Zavřít reklamu

macOS 13 Ventura přináší řadu poměrně zajímavých novinek. Při příležitosti očekávané vývojářské konference WWDC 2022 nám Apple představil nové verze svých operačních systémů, ze kterých si největší pozornost dokázal získat iOS a macOS. Tentokrát si ale posvítíme na OS pro jablečné počítače. Pojďme se tedy podívat na 7 nejzajímavějších funkcí v macOS Ventura.

Apple se v případě macOS 13 Ventura zaměřil na kontinuitu a přinesl spoustu dlouho očekávané funkce pro lepší zabezpečení, komunikaci a produktivitu. Díky tomu ostatně dokázal překvapit mnoho fanoušků jablečných počítačů. Při prezentaci na sebe právě novinkami upoutal nemalou pozornost a vzbudil větší zájem o nový systém.

Spotlight

Spotlight na Macu slouží pro snadné vyhledávání napříč celým systémem. V okamžiku lze s jeho pomocí najít nejrůznější soubory, složky, aplikace, převádět nejrůznější jednotky a měny nebo počítat. Jedná se o nesmírně populární a velice oblíbenou funkci jablečných počítačů, která se dokonce nyní dočkala dalšího vylepšení a přináší řadu zajímavých vychytávek. V základu Apple vylepšil samotné vyhledávání a dokonce přidal podporu pro živý text. Aby toho ale nebylo málo, zároveň vsadil i na takzvané quick actions neboli rychlé akce. V takovém případě jde prakticky okamžitě nastavit budík/časovač, spustit režim soutředění, najít jméno skladby, spustit zkratku a podobně.

macos ventura spotlight

Dokonce přišla i lehčí změna designu. Apple vsadil na modernější vzhled a navíc lehce rozšířil celé okno, díky čemuž nám vyhledávání přes Spotlight nově nabídne ještě více potřebných informací.

Zabezpečení

Zabezpečení je v případě produktů od Applu poměrně silným tématem. Cupertinský gigant jednoduše dbá na bezpečnost a soukromí svých uživatelů, kvůli čemuž poměrně pravidelně přichází s novými funkcemi, jejíž cílem je ještě více zabezpečit jednotlivé platformy i jablíčkáře. macOS 13 Ventura v tomto samozřejmě není výjimkou. Apple ostatně přinesl dlouhou dobu požadované novinky a nově tak umožní uzamknout alba Skryté a Nedávno smazané v nativní aplikaci Fotky. K těmto složkám jde doposud přistupovat bez jakékoliv dodatečné ochrany, což může být potenciálním rizikem.

mpv-shot0808

Z hlediska zabezpečení na sebe však větší pozornost dokázala upoutat novinka s názvem Passkeys. Jedná se o novou přihlašovací metodu s koncovým šifrováním, která je zcela kompletně rezistentní vůči phishingovým útokům a únikům dat. V praxi se tak jedná o metodu bezpečnější než použití běžně používaného dvoufaktorového ověřování a navíc funguje i na zařízeních, které nejsou od Applu.

Zprávy

Po letech čekání jsme se konečně dočkali – Apple přišel s novinkami pro svou nativní aplikaci Zprávy, po kterých jsme dlouhé roky volali. Tyto změny samozřejmě mimo macOS přicházejí i do ostatních systémů a vylepšují zmiňovanou appku Zprávy, konkrétně tedy iMessage. Tou zásadní novinkou je možnost úpravy již odeslaných zpráv či dokonce jejich odstranění. Konečně je tak konec trapným nedorozuměním, kdy jste omylem poslali zprávu špatnému příjemci, případně kdy si potřebujete upravit překlep. Do Zpráv také dorazí podpora pro SharePlay.

Stage Manager

Jednou z největších novinek operačního systému macOS je funkce Stage Manager, jejíž cílem je podpořit produktivitu uživatele a posunout tak jeho práci na novou úroveň. Tato funkce slouží pro automatickou a podstatně lepší organizaci aplikací a oken do jedné formy tak, abyste při práci zůstali soustředění a nic vás tak nevyrušovalo. Jednoduše lze mezi nimi také přepínat a prakticky tak vše jednoduše zrychlit. Samotné přepínání vypadá tak, jako kdyby Apple přidal nový – tentokrát vertikální – dock.

Konkrétně tak lze přepínat mezi jednotlivými aplikacemi pouhým kliknutím, případně si vše přizpůsobit obrazu svému a vytvořit si vlastní ideální workspace. V takovém případě si uživatel může vytvořit několik různých skupin aplikací pro specifické úkoly a projekty. Následně si pak celé prostředí může upravit k obrazu svému.

FaceTime

FaceTime je dnes již nedílnou součástí jablečných operačních systémů a slouží pro audio a video hovory s ostatními jablíčkáři. Apple nyní tuto možnost posouvá ještě o úroveň dál a přináší řadu poměrně zajímavých novinek. Tou první je příchod Handoff. Funkci můžeme již znát z Maců a iPhonů a podobně obohatí i samotný FaceTime – jednoduše totiž budeme moci přesunout FaceTime hovor z jednoho zařízení na druhé. Pokud budeme telefonovat například přes iPhone a přiblížíme se s ním k Macu, hovor a jeho notifikace se nám zobrazí na jablečném počítači. Stejně tak budeme moci i s hovorem kompletně přejít do macOS.

iPhone jakožto webkamera pro Mac
iPhone jakožto webkamera pro Mac

Handoff však není jedinou novinkou. Přichází totiž také kontinuita pro kameru aneb něco, o čem se nám ještě nějaký ten pátek zpět ani nesnilo. Při FaceTime hovorech v macOS bude možné použít iPhone jakožto webkameru, což je skvělou zprávou. Obzvláště když zohledníme, jakou kvalitu mají fotoaparáty dnešních telefonů. Samozřejmě vše bude fungovat bez jakýchkoliv kabelů – kompletně bezdrátově. Samozřejmě tak získáme možnosti Center Stage (díky využití ultraširokoúhlého objektivu z iPhonu) či portrétních režimů.

Gaming

Ačkoliv macOS a gaming nejdou zrovna dvakrát dohromady, Apple se i přesto snaží o alespoň menší posun. Konkrétně tedy vylepšil grafické API Metal 3 tak, aby se dané hry (postavené na tomto API) načítaly podstatně rychleji a obecně byly ve všech ohledech lepší. Apple navíc při samotné prezentaci systému macOS 13 Ventura ukázal novou hru pro jablečné počítače – Resident Evil Village. Pravděpodobně se tak máme na co těšit.

Nadále pak ještě přichází možnost společného hraní přes SharePlay a kompletně přepracované herní centrum Game Center. K tomu půjde kdykoliv přistoupit rovnou z horního menu baru, konkrétně tedy z ovládacího centra. Co se pak týče samotného centra, nalezneme zde údaje o přátelích (co právě hrají, jaké mají achievementy, případně jejich top skóre).

Freeform

Do macOS 13 Ventura dorazí i zcela nová aplikace Freeform. Jejím cílem je pomoci jablíčkářům s produktivitou a kolaborací. Jednoduše tak poslouží pro nejrůznější plánování projektů, hledání inspirací, základní brainstorming s přáteli či týmem kolegů, nebo případně dokáže posloužit i pro jednoduché kreslení. Výsledné soubory pak jdou pochopitelně v okamžiku sdílet, případně na všem spolupracovat s ostatními v reálném čase.

macOS 13 Ventura: Freefoarm
.