Zavřít reklamu

Debat o tom, zdali jsou lepší zařízení s Androidem, anebo iPhony s iOS od Applu, najdete na internetu nespočet. Pravdou ale je, že každý operační systém, potažmo každé zařízení, má něco do sebe. Je a jen na vás, zdali očekáváte v systému volnost a velké množství úprav, anebo zaplujete do uzavřeného ekosystému Applu, který vás doslova pohltí. Dle mého názoru ale i přesto existuje jedna věc, kterou uživatelé Androidů jablíčkářům závidí. Pojďme se na ni společně podívat a do komentářů mi schválně dejte vědět, zdali můj názor sdílíte, či nikoliv.

Android vs iOS

Nikdy bych si netroufnul tvrdit, že je Android či iOS oproti konkurenčnímu systému jednoduše lepší. Některými funkcemi a věcmi se může chlubit právě Android, některými za iOS. Když si ale od výrobce zakoupíte chytrý telefon, tak tak nějak očekáváte, že bude ještě po dobu několika dlouhých let podporován. Když totiž srovnáte například podporu od Samsungu s podporou od Applu, tak zjistíte, že je mezi přístupem obou společností propastný rozdíl. Zatímco u zařízení od Samsungu dostanete od výrobce podporu na nějaké dva či tři roky, tak v případě iPhonů od Applu je tato doba stanovená na 5 a více let, což vychází na cca celé čtyři generace iPhonů.

android vs ios

Podpora zařízení u Applu

Když se na celou situaci podíváme více zblízka, tak zjistíte, že například před necelým rokem vydaný operační systém iOS 13 podporuje pět let staré iPhony, konkrétně se jedná o modely 6s a 6s Plus, popřípadě iPhone SE z roku 2016. iOS 12, jenž vyšel před téměř dvěmi lety, poté můžete bez problémů nainstalovat na iPhone 5s, což je zařízení staré sedm let (2013). Letos už jsme se dočkali představení iOS 14 a mnoho uživatelů očekávalo, že dojde k dalšímu vynechání podporované generace, a že nový chystaný operační systém nainstalujete už jen pouze na iPhone 7 a novější. Opak je však pravdou, jelikož se Apple rozhodl, že iOS 14 nainstalujete na stejná zařízení, jako loňský iOS 13. Nový a chystaný iOS 14 si tak logicky nenainstalujete na ještě starší zařízení, ale pořád budou k dispozici na iPhone 6s (Plus), a to až do vydání iOS 15, kterého se dočkáme za rok a několik měsíců. Když si to převedeme na roky, tak zjistíte, že Apple bude kompletně podporovat zařízení, které bude staré celých 6 let – a o tom si mohou uživatelé Androidu nechat jen zdát.

Prohlédněte si 5 let starý iPhone 6s v galerii:

Podpora zařízení u Samsungu

Co se týče podpory u zařízení s Androidem, tak ta není ani zdaleka tak skvělá – a nutno podotknout, že ani nikdy nebyla. Samsung a pětiletá podpora zařízení jednoduše nepřichází v úvahu. Abychom to i v tomto případě uvedli na pravdou míru, tak se můžeme podívat na chytrý telefon Samsung Galaxy S6, který byl představen ve stejný rok, jako iPhone 6s. Galaxy S6 přišlo s předinstalovanou verzí Android 5.0 Lollipop, iPhone 6s poté s iOS 9. Nutno podotknout, že Android 5.0 Lollipop byl při vydání Galaxy S6 k dispozici již nějakou tu dobu a ještě ten samý rok vyšel Android 6.0 Marshmallow. Galaxy S6 se však podpory nového Androidu 6.0 dočkal až za půl roku, konkrétně v únoru 2016. Na iPhone 6s (Plus) jste mohli nový iOS 10, jak to je ve zvyku doteď, nainstalovat ihned po oficiálním vydání systému, tedy v září 2016. Zatímco iPhone 6s (a všechny ostatní) jste vždy mohli aktualizovat na novou verzi iOS ihned v den vydání, tak Samsung Galaxy S6 se další verze Android 7.0 Nougat, jenž vyšel v srpnu 2016, dočkal až za 8 měsíců, tedy v březnu 2017.

