Zavřít reklamu

Jak operační systém od Googlu, tak i ten od kalifornské společnosti postupem času prochází řadou změn a vylepšení. Pokud máte na celou problematiku iOS vs. Android objektivní pohled, tak mi jistě dáte zapravdu, že každý systém je v něčem lepší a v něčem zase horší. I přesto, že se nacházíme na magazínu věnovaném společnosti Apple, potažmo mobilnímu systému iOS, tak plně respektujeme Android a víme, že mu iOS jednoduše v některých věcech nestačí. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí, ve kterých je Android lepší než iOS.

Lepší přizpůsobitelnost

iOS je uzavřený systém, do kterého si nemůžete stáhnout aplikace z jiných zdrojů než z App Store, a ve kterém jednoduše nezískáte přístup ke všem souborům. Android se v tomto ohledu chová více počítačově, jelikož si můžete doinstalovat aplikace třetích stran prakticky odkudkoliv, k souborům můžete přistupovat stejně jako na desktopu, atd. Android prostě a jednoduše využívá své otevřenosti na 100 možných procent. S tímto přístupem se sice pojí určitá bezpečnostní rizika, na druhou stranu si myslím, že ani přehnaná uzavřenost není ideální řešení. Kvůli uzavřenosti iOS si navíc uživatelé nemohou jednoduše přetahovat do iPhonů hudbu – musí tak činit složitě přeš Mac či počítač, anebo si musí zakoupit streamovací službu.

V iOS 14 jsme se dočkali dalších možností pro přizpůsobení systému:

USB-C

Apple se již rozhodl přidat USB-C (Thunderbolt 3) do iPadu Pro a všech MacBooků, na iPhonu a nabíjecím pouzdře od AirPods byste jej však hledali marně. Vůbec nejde o to, že by byl Lightning nepoužitelný, mnohem jednodušší je ale ke všem produktům používat stejný konektor, což Apple bohužel stále neumožňuje. Navíc se ke konektoru USB-C daleko lépe shání příslušenství, jako jsou například redukce nebo mikrofony. Na druhou stranu má však Lightning lepší konstrukci samotného konektoru – o výhodách iOS oproti Androidu si však řekneme někdy jidny.

Always On

Pokud vlastníte zařízení s Androidem anebo jste jej v minulosti vlastnili, tak dost možná podporuje funkci displeje s názvem Always On. Díky této funkci je displej neustále zapnutý a zobrazují se na něm například údaje o čase a notifikace. Absence Always On nejspíš netrápí majitele Apple Watch Series 5 nebo jiných hodinek, které touto funkcí disponují, nositelnou elektroniku však stále nevlastní každý a mnoho lidí by zajisté neustále rozsvícený display ocenilo i na iPhonech. Vzhledem k tomu, že nejnovější vlajkové lodě disponují OLED displeji, tak se jedná pouze o otázku implementace do systému, které jsme se bohužel ze strany Applu stále nedočkali. Prozatím si tedy bohužel Always On ani na iPhonech, ani na iPadech neužijeme.

Apple Watch Series 5 nabízí jako jediné zařízení od Applu Always On displej:

Pořádný multitasking

Pokud vlastníte jakýkoliv iPad, jistě při práci nebo konzumaci obsahu využíváte funkci, kdy vedle sebe na obrazovku umístíte dvě okna aplikací a pracujete s nimi tak, že je máte jednoduše na dosah ruky. V minulých letech bylo zbytečné tuto funkci do systému iOS přidávat, jelikož displeje iPhonů byly vcelku malé a práce se dvěma aplikacemi najednou byla nemyslitelná. Nyní už však i iPhony disponují většími displeji. Možná se tedy ptáte, proč Apple není schopen tuto funkci implementovat? Na tuto otázku vám bohužel odpovědět neumíme. Rozhodně by se ale měl Apple rozhoupat co nejdříve, tím spíš, když nejnovější iPhony mají opravdu špičkové, kvalitní a velké displeje, na kterých by práce se dvěma aplikacemi najednou rozhodně dávala smysl.

Multitasking na iPadu:

Desktopový režim

Některé nadstavby Androidu, například ty od Samsungu, podporují takzvaný desktopový režim, kdy si k telefonu připojíte monitor a klávesnici, čímž dojde ke kompletní změně chování zařízení. Je samozřejmostí, že má tento režim určitá omezení, kvůli kterým telefon jako hlavní pracovní nástroj nevyužijete, přesto se o užitečnou vychytávku rozhodně jedná, a to zejména ve chvíli, kdy u sebe nemáte počítač a potřebujete vytvořit prezentaci nebo nějaký dokument. Tohle v systému iOS bohužel chybí a nám nezbývá než doufat, že se i Apple v bližší době rozhodne tuto funkci představit.

.