Zavřít reklamu

Během představení iOS 11 se hlasitě mluvilo o tom, že Apple začne v iCloudu skladovat konečně také Zprávy, což znamená, že vaše konverzace budou na všech zařízeních vypadat stejně. Zprávy ale nejsou to jediné, co se začne do cloudu nahrávat – týká se to také Siri, Počasí a Zdraví.

Právě poslední položka, zdravotní data z aplikace Zdraví (Health), je přitom pro mnoho uživatelů patrně ta nejdůležitější zpráva. Dosud totiž nebylo úplně snadné a samozřejmé, když jste si pořídili nový iPhone nebo Watch, převést do nich i všechna svá naměřená data.

Aktuálně byla situace v iOS 10 následující: pokud jste si chtěli do nového iPhonu přenést kompletní databázi ze Zdraví, bylo třeba iPhone obnovit ze zálohy na iCloudu nebo ze šifrované zálohy z iTunes. Pokud jste iPhone obnovovat ze zálohy nechtěli, zdravotní data nebyla možná přesunout1.

V iOS 11 ovšem Apple umožňuje přistupovat do cloudu také dalším systémovým aplikacím a přes iCloud se nově budou umět synchronizovat napříč vašimi zařízeními také Zdraví, zmíněné Zprávy, Siri nebo Počasí. To v praxi znamená, že jakmile se v novém iPhonu přihlásíte se svým Apple ID, automaticky se vám do něj nahrají i veškerá zdravotní data (stejně jako údaje ze Siri a Počasí). Bez potřeby obnovy ze zálohy.

health-ios11-icloud

Tato novinka významně zjednoduší životy mnoha majitelům iPhonů, iPadů a Apple Watch, kteří ne vždy obnovují svá zařízení ze záloh, ale chtějí (logicky) mít u sebe všechna dosud naměřená data ze Zdraví. Nyní se bude stačit jen přihlásit a můžete pokračovat v měření tam, kde jste přestali.

Možnost snadno přenášet zdravotní data navíc může motivovat mnohem více vývojářů a služeb třetích stran, kteří by se mohli začít na HealthKit napojovat, protože již nyní nebude problém se ztrátou dat, což mohlo některé odradit vzhledem k uživatelskému zážitku.

V iOS 11 tak nově najdete v Nastavení > Apple ID > iCloud novou položku Zdraví, kterou když zaškrtnete, zdravotní data se vám začnou nahrávat do cloudu a automaticky synchronizovat. Při výchozím nastavení není Zdraví v iCloudu vzhledem k citlivé povaze naměřených dat zapnuto, ale pokud je budete do cloudu posílat, budou vždy bezpečně ukládány včetně end-to-end šifrování.

Zdroj: RedmondPie, iDownloadBlog
  1. Existují aplikace třetích stran (Health Data Importer), které umí zdravotní data ze Zdraví přenést, nicméně obvykle nedokáží přenést úplně kompletní databázi. Pokud tedy chcete mít jistotu převedení všech dat a kategorií, jinou možnost než obnovu ze zálohy nemáte. ↩︎
.