Zavřít reklamu

S příchodem macOS Monterey jsme se dočkali hned několika nových funkcí, které rozhodně stojí za to. Mezi jednu z nich rozhodně patří Živý text, také známý pod anglickým názvem Live Text. Pomocí této funkce můžete jednoduše převést text z obrázku či fotky do takové podoby, ve které s ním můžete pracovat. Pokud tedy například potřebujete dostat text z papíru do digitální podoby, tak ho nemusíte přepisovat, ale stačí ho vyfotit, a poté na Macu označit a zkopírovat. Abyste mohli Živý text využít, je nutné ho aktivovat a to v  → Předvolby systému → Jazyk a oblast, kde zaškrtněte Vybírat text v obrázcích. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 způsobů, jak na Macu můžete Živý text využít.

Náhled

Hned na začátek se společně podíváme na způsob, který budete nejspíše využívat nejčastěji. Živý text totiž můžete využívat přímo v nativní aplikaci Náhled, ve které se ve výchozím nastavení otevírají snad všechny obrázky a fotografie. Pokud tedy máte na obrázku či fotce nějaký text, tak stačí, abyste na něj či ni dvakrát poklepali, čímž se otevře v náhledu. Pak kurzorem na text najeďte a označte jej stejným způsobem, jako byste jej označovali třeba na webu či v textovém editoru. Pak jej můžete třeba zkopírovat a kamkoliv vložit, což se prostě a jednoduše hodí.

Rychlý náhled

Součástí macOS je kromě klasické aplikace Náhled také Rychlý náhled. Součástí této aplikace je pár základních funkcí s tím, že pokud vám nevyhovují, tak se z něj můžete přesunout do klasického Náhledu. Do Rychlého náhledu se můžete dostat třeba z aplikace Zprávy, kde v konverzaci stačí dvakrát poklepat na obrázek, který vám někdo pošle. Pokud se a tomto obrázku nachází text, tak i v Rychlém náhledu s ním můžete pracovat. Stačí, abyste opět na text najeli kurzorem, a poté jej klasickým způsobem jako kdekoliv jinde označili. Po označení jej můžete zkopírovat, vyhledat, přeložit apod.

Fotky

Cokoliv na vašem iPhonu vyfotíte, tak se stane součástí nativní aplikace Fotky. Pokud máte aktivní Fotky na iCloudu, tak se veškeré fotografie a obrázky automaticky synchronizují na všech vašich zařízeních, takže si je můžete prohlédnout třeba na iPadu či Macu. V případě, že se ocitnete v aplikaci Fotky a budete zde mít nějaký obrázek s textem, se kterým budete chtít pracovat, tak můžete. Stačí si obrázek dvojitým poklepáním otevřít, a poté klasicky provést označení textu tak, jak tento postup znáte třeba z textového editoru nebo ze Safari. I v tomto případě je po označení možné s textem dále pracovat, což využijete v mnohých situacích – například právě tehdy, pokud si na iPhonu vyfotíte nějaký dokument, který potřebujete na Macu převést do digitální podoby, ve které s textem můžete pracovat.

Safari

S různými fotkami a obrázky se můžete setkat samozřejmě i v rámci webového prohlížeče Safari. V případě, že si zde zobrazíte nějaký obrázek či fotku s textem, tak ho můžete jednoduše zkopírovat, popřípadě s ním jiným způsobem pracovat. Opět stačí, abyste na text na obrázku najeli kurzorem, a poté ním po textu potáhli až na konec textu, který chcete označit. Pak už text můžete zkopírovat, třeba klávesovou zkratkou Command + C, popřípadě pravým klepnutím zobrazíte další možnosti v podobě překladu či vyhledání.

Odkazy, telefonní čísla a e-maily

Na všech předchozích stránkách jsme si ukázali způsoby, pomocí kterých je možné na vašem Macu pracovat s textem na obrázcích a fotkách. V rámci tohoto posledního tipu si ukážeme, jakým způsobem můžete pracovat s odkazy, telefonními čísly a e-mailovými adresami, které Živý text na obrázku rozpozná. Pokud k takovém rozpoznání dojde, tak se po najetí kurzorem napravo od tohoto textu objeví malá šipka, na kterou můžete klepnout pro zobrazení možností. Kromě toho ale můžete přímo na odkaz, telefonní číslo či e-mail klepnout s tím, že i v tomto případě dojde ke stejnému zachování jako třeba na webu. Odkaz vás po klepnutí přesměruje do webového prohlížeče na konkrétní stránku, po klepnutí na telefonní číslo vám bude nabídnuto volání a po klepnutí na e-mail se ocitnete v rámci e-mailového klienta, kde budete ihned schopni na konkrétní adresu odeslat e-mail.

.