozatím totiž není jasné, do jakých zemí program vlastně zavítá, nebo jak na tom budou originální náhradní díly z hlediska ceny. Právě cena by totiž mohla být klíčovým atributem při rozhodování mezi originálním a neoriginálním dílem. Zároveň se začíná ukazovat, že ačkoliv si představení služby získalo obrovskou dávku pozornosti, tak i přesto Self Service Repair pravděpodobně zacílí jen na pár jedinců.  Na bližší informace si zkrátka budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. V závěru interního memoranda každopádně stojí, že Apple bude v průběhu sdílet dodatečné informace, o kterých vás samozřejmě budeme informovat.

.