Zavřít reklamu

Apple včera večer vydal iOS 17, tedy nejnovější operační systém určený pro iPhony XS a novější. Jaký je? Na první pohled hodně nenápadný, na ten druhý příjemně evoluční. Zde tak najdete 5 ne největších, ale těch novinek, které nás nějakým způsobem skutečně zaujaly. 

Nové možnosti zamčené obrazovky 

Je to malý krok pro Apple ale velký pro toho, kdo si rád mění tapety zařízení. Nově zde konečně můžete použít i Live fotografii. Ta se sice nepřehrává až po dlouhém podržení prstu na displeji, protože tím se dostanete do rozhraní přizpůsobení obrazovky, ale přehrává se ve smyčce. Nově také nemusí tapeta vyplňovat celý displej, ale může být nižší, kdy se vám horní část pod časem rozostří. Bohužel nepřibyly žádné nové barvy stylů. 

Nálepky 

Je to sice zbytečnost, ale velice pěkně zpracovaná. Navíc zde výběr objektu z fotografie dostává další účel. Jednoduše na něho klepnete, jednoduše zvolíte nabídku Přidat nálepku a jednoduše ji vytvoříte. Můžete jí klidně přidat i nějaký efekt a poslat komukoli nebo ji přidat kamkoli, a to všude tam, kde můžete psát emotikony. Klávesnice pak dostala líbivý redesign, kde sice musíte pro odeslání fotografie klepnout jednou navíc, ale celé rozhraní psaní je přehlednější a čistší. 

Interaktivní widgety 

Možná je nepoužíváte, protože vám přijdou zbytečné, možná ale změníte svůj názor – konečně. Apple totiž po tolika letech kroužení kolem widgetů přinesl jejich plnohodnotné využití v tom, že jsou aktivní. Můžete si v nich tedy rovnou třeba odškrtávat úkoly, aniž byste museli otevřít danou aplikaci. Na Androidu běžná věc, které jsme se tedy dočkali už i na iOS. Nyní tak k těmto nástrojům nemůže směřovat prakticky žádná výtka. K tomu se ještě hodí poznamenat, že Připomínky dostávají nákupní seznamy, které automaticky třídí položky do kategorií. S interaktivními widgety je to tak už ideální volba pro primární úkolovou aplikaci. 

Zdraví 

Aplikace Zdraví dostává další posun ve své použitelnosti. Pro někoho to je sice poměrně nepřehledná aplikace, nicméně je to dáno i její komplexností. Nově zde můžete využít i funkcí pro zrak a duševní zdraví. V druhém jmenovaném tak lze v efektním a vizuálně poutavém rozhraní zaznamenávat své pocity i momentální změny spolu s tím, co všechno vás ovlivňuje. Škoda jen, že jsme se s iOS 17 nedočkali aplikace Deník, která má přijít až s nějakou další desetinovou aktualizací, a která by nám s ohledem na zapisování si osobních informací poskytla celkově větší službu. Nicméně kvitujeme, že je Zdraví konečně dostupné i na iPadu. 

Určení horizontu ve Fotoaparátu 

Je to skutečně malá hloupost, jenže je tak užitečná. Ví to každý vývojář aplikace třetí strany a nepochopitelně do teď v iOS tato funkce chyběla. Už se tak nestane, že vám bude padat horizont scény při focení Fotoaparátem, což je zejména problém u velkých vodních ploch. Ve středu displeje se vám totiž na základě dat z akcelometru a gyroskopu zobrazí linka, která vás informuje o tom, že držíte telefon křivě a poví i, kdy je telefon ideálně zarovnaný s horizontem. 

Horizont iOS 17

Vyhledávání Spotlight 

Při vyhledávání skrze Spotlight jsou vám předkládány zkratky, které byste v rámci aplikace mohli skutečně chtít. Nemusíte tak hledat jen aplikace Hudba, ale rovnou zde najdete třeba oblíbená alba, která si tak pustíte téměř okamžitě. 

Spotlight iOS 17
.