Zavřít reklamu

Ve včerejších odpoledních hodinách Apple zcela očekávaně představil nové produkty. Nedošlo však k představení tradiční formou ve formě konference, nýbrž pouze přes tiskovou zprávu, což samo o sobě značí, že nové produkty nejsou tak přelomové, aby jim byla konference věnována. Konkrétně jsme se dočkali nového iPadu Pro, dále iPadu 10. generace a nové Apple TV 4K 3. generace. Kdybychom však řekli, že se nové produkty od těch původních neliší, tak bychom lhali. V tomto článku se tak společně podíváme na 5 věcí, které jste možná nevěděli o novém iPadu Pro.

Podpora ProRes

Jednou z hlavních novinek, se kterou nový iPad Pro přichází, je rozhodně podpora ProRes formátu. Konkrétně je tedy nový iPad Pro schopen hardwarové akcelerace nejen kodeků H.264 a HEVC, ale také ProRes a ProRes RAW. Kromě toho nechybí ani engine pro kódování a dokódování jak klasického videa, tak i formátu ProRes. Nutno zmínit, že nový iPad Pro dokáže ProRes nejen zpracovat, ale samozřejmě také pořídit, a to konkrétně s využitím širokoúhlého fotoaparátu až v rozlišení 4K při 30 FPS, respektive v rozlišení 1080p při 30 FPS v případě, že si pořídíte základní verzi s kapacitou úložiště 128 GB.

Bezdrátová rozhraní a SIM

U nového iPadu Pro jsme se mimo jiné dočkali také aktualizace bezdrátových rozhraní. Konkrétně tak přichází podpora Wi-Fi 6E, a to u vůbec prvního Apple produktu – nenabízí ji ani nejnovější iPhony 14 (Pro). Kromě toho jsme se pak dočkali také aktualizace Bluetooth, a to na verzi s označením 5.3. Mimo to je důležité zmínit, že i přes odstranění slotu na SIM kartu u iPhonů 14 (Pro) ve Spojených státech amerických nedošlo u iPadu Pro ke stejnému rozhodnutí. I nadále se tak můžete k mobilní síti připojit buď s využitím fyzické Nano-SIM, anebo s moderní eSIM. Další zajímavostí je, že nový iPad Pro kompletně přestal podporovat GSM/EDGE, takže klasické „dvě géčko“ už na něm fungovat nebude.

Rozdílná operační paměť

Mnoho jablíčkářů to vůbec neví, ale iPad Pro se z hlediska operační paměti prodává ve dvou konfiguracích, které se odvíjí od toho, po jaké kapacitě úložiště sáhnete. V případě, že si pořídíte iPad Pro s úložištěm 128 GB, 256 GB či 512 GB, tak automaticky získáte 8 GB RAM, a pokud sáhnete po úložišti o kapacitě 1 TB nebo 2 TB, tak automaticky bude k dispozici 16 GB RAM. To znamená, že si uživatelé nemohou vybrat vlastní kombinaci, tj. třeba menší úložiště a větší RAM (nebo naopak), jako je tomu například u Maců. S tímto „rozdělením“ se setkáváme jak u předchozí generace, tak i u té nové, tudíž se nic nezměnilo. Každopádně považuji za důležité tuto věc sdělit.

Vlastnosti čipu M2

Obrovskou změnou je u nových iPadů Pro také osazení novým čipem. Zatímco předchozí generace se chlubila „jen“ čipem M1, tak ta nová už disponuje čipem M2, který známe už z MacBooku Air a 13″ MacBooku Pro. Jak jistě víte, tak u jablečných počítačů s M2 si můžete vybrat, zdali chcete konfiguraci s 8 jádry CPU a 8 jádry GPU, anebo s 8 jádry CPU a 10 jádry GPU. U nového iPadu Pro vám však Apple nijak na výběr nedává a konkrétně disponuje lepší verzí čipu M2, který tedy nabízí 8 jader CPU a 10 jader GPU. Svým způsobem se tak dá říct, že je iPad Pro díky tomu výkonnější než základní MacBook Air a 13″ Pro. Kromě toho se M2 pochlubí 16 jádry Neural Engine a propustností paměti o hodnotě 100 GB/s.

Apple M2

Označení na zádech

Pokud jste někdy doposud drželi v ruce iPad Pro, tak jste si dost možná všimli toho, že se na jeho zádech ve spodní části nachází pouze nápis iPad. Neznalý člověk by si tak mohl myslet, že se jedná o obyčejný iPad, což samozřejmě není pravda, jelikož je tomu přesně naopak. Nejen z tohoto důvodu se tak Apple rozhodl, že označení na zádech u nového iPadu Pro konečně změní. To konkrétně znamená, že namísto označení iPad už zde najdeme plnohodnotné označení iPad Pro, takže všem hned bude jasné, s čím mají tu čest.

ipad pro 2022 označení na zádech
.