Zavřít reklamu

Je až k nevíře, jaký Apple udělal další vstřícný krok směrem ke svým uživatelům. Společnost, která se byla schopna soudit a trvala na výhradních opravách jejích produktů v autorizovaných servisech, totálně otočila a dovolí tak činit komukoli, a to klidně v domácích podmínkách. Nabídne k tomu i součásti. Nejen to je ale Self Servise Repair Applu. 

Společnost svou novou službu Self Service Repair představila formou tiskové zprávy, která uvádí různá fakta. Tím nejdůležitějším samozřejmě je, že umožní zákazníkům, kterým vyhovuje provádění vlastních oprav, přístup k originálním dílům a nástrojům Apple. Ti se tak připojí k více než pěti tisícům společností autorizovaných Applem, které mohou provádět zásahy do jeho hardwaru, stejně jako dalších téměř třem tisícům ostatních nezávislých poskytovatelů oprav.

Jaká zařízení spadají do Self Service Repair 

 • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 pro Max 
 • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro, 13 Pro Max 
 • Počítače Mac s čipy M1 

Sama služba se spustí až se začátkem roku 2022, a to pouze v USA, kdy jako první bude nabízet podporu právě pro poslední dvě generace iPhonů. Počítače s čipy M1 mají přijít později. Kdy to bude, však Apple ještě neprozradil. Z celého vyznění zprávy by se ale dalo předpokládat, že tomu bude do konce příštího roku. Během něho by se měla služba rozšířit i do dalších zemí. Ani ty však společnost blíže nespecifikovala, takže jestli bude oficiálně i v České republice, není aktuálně známo.

oprava

Jaké díly budou k dispozici 

Úvodní fáze programu se samozřejmě zaměří na ty nejčastěji servisované díly, tedy typicky displej iPhonu, jeho baterie a fotoaparát. I tato nabídka by se však měla s postupem příštího roku rozšířit. K tomu je zde nový obchod, ve kterém bude přítomno více než 200 jednotlivých dílů a nástrojů, které umožní provádět nejběžnější opravy na iPhonech 12 a 13 komukoli. Sám Apple říká, že vyrábí odolné produkty navržené tak, aby vydržely náročné každodenní používání. Když pak jeho produkt vyžaduje opravu, dosud společnost odkazovala k opravě vyškolenými techniky používajícími originální díly Apple. 

Do oznámení služby však společnost bojovala proti jakýmkoli opravám vyjma těch autorizovaných. Argumentovala především bezpečností, a to nejen „technika“, který by si mohl bez patřičného školení ublížit, ale i zařízení (i když je otázka proč, když si někdo neodborným zásahem poškodí své vlastní zařízení). Samozřejmě šlo také o peníze, protože kdo chtěl autorizaci, musel za ni zaplatit. Výměnou za to k němu Apple odkazoval své zákazníky, pokud si nemohli dojít do kamenného Apple Storu.

Podmínky 

Aby bylo zajištěno, že zákazník může bezpečně provést opravu, je podle společnosti důležité, aby si nejprve prostudoval Příručku pro opravy. Poté zadá objednávku na originální díly a patřičné nástroje prostřednictvím výše zmíněného internetového obchodu Apple Self Service Repair. Po opravě pak ti zákazníci, kteří vrátí Applu použitý díl k recyklaci, obdrží za něho kredit na nákup. A planeta bude zase zelenější, což je pravděpodobně to, proč Apple celý program uvádí. A je to rozhodně dobře, i když se mluví i o iniciativě Right to Repair, která bojuje proti společnostem upírající možnost svépomocí opravit nebo upravit vlastněné zařízení.

Apple_Self-Service-Repair_expanded-access_11172021

Samoobslužná oprava je však určena pro jednotlivé techniky se znalostmi a zkušenostmi s opravami elektronických zařízení. Apple pořád zmiňuje, že pro drtivou většinu zákazníků je nejbezpečnější a nejspolehlivější způsob, jak získat opravu zařízení, kontaktovat buď jeho přímo nebo autorizovaný servis.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Self-Servicing Account Program
  Apple’s Self-Servicing Account (SSA) program is designed for institutions and businesses that would like the convenience of repairing their own products. Qualifying organizations can gain access to Apple genuine parts, tools, training, service guides, diagnostics, and resources to perform these repairs.

  Who can apply?
  Institutions and businesses in the United States, with a minimum install base of 1,000 Apple devices, interested in performing repairs on units they own or lease may apply.

celý text

Čtěte více.