Aktualizace jsou u Applu k dispozici ihned, není třeba čekat několik měsíců

Tím chceme jednoduše říct to, že operační systém iOS je pro všechna podporovaná zařízení dostupný ihned v den oficiálního představení a jablíčkáři jednoduše nemusí na nic čekat. Navíc k tomu vám prozradíme, že Galaxy S6 už se další verze Androidu 8.0 Oreo nedočkal a poslední verzí, kterou na něj nainstalujete, je již zmíněný Android 7.0 Nougat, zatímco iPhone 6s se dočkal měsíc po vydání Androidu 8.0 Oreo operačního systému iOS 11. Nutno podotknout, že operačního systému iOS 11 se dočkal také iPhone 5s, což je zařízení, které vyšlo po boku se Samsung Galaxy S4. Co se týče Galaxy S4, tak ten přišel s Android 4.2.2 Jelly Bean a aktualizovat jste jej mohli pouze na Android 5.0.1, který vyšel v roce 2014, a to až v lednu 2015. Čas poté plynul dále a na iPhone 5s bylo možné ještě v roce 2018 nainstalovat poslední dostupnou verzi iOS 12. Pro porovnání lze zmínit, že možnost instalace iOS 14 na iPhone 6s by představovalo možnost instalace Android 11 na Galaxy S6.

iPhone SE (2020) vs iPhone SE (2016):

iphone se vs iphone se 2020
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Vysvětlení anebo výmluvy?

Existují samozřejmě různá vysvětlení, proč se zařízení s operačním systémem Android jednoduše nedočkají aktualizací po dobu několika dlouhých let. Je to víceméně především kvůli tomu, že Apple vlastní veškerá zařízení s operačním systémem iOS a zároveň verze pro všechny své iPhony může programovat několik dlouhých měsíců dopředu. Pokud se podíváme na operační systém Android, tak ten běží prakticky na všech chytrých telefonech, kromě iPhonu. To znamená, že například Samsung, anebo třeba Huawei, se jednoduše musí spoléhat na Google. Velmi podobně to funguje i v případě macOS a Windows, kdy macOS je určen jen pro několik desítek konfigurací, zatímco Windows musí běžet na milionech konfigurací. Dalším faktorem je právě počet různých zařízení, které Apple oproti Samsungu vlastní. Samsung vyrábí telefony nižší, střední i nejvyšší třídy, tudíž je jeho portfolio o mnoho větší. Na druhou stranu si ale myslím, že by ze strany Samsungu neměl být problém se s Googlem nějakým způsobem domluvit na tom, aby mu byly nové verze Androidu zpřístupněné nějakou dobu před vydáním, aby je stihl kompletně přizpůsobit všem svým zařízením, popřípadě alespoň vlajkovým lodím.

Volnost nevolnost, podpora je důležitější

I přesto, že si mohou uživatelé Androidu užívat volnější prostředí a možnosti pro kompletní úpravu systémů, tak se pořád nemění fakt, že je podpora zařízení opravdu důležitá. Nepodpora starších zařízení je často způsobena také líností společností, které chytré telefony vyrábí – stačí se podívat v tomto případě na Google, který jednak Android „vlastní“, a který jednak vyrábí své vlastní telefony s označením Pixel. Podpora by u těchto zařízení tedy logicky měla být stejná jako u Applu, opak je ale pravdou. Na Google Pixel z roku 2016 už si jednoduše Android 11 nenainstalujete, zatímco iOS 15 budou uživatelé příští rok schopni nainstalovat na iPhone 7 z roku 2016, a dost možná bude možnost pro aktualizaci na iOS 16. V tomto případě tedy hraje hlavní roli lenost. Mnoho lidí kritizuje Apple za cenovky jeho zařízení, když se ale podíváte na poslední vlajkové lodě od Applu, tak zjistíte, že je jejich cena velmi podobná. Nedokážu si představit, že bych si koupil vlajkovou loď od Samsungu za 30 tisíc (a více) korun a měl „garantovanou“ podporu nejnovějšího operačního systému jen po dobu dvou let, po kterých bych si musel koupit další zařízení. iPhone od Applu vám jednoduše po zakoupení vydrží nejméně pět (a více) let.

.