Zavřít reklamu

iPhone 14 Pro (Max) přinesl řadu skvělých novinek, z nichž největší pozornosti se těší Dynamic Island, kvalitnější fotoaparát, always-on displej a výkonnější čipset Apple A16 Bionic. Nejčastěji se hovoří o odstraněném výřezu, za nějž Apple dlouhé roky čelil nemalé kritice, a to i ze strany vlastních jablíčkářů. Právě proto uživatelé nový průstřel Dynamic Island vítali s nadšením. Obrovskou zásluhu na tom nese i propojení se softwarem, díky čemuž se tento „ostrůvek“ dokáže dynamicky měnit dle konkrétního obsahu.

Těmto novinkám jsme se však už věnovali v našich dřívějších článcích. Nyní si proto společně posvítíme na něco, o čem se mezi jablíčkáři zase nemluví, ačkoliv to hraje vcelku důležitou roli. Jak Apple sám při prezentaci zmínil, fotosoustava iPhonů 14 Pro (Max) je nyní ještě více Pro, jelikož nabízí spoustu vychytávek, které její fungování posouvají o několik úrovní vpřed. Jednou z nich je právě zbrusu nový adaptivní True Tone blesk.

Adaptive True Tone blesk

Jak už jsme tedy zmínili výše, nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max se dočkaly přepracovaného blesku, který nyní nese označení adaptivní True Tone blesk. Apple hned v první řadě prezentoval, že v určitých podmínkách se dokáže postarat až o dvojnásobné osvětlení ve srovnání s předchozími generacemi, čímž se může stejně tak postarat o podstatně vyšší kvalitu výsledných fotografií. Ostatně to jsme mohli vidět již během samotné keynote. Když totiž Apple mluvil o přepracovaném blesku, rovnou ukázal i výsledky jeho práce, které si můžete projet v níže přiložené galerii.

Pojďme se ještě ve stručnosti zaměřit na to, jak adaptivní True Tone blesk vlastně funguje. Tato novinka si konkrétně zakládá na poli celkově devíti LED diod, jejíž hlavní předností je, že dokážou dle konkrétní potřeby měnit svůj vzor (pattern). Samozřejmě pro tyto změny je nutné pracovat s nějakými vstupními daty, podle nichž následně ke konfiguraci dochází. V takovém případě vždy záleží na ohniskové vzdálenosti dané fotografie, což je alfou a omegou pro přizpůsobení samotného blesku.

1520_794_iPhone_14_Pro_camera

Podíl blesku na vyšší kvalitě fotografií

Apple sám při své prezentaci zdůraznil, že jeho nový fotomodul u iPhonu 14 Pro (Max) je ještě více Pro. Svůj podíl na tom jistojistě nese i zcela přepracovaný adaptivní True Tone blesk. Když jej totiž dáme dohromady s většími senzory objektivů a schopností kvalitnějších snímků v hůře osvětlených podmínkách, pak je jisté, že získáme podstatně lepší výsledky. A ty jsou na první pohled vidět. Fotoaparáty se Applu letos jednoduše podařily. Apple tomu vděčí především skvělé kombinaci hardwaru a softwaru, k čemuž se letos přidal další koprocesor s označením Photonic Engine. Pokud vás zajímá, jak si nová řada iPhone 14 (Pro) vede v otázce focení, pak byste rozhodně neměli přehlédnout níže přiložený fototest.

.